Ruskému aktivistovi Alexejovi Navaľnému hrozí 30 rokov väzenia za extrémizmus. Prečo je tŕňom v oku ruského režimu?

Alexej Navaľnyj bol obvinený z podpory a financovania extrémizmu, za čo mu hrozí až 30 rokov väzenia. Napriek tomu ohlásil kampaň proti vojne na Ukrajine. Dúfa, že sa mu podarí osloviť aj státisíce mobilizovaných mužov. Aká bola jeho práca ako opozičného politika a prečo skončil vo väzení?

Obrázok: Wikipedia

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj bol znova obžalovaný, tentokrát z financovania extrémizmu, verejného podnecovania k extrémistickým aktivitám a ospravedlňovania nacistickej ideológie.

Proces bude prebiehať v trestaneckej kolónii Melekhovo, nachádzajúcej sa 250 kilometrov východne od Moskvy. Z úvodného pojednávania, ktoré prebehlo 19. júna, dostali novinári prístup k online prenosu. Zvuková stránka však bola na veľmi nízkej úrovni a účastníkom pojednávania nebolo možné rozumieť.

Neskôr bol prenos zastavený a hovorca súdu oznámil, že médiá nebudú mať prístup k zvyšku procesu. Prokurátori totiž vzniesli nešpecifikované bezpečnostné obavy kvôli údajným dôkazom o plánovanej provokácii počas súdnych konaní.

„Čo môže byť bezpečnejšie ako trestanecká kolónia s prísnym režimom, kde je všetkým zamietnutý prístup?“ reagovala na ukončenie prenosu a zatvorenie procesu hovorkyňa Navaľného Kira Jarmišová.

Pred začiatkom pojednávania aktivista požiadal súd, aby mohli byť prítomní aspoň jeho rodičia, no aj táto žiadosť bola súdom zamietnutá.

V reakcii na žalobu Navaľnyj napísal na Twitter: „Niektorí ľudia zbierajú známky, iní zas mince. Ja mám rastúcu zbierku prekvapivých súdnych procesov. Bol som súdený na policajnej stanici v meste Chimki, kde som sedel priamo pod portrétom Gerkhina Jagodu [pozn. riaditeľ NKVD počas stalinistických čistiek]. Bol som súdený v trestaneckej kolónii a oni to volajú „verejný proces“.“ Navaľneho účet na Twitteri pravdepodobne spravuje jeho manželka, ktorá pridáva príspevky po komunikácii s ním.

Zároveň vyzval ľudí, aby sa nebáli hovoriť pravdu, keďže je to podľa neho „najsilnejšia zbraň proti všetkým režimom klamstiev, zlodejov a pokrytcov“.

Kremeľ ho chcel využiť na legitimizáciu volieb

Navaľného po prvýkrát zatkli v decembri 2011 počas protestov, ktoré vznikli ako reakcia na podozrenia z falšovania parlamentných volieb. V tých vyhrala Putinova strana Jednotné Rusko s výsledkom 50,1 %.

Okrem neho zatkla ruská polícia ďalších asi tristo ľudí z viac ako 6-tisíc účastníkov protestu. Navaľnyj následne strávil vo väzení 15 dní za nerešpektovanie verejného činiteľa. Zatknutia v kombinácii s podozreniami zo sfalšovania volieb vyvolali vlnu demonštrácií, ktoré prebiehali až do roku 2013. Niektoré z nich boli najväčšími protestami, aké Rusko videlo od 90. rokov.

V júli 2012 bol Alexej Navaľnyj odsúdený za spreneveru na päť rokov väzenia. Ako poradca starostu Kirovskej oblasti sa mal zúčastniť schémy na krádež dreva z Kirovského lesa. Tá mala spôsobiť stratu 500-tisíc dolárov (v tej dobe približne 380-tisíc eur). V deň oznámenia rozsudku sa prokurátor proti nemu odvolal a žiadal jeho zrušenie, aj napriek tomu, že pôvodne žiadal šesť rokov väzenia.

Súd odvolaniu vyhovel a Navaľnyj bol prepustený. V októbri mu súd väzenie nahradil podmienečným odložením trestu. Údajne mal toto prepustenie nariadiť samotný Kremeľ, aby mohol Navaľnyj zvýšiť dôveryhodnosť komunálnych volieb v Moskve.

