Rusko využíva vo vojne proti Ukrajine umelú inteligenciu, vytvára profily falošných novinárov

Ruská dezinformačná kampaň sa stupňuje. Trollovia najnovšie využívajú profily falošných novinárov na sociálnych sieťach k tomu, aby efektívnejšie šírili propagandu Kremľa.

Facebook po prepuknutí vojny na Ukrajine zaznamenáva rastúci trend zdieľania príspevkov obsahujúcich ruskú propagandu. Koncom februára platforma musela odstránením niekoľkých príspevkov a profilov zabrániť fungovaniu dezinformačných operácií. Podľa informácií bezpečnostného oddelenia spoločnosti Meta mali mať pôvod v Rusku.

Rusko do vojny s Ukrajinou povoláva novinárov, ktorí neexistujú

Ich profily vyzerajú na prvý pohľad dôveryhodne. Má ísť o dvoch ukrajinských novinárov, ktorí monitorujú súčasnú situáciu v Kyjeve a Charkove a svoje reportáže uverejňujú na ruských propagandistických stránkach.

Ich názory sa zhodujú s Putinovou oficiálnou rétorikou. To sa prejavuje opakovaným obhajovaním vpádu ruských vojsk na územie Ukrajiny, volaním po denacifikácii krajiny a aj konštantným očierňovaním súčasnej ukrajinskej vlády a jej predstaviteľov.

Problém nastal po tom, čo si Facebook všimol, že fotografie v profiloch novinárov majú črty typické pre obrázky z webu This Person Does Not Exist (Táto osoba neexistuje). Ide o verejne dostupnú stránku, ktorá náhodne vygeneruje na prvý pohľad realisticky vyzerajúcu ľudskú tvár.

Neskôr sa tiež ukázalo, že napriek podozrivo detailným deskripciám profesionálnych úspechov a predchádzajúcich kariér, sú novinári v online aj v offline priestore nevystopovateľní.

Zdroj: Twitter

Vladimir Bondarenko a Irina Kerimova, ukrajinskí novinári s proruskými názormi, teda pravdepodobne vznikli na ruských trollích farmách v spolupráci s vládou.

Prepojenie ruskej propagandy s konkrétnymi tvárami pritom nie je náhodné. Išlo totiž o cielený krok zo strany Ruska ako presvedčiť svojich občanov, že samotná Ukrajina tiež nesúhlasí so svojou súčasnou vládou a ruskú intervenciu víta.

Facebook a Twitter identifikujú zvýšený počet dezinformačných zdrojov, ich efektivita je ale zatiaľ nízka

Nathaniel Gleicher, vedúci bezpečnostného oddelenia v spoločnosti Meta, potvrdil, že profily ukrajinských novinárov sú prepojené na známe ruské dezinformačné kanály NewsFront a SouthFront. Tie podľa amerického ministerstva financií a vnútra priamo spolupracujú na rozširovaní propagandy s ruskými informačnými službami.

NewsFront a SouthFront riadi Alexander Maklevich. Ten sa mal v roku 2016 podieľať aj na ruskom ovplyvňovaní amerických prezidentských volieb. SouthFront sa v roku 2020 zameriaval na podporu tvrdení o volebných podvodoch. NewsFront bol zase jedným z popredných šíriteľov ruských dezinformácií o ochorení Covid-19. Tie sa potom dostali aj do povedomia americkej verejnosti.

Dezinformačná kampaň sa nešírila len na Facebooku, ktorý odstránil 40 profilov spojených s kauzou falošných ukrajinských novinárov. Rovnaká propaganda sa tiež šírila na platformách Twitter, YouTube a Telegram.

Gleicher dodáva, že vďaka proaktívnemu prístupu si platformy dokázali so situáciou poradiť ešte predtým, ako sa nepravdivý obsah mohol stať virálnym. S tým súhlasí aj YouTube, ktorého hovorca potvrdil existenciu videí šíriacich takýto obsah na platforme. Dané kanály však mali len malé množstvo odberateľov a zanedbateľné počty zhliadnutí.

Kyberútoky prichádzajú aj z Bieloruska

Facebook v tom istom čase zaznamenal aj hackerské útoky na ukrajinských novinárov, politikov a vojenský personál. Na ich profiloch sa objavili videá, ktoré mali vyvolať dojem, že ukrajinskí vojaci sa pri stretoch s ruskou armádou vzdávajú.

Útoky majú byť podľa Mety dielom hackerskej skupiny Ghostwriter. Tá spolupracuje s bieloruskou vládou. Spoločnosť v reakcii na útok varovala používateľov, ktorí môžu byť pre hackerov z Ghostwriter možnými cieľmi, aby si dávali na podozrivé účty a phishingové e-maily pozor.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentkou magisterského stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Absolvovala stáž na Úrade vlády SR. Zaujíma sa hlavne o medzinárodný terorizmus, pravicový extrémizmus a radikalizmus, ako aj šírenie propagandy.