Rusko straší ukrajinským vojenským vpádom do Podnesterska

Od začiatku vojenskej agresie voči Ukrajine cieli prokremeľská propaganda na Moldavsko. Cieľom je destabilizácia regiónu, ktorej má dopomôcť podsúvanie nepravdivých informácií o údajne pripravovanom útoku Ukrajiny na Podnestersko. Kremeľ tiež šíri klamlivý naratív o tom, že útok na Podnesrko môže prísť z Moldavska, ktoré je pre tento cieľ vyzbrojované Západom.

Po tom, ako sa v júni 2022 stalo Moldavsko kandidátskou krajinou Európskej únie (EÚ), začali silnieť tlaky zo strany Ruska. Jeho cieľom je zastaviť integráciu krajiny do EÚ, čím si chce udržať vplyv v regióne.

K zastaveniu integračného procesu by nemalo dôjsť priamym vojenským zapojením Ruska, ale rôznymi hybridnými akciami namierenými proti moldavskej prozápadnej vláde.

Príkladom takýchto akcií môžu byť masové protesty proti zvyšovaniu cien plynu a vysokej inflácii, ktoré sa v Moldavsku odohrávali na jeseň minulého roka. Protesty organizoval moldavský opozičný politik a oligarcha Ilan Shor, ktorý je známy svojimi proruskými názormi.

Podnestersko môže byť podľa dezinformátorov cieľom vojenského útoku z Ukrajiny

Moldavská prezidentka Maia Sanduová vo februári 2023 informovala o hybridnej akcii, ktorú odhalila tajná služba. Ruskí tajní agenti plánovali sériu kyberútokov na štátne inštitúcie. Útoky sa mali odohrať práve počas protestov, ktoré organizovala opozícia.

Okrem organizovania protestných akcií však pôsobia ruské sily aj v informačnom priestore, pričom sa sústredia najmä na Podnestersko. Ide o neuznaný štát ležiaci na ukrajinsko-moldavských hraniciach, ktorý je oficiálne súčasťou Moldavska. 

Obyvateľmi sú však prevažne Rusi a v rámci separatistickej republiky prevažujú proruské nálady. Rusko má v rámci jeho územia alokovaných približne 1500 vojakov, ktorí „dohliadajú“ na dodržiavanie mieru.

Západ údajne vyzbrojuje Moldavsko do vojny proti Podnestersku

Ruská propaganda počas uplynulého roka systematicky šírila naratívy o Podnestersku, pričom najčastejšie pracovala s dvoma verziami. Podľa prvého dezinformačného naratívu má byť napadnutie Podnesterska realizované zo strany samotného Moldavska. Argument stroskotáva už na úrovni realizácie, keďže moldavská armáda je v súčasnosti slabo vyzbrojená.

Príčinou jej zlého stavu je dohoda o neutralite zakotvená v ústave, keďže v roku 1994 sa Moldavsko zaviazalo k neutralite výmenou za stiahnutie ruských vojsk z jeho územia. Išlo o reakciu na vojnu v Podnestersku v roku 1992, kedy Moldavci nemali dostatočnú vojenskú silu, aby premohli separatistov podporovaných Moskvou.

Napriek tejto skutočnosti ruská propaganda šíri falošný naratív o údajnom vyzbrojovaní moldavskej armády. Podľa proruských propagandistov Moldavci zbroja kvôli pripravovanej vojne proti Podnestersku. Podpora v zbrojení pritom údajne pochádza zo Západu.

Moskva považuje údajnú militarizáciu za nebezpečnú pre podnesterský región a prítomných ruských občanov a vojakov. Kremľu sa takisto nepáči údajné porušenie dohody o neutralite.

Maria Zacharovová, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí, totiž v júni 2022 vyjadrila nespokojnosť s tým, ako je Moldavsko údajne agresívne tlačené do NATO. Tvrdila tiež, že dodávky zbraní do Moldavska z NATO nie sú v súlade s neutrálnym postavením krajiny.

V skutočnosti však NATO Moldavsku žiadne zbrane neposkytlo, a to aj napriek tomu, že v máji 2022 vtedajšia britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová otvorila otázku dodania zbraní Moldavsku na obranu proti prípadnej ruskej agresii.

Denník Vzhľad, ktorý prevádzkuje Inštitút expertov pre spoločenský výskum pridružený k ruskej prezidentskej administratíve, však v októbri 2022 uverejnil článok s názvom „NATO sa pripravuje na vyzbrojenie Moldavska“. V pochybnom texte autori skúmali údajnú vojenskú podporu, ktorú malo Moldavsku poskytnúť NATO.

Autori vyjadrili nespokojnosť s údajne čoraz militaristickejšou rétorikou Kišiňova a tiež obavy o bezpečnosť Podnesterska. Vo februári 2023 naznačili, že ďalším „horúcim bodom“ na mape Európy by sa mohlo stať Moldavsko, ak Kišiňov dostane príkaz na útok na Podnestersko z Washingtonu.

Rumunsko a Ukrajina údajne plánujú útok na Podnestersko

V druhej verzii naratívu prokremeľskí aktéri hovorili o údajnej príprave na vojenskú intervenciu zo strany Ukrajiny. Podnestersko sa totiž dostalo do pozornosti viacerých proruských telegramových kanálov. Kanál ruského ministerstva obrany 23. februára informoval o údajne plánovanom útoku Ukrajiny na Podnestersko. Informácie neskôr dementovali ukrajinskí aj moldavskí predstavitelia.