Sergej Sobjanin, vtedajší primátor Moskvy, totiž odstúpil zo svojej pozície a požiadal Putina o predčasné voľby na primátora Moskvy viac ako rok pred koncom svojho mandátu. Cieľom malo byť skrátenie predvolebnej kampane, aby sa na ňu jeho oponenti nestihli efektívne pripraviť. V Rusku totiž ústava povoľuje starostovi odstúpiť a vyhlásiť predčasné voľby, ak to odsúhlasí prezident.

Navaľnyj čelil diskreditácii

Kritici Putinovho režimu taktiež poukazujú na nezrovnalosti a politickú motiváciu obvinenia v kauze Kirovských lesov. Vyšetrovanie bolo totiž predtým uzatvorené pre nedostatok dôkazov a znovu otvorené o niekoľko mesiacov neskôr. Navaľnyj bol procesom diskreditovaný, čo značne znížilo jeho šance vo voľbách na primátora Moskvy. Okeďže obvinenie z podvodu totiž negatívne vplývalo na voličov.

Aj napriek kratšej kampani a obvineniu však bol Navaľnyj schopný vyzbierať na kampaň približne tri milióny dolárov. Vo voľbách napokon dosiahol 27,24 %, zatiaľ čo predchádzajúci primátor Sergej Sobjanin získal 51,37 %.

Po voľbách ruská opozícia spochybnila ich výsledok, keďže tesný výsledok nad 50 % znamenal, že Sobjanin vyhral voľby už v prvom kole. Navaľnyj svojho oponenta obvinil z ovplyvňovania volieb. Poukazoval predovšetkým na voľbu z domu, pri ktorej členovia volebných výborov navštevujú ľudí v ich domoch, aby mohli voliť. Podľa neho členovia komisie voličov ovplyvňovali, prípadne zamieňali ich hlasy, aby podporili Sobjanina.

V rámci súdneho procesu mu zablokovali blog

Vo februári 2014 Navaľného po druhýkrát obvinili zo sprenevery. Podľa vyšetrovateľov mal spolu so svojim bratom uzavrieť zmluvu s ruskou pobočkou francúzskej firmy Yves Rocher. Povinnosti vyplývajúce zo zmluvy mal ale previesť na firmy AvtoSAGA a Multiprofile Processing Company za nižšie ceny. Peniaze mal podľa obžaloby preprať pomocou schránkových firiem, ktoré napísal na svojich rodičov.

Bratia Navaľní tvrdia, že celý proces je politicky motivovaný, aby Kremeľ zastrašil ruskú opozíciu. Podľa ich právnikov boli na bežné podnikateľské praktiky naviazané frázy o trestných činoch. Poukazovali tiež na to, že ani jeden zo svedkov vypočutých na súde nespoznal ani jedného z bratov Navaľných. Oboch vraj videli na súde po prvýkrát.

Zároveň si žiadna z poškodených firiem nevšimla straty, ktoré mali zmluvy spôsobiť. Riaditeľ firmy Multiprofile Processing Company priznal straty až keď mu ich oznámil vyšetrovateľ. Jeho informácie si ale nepreveril, lebo mu podľa jeho slov dôveroval.

Počas vyšetrovania zostal Navaľnyj v domácom väzení. Nemohol opustiť Moskvu a komunikovať s ľuďmi okrem členov svojej rodiny. Nebolo mu umožnené komunikovať ani prostredníctvom internetu či prispievať na svoj blog. Cieľom domáceho väzenia malo vraj byť zamedzenie zahladzovaniu stôp a ovplyvňovaniu svedkov.

Príspevky na jeho blog preto miesto neho pridávala jeho manželka. Roskomnadzor, ruský cenzúrny úrad, mu následne zablokoval blog s odôvodnením, že jeho prevádzkovanie porušuje rozhodnutie súdu.

Ruský súd odsúdil Alexeja Navaľného na tri a pol ročnú podmienku a jeho brata Olega na tri a pol roka väzenia. Okrem toho mali obaja zaplatiť pokutu 500-tisíc rubľov (približne 7 250 eur) a spoločne nahradiť firme Multiprofile Processing Company stratu v hodnote 4 milióny rubľov (približne 58-tisíc eur).

