Zatiaľ čo západná spoločnosť sa plne sústredila na summit NATO konajúci sa 11. až 12. júla v litovskom Vilniuse, ktorý je mnohými označovaný za najrevolučnejší od studenej vojny, tá ruská bola naďalej zavádzaná kremeľskou propagandou. Jedným z dôvodov je pokračujúce šírenie klamlivého naratívu cielene podkopávajúceho dôveryhodnosť ukrajinských politických elít, primárne prezidenta Zelenského.
Video zobrazujúce falošného Zelenského
Video vo vysokej kvalite zverejnila ruská štátna propagandistka Margarita Simonjanová, šéfredaktorka štátneho média RT, na svojom telegramovom účte. V ňom figuruje herec napodobňujúci Zelenského, ktorý konzumuje cereálie s práškom. Video naznačuje užívanie drog, keď si postava utiera nos po použití lyžičky „cukru“ zobrazeného ako kokaín.
Následne vo videu postavu počas telefonického rozhovoru odmietne NATO a nechá Ukrajinu bojovať proti Rusku samú. Vysoká produkčná kvalita a načasovanie vydania videa počas prvého dňa summitu NATO vo Vilniuse naznačujú, že ide buď o ruskú štátnu propagandu, alebo o prácu vplyvnej osoby.
Potrebné je tiež spomenúť, že Simonjanová je podľa Ministerstva zahraničných vecí USA jednou z hlavných tvárí propagandy a dezinformácií ruského prezidenta Vladimira Putina, a to nie len v Rusku, ale aj na medzinárodnej úrovni. Video má od svojho zverejnenia viac ako 800-tisíc zhliadnutí a šíri sa ďalej na Telegrame.
Tento typ dezinformácií o Zelenskom šíri Rusko dlhodobo. Okrem naratívu o drogovej závislosti zdôrazňuje jeho údajnú chamtivosť a zneužívanie západnej pomoci vo vojne s Ruskom. Kremeľ sa tak pokúša vykresliť Zelenského či iné politické elity Ukrajiny ako neschopné, zlomyseľné či podliehajúce korupčnému správaniu.
Pravdepodobným cieľom týchto naratívov je pritom podkopanie dôvery v Ukrajinu a jej predstaviteľov, ako aj oslabenie mechanizmov podpory prostredníctvom vojenskej či inej pomoci.
Rusko zneužíva informácie o legalizácii lekárskej marihuany na Ukrajine
Spomínané video bolo publikované v súvislosti s návrhom ukrajinskej vlády na legalizáciu lekárskej marihuany, ktorý prezident Zelenskyj podporuje. Tá ma slúžiť predovšetkým ukrajinským vojakom, ktorí môžu trpieť posttraumatickou stresovou poruchou známou ako PTSD, spôsobenou skúsenosťami z vojny.
Podľa štúdie vykonanej na Ukrajine v októbri 2022 na viac ako 2-tisíc respondentoch, až 26 % z nich vykazovalo známky možnej PTSD poruchy. Spôsobená je častými vzdušnými útokmi, blízkosťou priamych bojov, poplachmi alebo stratou blízkych osôb.
Pre porovnanie, podobná štúdia vykonaná vo Veľkej Británii vykazovala výsledky možných PTSD porúch u 3,7 % mužov a 5,1 % žien. Výsledky z Ukrajiny tak predstavujú alarmujúci stav psychického zdravia spôsobený s najväčšou pravdepodobnosťou najmä vojnou.
Ruskí štátni propagandisti však prekrútili návrh ukrajinskej vlády na legalizáciu lekárskej marihuany. Závažnosť vojny bagatelizovali tým, že zosmiešňovali užívanie marihuany ukrajinskými vojakmi na prekonanie stresu.
Cieľom je vyvolávanie strachu a oslabovanie západnej podpory
Ruskí propagandisti sa okrem iného snažia podkopať Zelenského dôveryhodnosť, autoritu a smerovanie Ukrajiny v rámci západných demokratických štruktúr, ako sú NATO a EÚ. Cieľom nepodložených obvinení je negatívne ovplyvniť vnímanie Zelenského a Ukrajiny ako domácim, tak aj zahraničným (primárne západným) publikom.
Dezinformácie o Zelenského podpore legalizácie lekárskej marihuany šíril napríklad jeden z prokremeľských kanálov na Telegrame. Kanál je riadený Vladimirom Solovjovom, známym ruským politickéhým komentátorom a propagandistom. „No práve to dokážu tvrdé drogy. Zelova [pozn. hanlivé pomenovanie Zelenského] hlava je celá pomotaná,“ dodal k návrhu Solovjov.
Okrem toho ho štátni propagandisti v komentároch na Telegrame očierňujú a označujú za „minidiktátora“, ktorý má údajne neobmedzený prístup k drogám na osobné použitie. Cieľom tejto taktiky je vyvolať u ruského obyvateľstva strach a naznačiť, že ak Rusko nevyhrá vojnu, v budúcnosti budú Ukrajine vládnuť narkomani.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/