Na Putinovej strane stoja v USA aj QAnon a Trumpovi stúpenci

Viacero osobností americkej krajne pravicovej scény sa postavilo na stranu Ruska po tom, čo Trump označil Putinovu inváziu na Ukrajinu za geniálny ťah. Proruský sentiment sa preto šíri aj v americkom online priestore.

Už od začiatku ruskej agresie voči Ukrajine niektoré krajne pravicové skupiny inváziu schvaľovali. Svoj obdiv k ruskému prezidentovi neskrývali ani v minulosti. K rastu proruského sentimentu najnovšie domohol aj Trump.

Pravicoví komentátori a verejne známe osobnosti v USA často šíria prokremeľské naratívy v niektorých médiách, podcastoch a nevyhýbajú sa ani sociálnym sieťam. Na Putinovu stranu sa postavili napríklad konzervatívni komentátori Candace Owens, Stew Peters aj Joe Oltmann.

Bývalý americký republikánsky prezident Donald Trump nazval Putina „dôvtipným“ a jeho útok na Ukrajinu označil za „geniálny“. Zároveň vyhlásil, že ak by bol ešte prezidentom, žiadny útok by nenastal. Podľa Demokratov Trumpove komentáre podkopávajú národnú bezpečnosť USA.

Vo facebookovej skupine Texas for Donald Trump 2020 a v telegramových skupinách ako The Patriot Voice členovia otvorene kritizujú politiku súčasného amerického prezidenta Joe Bidena voči Ukrajine. Podľa nedávneho prieskumu dokonca Republikáni vnímajú Putina pozitívnejšie než Joe Bidena.

Ruská agresia je na krajne pravicovej scéne často ospravedlňovaná údajným porušovaním dohody medzi NATO a Ruskom, podľa ktorej aliancia prisľúbila, že sa nebude rozširovať ďalej na východ.

Ide o často opakovanú nepravdu, NATO totiž predstaviteľom ZSSR nikdy nesľúbilo, že sa nebude rozširovať na východ. Počas jednaní pri zjednocovaní Nemecka aliancia prisľúbila, že jej jednotky a vojenské štruktúry nebudú vyslané na územie bývalej NDR dovtedy, kým neodíde sovietska armáda, čo koniec koncov potvrdil aj samotný Gorbačov.

Ukrajina optikou QAnonu

V komunitách stúpencov hnutia QAnon sa šíri historka o údajnej spolupráci Putina a Trumpa v prípade vojny na Ukrajine. Vojna je podľa nich len ďalšou fázou globálnej vojny proti obchodníkom s bielym mäsom.

Na niektorých stránkach sa potom objavil aj naratív spájajúci vojnu s pandémiou Covid-19. Podľa niektorých členov hnutia Putin zaútočil na Ukrajinu, aby zničil americké laboratóriá na biologické zbrane a zabránil tak vytvoreniu nového vírusu.

Stúpenci hnutia QAnon veria, že Demokrati uctievajú Satana a obchodujú s deťmi, pričom podľa najnovšieho prieskumu by mohlo hnutie podporovať až 41 miliónov Američanov.

Republikáni sú v otázke Ukrajiny rozpoltení

Viacerí republikánski predstavitelia však Putinovu agresiu voči Ukrajine odsúdili a od Trumpových hlášok sa dištancujú.

Kevin McCarthy, predstaviteľ Republikánov v Kongrese (Snemovni reprezentantov), vyhlásil, že „Putinova invázia na Ukrajinu je zlá a bezohľadná“.

Republikánsky poslanec Adam Kizinger zase kritizoval útoky Republikánov na Bidena, ktoré podľa neho len „živia Putinov naratív“.

Tandem Trump – Putin

Donald Trump je známy svojím obdivom voči silným autoritatívnym predstaviteľom, vrátane Vladimíra Putina, ku ktorému mal počas výkonu funkcie až neobvykle blízko. To zrejme pomohlo vytvoriť u Trumpových stúpencov pozitívny obraz o Putinovi.

Emerson T. Brooking, výskumník think-tanku Atlantic Council monitorujúci digitálne platformy tvrdí, že „Putin si vyslúžil obdiv Trumpových stúpencov, pretože pre nich stelesňuje silu, ktorú Trump len predstieral, že má“.

Rusko je zároveň upodozrievané z pokusu o ovplyvnenie amerických prezidentských volieb v roku 2016, práve v prospech Donalda Trumpa.

Trump sa v minulosti pokúšal vyvinúť nátlak na ukrajinského prezidenta Zelenského, aby Ukrajina začala vyšetrovať Huntera Bidena, syna súčasného prezidenta USA. To by Trumpovi priamo pomohlo v jeho volebnej kampani. Za tieto pokusy Demokrati následne začali proces impeachmentu s cieľom zosadiť Trumpa z funkcie.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Stážoval v Amnesty International a absolvoval Scholarship for Peace and Security od OBSE. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, populizmus, hybridné hrozby a Blízky východ. Ovláda základy ruského a talianskeho jazyka. Kontakt: andrej.struhar@infosecurity.sk