ESĽP uznal, že rozsudky boli svojvoľné

V prípade oboch procesov sa Navaľnyj obrátil na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Ten jednomyseľne uznal, že obe rozhodnutia boli svojvoľné a nezmysluplné. Preto nariadil Ruskej federácii vyplatiť Navaľnému odškodné. ESĽP ale nenariadil zmeniť rozhodnutia týchto prípadov.

Súd zároveň nepotvrdil, že by boli procesy politicky motivované. Niektorí sudcovia v komisii ale v prípade Yves Rocher v dovetku uviedli, že je zrejmé, že súdny proces „nebol len nepredvídateľne vykonštruovaný a neférový, (…) ale obsahoval aj zneužívajúci prvok a mohol byť použitý s nelegálnymi a nedemokratickými úmyslami“.

Aj napriek rozhodnutiu ESĽP súd v Leninskej oblasti 8. februára 2017 zopakoval prvotné rozhodnutie z procesu týkajúceho sa Kirovských lesov. Navaľného opakovane podmienečne odsúdili, tentokrát na päť rokov.

Kvôli tomuto rozhodnutiu nemohol kandidovať v ruských prezidentských voľbách (kandidatúru pôvodne ohlásil v decembri 2016). Rozhodnutie súdu totiž spôsobilo, že bol práve vo výkone trestu, kvôli čomu nespĺňal podmienku bezúhonnosti. Kandidovať by mohol ak by dostal špeciálne povolenie, to mu ale centrálna volebná komisia neudelila.

Z Ruska mu dovolili odísť

Počas pandémie Covid-19 v auguste 2020 Alexeja Navaľného hospitalizovali v meste Omsk. Stalo sa tak po tom, ako kvôli náhlemu zhoršeniu jeho zdravotného stavu núdzovo pristálo lietadlo letiace z mesta Tomsk do Moskvy.

Odtiaľ bol prevezený do Berlína, kde ho uviedli do umelej kómy, v ktorej strávil viac ako dva týždne. Ruský prezident Putin tvrdí, že Navaľného prevoz do Berlína mal osobne odobriť, keď požiadal ruských prokurátorov, aby prevoz povolili.

Vyšetrovaním sa zistilo, že Navaľnyj čelil otrave neuroparalytickou látkou novičok. Podľa portálu Bellingcat mu bol s najväčšou pravdepodobnosťou nastriekaný na spodné prádlo agentmi FSB, ktorí sa mu vlámali do hotelovej izby. Tento spôsob aplikácie vysvetľuje dlhšiu dobu, kým sa symptómy prejavia.

Ruskí lekári deklarovali, že nenašli v jeho systéme žiadne stopy po toxický látkach. Naopak, nemecké testy, rovnako ako aj kontrolné testy vykonané vo Švédsku a Francúzsku, prítomnosť jedu potvrdili. K útoku na Navaľného vydala stanovisko aj Organizácia Spojených národov, ktorá túto formu zastrašovania ruskej opozície odsúdila.

Po návrate ho zatkli

Po prepustení z berlínskej nemocnice a zotavení, sa 17. januára 2021 opozičný politik vrátil späť do Ruska, kde po bol príchode na letisko okamžite zadržaný. Oficiálny dôvod zadržania je nedostavenie sa na pojednávanie o podmienečnom prepustení, počas ktorého bol v nemocnici v Berlíne. Súd v Moskve ho následne odsúdil za nedodržanie pravidiel podmienečného trestu na dva roky a osem mesiacov, v rámci trestu za kauzu s Kirovskými lesmi z roku 2012.

Zatknutie a odsúdenie Alexeja Navaľného vyvolalo sériu protestov, ktoré trvali od 23. januára do 21. apríla 2021. Počas prvého a zároveň aj najväčšieho protestu bolo v uliciach Moskvy 40-tisíc ľudí, z ktorých polícia zatkla viac ako 3-tisíc. Protesty taktiež súviseli s vydaním dokumentárneho filmu Putinov palác, ktorý Navaľnyj zverejnil na YouTube pred príchodom do Ruska.

