Anthropic sa po Trumpovom nástupe v tichosti vzdal zásad etického vývoja AI

S nástupom Trumpovej administratívy čaká USA nová éra deregulácie v oblasti AI. Anthropic, jeden z popredných hráčov tohto odvetvia, nenápadne opustil dobrovoľné záväzky k etickým princípom vývoja, ktoré prijal počas vlády prezidenta Bidena.

Jedným z prvých prezidentských krokov Donalda Trumpa po návrate do Bieleho domu bolo zrušenie dekrétu bývalého prezidenta Joea Bidena o riešení rizík spojených s umelou inteligenciou (AI).

Dekrét sa zameriaval na minimalizáciu negatívnych dopadov AI. Tie by sa mohli týkať napríklad spotrebiteľov, pracovnej triedy či menšín, no aj na národnej bezpečnosti a ekonomiky. Jedným z kľúčových prvkov tohto nariadenia bola povinnosť vývojárov AI zdieľať s vládou výsledky bezpečnostných testov. To malo prispieť k zodpovednejšiemu rozvoju tejto technológie.

Smerom k zodpovednejšej AI?

Už pred prijatím dekrétu sa však niekoľko technologických spoločností rozhodlo prijať dobrovoľné záväzky na podporu bezpečnosti a transparentnosti v oblasti AI. Medzi tieto iniciatívy patrili stanovenie štandardov pre bezpečnostné testovanie, zavedenie vodoznakov na obsah generovaný umelou inteligenciou a rozvoj infraštruktúry na ochranu osobných údajov. Jednou z kľúčových spoločností, ktoré tieto princípy podporili, bola spoločnosť Anthropic.

Po opätovnom zvolení Donalda Trumpa však Anthropic nezostal týmto dobrovoľným záväzkom pridlho verný. AI watchdog The Midas Project upozornil na odstránenie týchto princípov z politiky transparentnosti spoločnosti, ktorej znenie je verejne dostupné na webe firmy.

Krok vyvoláva dojem, že prijatie záväzkov zo strany spoločnosti bolo do značnej miery motivované strategickou snahou o dobré vzťahy s predošlou administratívou, nie vnútorným presvedčením o etických princípoch v AI.

Anthropic sa prispôsobuje novému kurzu v Bielom dome

Zmena prístupu spoločnosti Anthropic je odrazom širších zmien v postoji americkej vlády k AI v súlade s prístupom republikánskeho tábora. Trumpova administratíva sa zaviazala odstrániť akékoľvek bariéry spomaľujúce vývoj umelej inteligencie.

Republikáni podporujú rozvoj umelej inteligencie zakorenený v slobode slova a rozkvete ľudstva, znela oficiálna deklarácia strany. Viaceré spoločnosti reagujú na tieto zmeny dynamicky, so snahou vybudovať si bližší vzťah s Bielym domom a ovplyvniť jeho AI agendu, ktorej podrobnosti zostávajú nejasné. 

Republikánsky kongresman Jim Jordan dokonca kontaktoval technologických gigantov v snahe potvrdiť podozrenia jeho vyšetrovania. To údajne odhalilo „snahy Bidenovej a Harrisovej administratívy o kontrolu umelej inteligencie s cieľom potlačiť slobodu prejavu“. Jordan tvrdí, že cenzurované mali byť najmä konzervatívne hlasy. Spoločnostiam dal priestor poskytnúť informácie do 27. marca. Viaceré však už podnikli kroky, ktoré možno vnímať ako snahu o udržanie dobrých vzťahov s Washingtonom. Napríklad Claude 3.7, najnovší AI model spoločnosti Anthropic, bude na kontroverzné témy odpovedať s ohľadom na rôznorodé perspektívy. 

Je jasné, že s obmenou v Bielom dome čakajú odvetvie AI širokospektrálne zmeny. Na jednej strane môže deregulácia podporiť rýchlejší technologický pokrok. To však môže prísť s negatívnym dopadom pre ochranu spotrebiteľov, pracovných miest či dokonca demokratických procesov.

Otázkou zostáva, do akej miery budú spoločnosti ako Anthropic ochotné udržiavať zodpovedné princípy v neprítomnosti regulačných tlakov zo strany vlády. 

Článok vznikol s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a medzinárodnej organizácie na University of Groningen v Holandsku. Zaujíma sa najmä o populizmus, dezinformácie a ich vplyv na dôveru v demokraciu. V súčasnosti taktiež stážuje v Demagog.sk, kde overuje výroky politikov.