Vojenská intervencia mala byť realizovaná aj v spolupráci Ukrajiny a Rumunska, podporovaná členskými krajinami NATO. Ruské dezinformačné stránky totiž šírili hoax o pripravovanom presune rumunských vojsk na územie Moldavska. Ten Rumuni vyvrátili a informovali, že zábery, ktoré sa objavili na internete, pochádzajú z generálnej skúšky vojenskej prehliadky.

Podobnú rétoriku použili vo februári tohto roku ruskí propagandisti v príspevku na telegramovom účte „Staré námestie“ aj v prípade Moldavska, keď počas dočasného uzavretia vzdušného priestoru vyvolávali paniku a tvrdili, že „Moldavsko je na pokraji nejakých strašných udalostí. Z oblohy zmizli všetky civilné lietadlá… Pod vedením prezidentky Maii Sanduovej bude vyprovokovaný konflikt s Podnesterskom za účasti britských špeciálnych služieb. Potom rumunské jednotky vstúpia na územie Moldavska pod zámienkou vojenskej pomoci „bratskému“ ľudu.

V októbri 2022 napísal známy proruský telegramový účet „WarGonzo“ príspevok, v ktorom tvrdil, že „západní kurátori nariadili moldavskej prezidentke Sanduovej, aby vypracovala podrobnosti rozsiahlej vojenskej mobilizácie v Moldavsku s cieľom vybudovať druhý front pre Rusko po boku rumunských síl“.

Západ však v skutočnosti prezidentke Sanduovej nič nenariadil a otvorenie frontu v Podnestersku samozrejme nie je ani v záujme Moldavska.

Moskva straší ukrajinským útokom

Začiatkom tohto roka sa minister zahraničných vecí separatistického Podnesterska Vitalij Ignatiev vyjadril, že militarizácia Moldavska je hrozbou. Ignatiev tiež nepravdivo tvrdil, že prvý útok na Podnestersko vykoná Ukrajina.

K Ignatievovi sa pridal aj ukrajinský proruský bloger Anatolij Šarij, ktorý 21. februára nahral na YouTube video s názvom „Podnestersko môže vzplanúť“. O niekoľko hodín neskôr uverejnil status, v ktorom informoval o pohybe ukrajinskej armády smerom k hranici s Podnesterskom. Dodnes však k vojenskej intervencii nedošlo.

V rovnakom čase malo byť údajne vyslaných 260 ukrajinských vojakov, ktorí mali zaútočiť na muničný sklad v podnesterskej obci Cobasna. Druhý zdroj tvrdil, že ukrajinských vojakov by malo byť 5000 až 6500. Podporiť ich údajne malo aj 600 až 800 vojakov NATO. Ničím nepodložené informácie priniesli proruské telegramové kanály.

Zinscenovaný útok, sfalšované dokumenty a iné dezinformácie 

Ďalší hoax, ktorý šíril proruský účet „Vorpost“ na Telegrame, hovoril o plánovanom útoku z územia Podnesterska, ktorý mal byť údajne zinscenovaný ukrajinskými vojakmi prezlečenými za ruských vojakov. Na „ruský“ útok mala následne Ukrajina zareagovať útokom na územie Podnesterska. K žiadnemu útoku zo strany Ukrajiny však nedošlo.

K tomuto tvrdeniu sa pripojil aj bývalý moldavský prezident Igor Dodon, ktorý je známy proruskými názormi. Na svojom telegramovom profile zverejnil video, v ktorom hovoril: „S Podnesterskom sa vysporiadame sami. Je to naše územie, naša krajina. Tento problém vyriešime sami, mierovou cestou. Nie tak, ako chcú oni. Chcú sem zaviesť vojská a tak ďalej.“

Podobne reagoval aj Ilan Shor, ktorý tvrdil, že prezidentka Sanduová chce zatiahnuť Moldavsko do vojny a ľudí vyzval na protesty.

Ďalší naratív, ktorý sa šíril, tvrdil, že „ukronacistický režim v Kyjeve, podnecovaný americkou armádou, pripravuje ozbrojenú provokáciu proti Podnestersku.“ Dôkazom mal byť údajný dokument ukrajinskej armády. Centrum strategickej komunikácie a informačnej bezpečnosti Ukrajiny tvrdenie vyvrátilo. Dokument totiž nezodpovedal štandardnému vzoru a boli v ňom rôzne gramatické chyby, čo poukazovalo na podvrh.

K situácii v Podnestersku sa vyjadrilo aj ruské ministerstvo obrany: „Akékoľvek akcie, ktoré predstavujú hrozbu pre našich krajanov, ruský mierový kontingent, operačnú skupinu ruských ozbrojených síl a vojenské sklady v Cobasne, budú v súlade s medzinárodným právom považované za útok na Ruskú federáciu.

Moskva sa aj naďalej bude pravdepodobne usilovať o eskaláciu napätia a bude sa snažiť zastaviť integračný proces Moldavska. Dá sa predpokladať, že silnou dezinformačnou kampaňou bude aj naďalej zhoršovať bezpečnostnú situáciu v krajine a podkopávať vnútropolitickú stabilitu Moldavska.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/