Minulý rok Navaľného odsúdili na ďalších deväť rokov väzenia v najstráženejšej ruskej trestaneckej kolónii. Tentokrát mal údajne ukradnúť v prepočte 25-tisíc dolárov (približne 22 670 eur), ktoré dostali jeho protikorupčné organizácie v podobe príspevkov a darov.

Tieto organizácie Kremeľ zakázal z dôvodu údajného propagovania extrémizmu. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International označila celý proces za podvod s cieľom umlčať Navaľného a zastrašiť opozíciu.

Pomocou aplikácie chcel zjednotiť opozičných voličov

V roku 2018 Navaľnyj vytvoril kampaň „Múdre hlasovanie“ (Smart Voting). Kampaň, pôvodne vytvorená pre voľby do moskovskej a petrohradskej Dumy, mala za cieľ poraziť čo najviac členov strany Jednotné Rusko.

Hlavnou súčasťou kampane bola aplikácia, ktorá voličom ukázala, ktorý opozičný politik má najväčšiu šancu poraziť kandidáta Jednotného Ruska. Pri kampani nezáležalo na politickej príslušnosti kandidáta, iba na jeho šanci na úspech.

Pred voľbami do Štátnej dumy v septembri 2021 aplikáciu na podnet Kremľa spoločnosti Apple aj Google z ich obchodov s aplikáciami vymazali. Kremeľ firmám hrozil pokutami a žalobami v prípade, že aplikáciu nestiahnu. Polícia dokonca navštívila kancelárie spoločnosti Google v Moskve, aby doručila súdne rozhodnutie o stiahnutí aplikácie. Roskomnadzor taktiež zablokoval webové stránky kampane.

V rámci svojej činnosti Navaľnyj vyprodukoval spolu so svojimi spolupracovníkmi v protikorupčných organizáciách viacero dokumentárnych filmov. Medzi tie najznámejšia patria Pre Vás nie je Dimon (He Is Not Dimon to You) a spomínaný Putinov palác (Putin’s Palace).

Dokument Pre Vás nie je Dimon je o korupčnej činnosti Dmitrija Medvedeva, ktorý mal ako predseda vlády spreneveriť a ukradnúť 1,2 miliardy dolárov (približne 1,14 miliardy eur). Film popisuje zdroj peňazí aj proces ako si za ne Medvedev kúpil vilu v horách a vinice v Toskánsku.

Názov filmu je narážkou na rozhovor Natálie Tomkovej, hovorkyne Medvedeva, v ktorom spomínala, že mu je nepríjemné, keď ho ľudia vo verejnom diskurze volajú Dimon (domáca forma mena Dmitrij).

Dokument Putinov palác zase popisuje Putinove politické pozadie a jeho cestu do vrcholovej politiky. Okrem toho sa zameriava na zdroje prezidentovho majetku a finančné machinácie v pozadí. Veľkú časť dokumentu sa venuje Putinovej vile na pobreží Čierneho mora, ktorá by mala mať hodnotu 1,3 miliardy dolárov (približne 1,07 miliardy eur).

Oznámil kampaň na podporu Ukrajiny

Počas súdneho pojednávania na sociálnych sieťach Navaľnyj a jeho spolupracovníci oznámili predvolebnú kampaň proti vojne na Ukrajine a Putinovi. Cieľom je zamerať sa na stovky rozdielnych skupín a individuálne ich osloviť. Chcú sa taktiež špecificky orientovať na stovky tisíc mobilizovaných vojakov, ktorí podľa Navaľného „na vlastné oči uvideli, aký je v skutočnosti Putinov režim“.

Vo vyhlásení taktiež opozičný líder vyzval softvérových inžinierov, sociológov, politológov a dobrovoľníkov, aby pomohli s vytvorením kreatívnej a prispôsobivej stratégie, ako komunikovať s ruskými voličmi. Navaľnyj však uznal, že angažovanie sa v jeho tíme nesie riziko kriminálneho stíhania, keďže ich aktivity budú pravdepodobne vnímané ako „nelegálne a podvratné“.

Kampaň by mala trvať do prezidentských volieb, ktoré sa budú konať v marci roku 2024. Zatiaľ ešte zostáva nejasné, či sa Putin pokúsi stať sa prezidentom po piatykrát. Ruské správy Kommersant však v januári tohto roku informovali, že už mali začať prípravy na jeho prezidentskú kampaň.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.