Prvé výročie vojny na Ukrajine sprevádzali protesty naprieč Ruskom. Domáci sú za prejavy solidarity voči ukrajinskému ľudu stíhaní

Prvé výročie „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine poznačili protesty a zhromaždenia naprieč celým svetom. Niekoľko takýchto udalostí sa 24. februára odohralo aj v Rusku. Zúčastnení, ktorí vyjadrili nesúhlas s vojnou proti Ukrajine, sú však teraz perzekvovaní.

V deň prvého výročia vojny na Ukrajine sa desiatky ruských obyvateľov rozhodlo položiť kvety k sochám slávnych ukrajinských spisovateľov na protest proti vojne. Vyjadrenie takejto formy solidarity však zapríčinilo, že viacerí z nich boli následne ruskými úradmi za daný krok zatknutí

Protesty v Rusku v deň výročia vojny

Dňa 24. februára 2023 sa na území Ruskej federácie protestovalo. Ľudia sa schádzali v niekoľkých ruských mestách, kde kládli kvety alebo plyšové zvieratká k pamätníkom venovaným ukrajinských historickým osobnostiam. O protestoch písalo aj ruské nezávislé médium Meduza. To ruské úrady kvôli informovaniu o vojne na Ukrajine zaradili na zoznam nežiaducich organizácií.

V ruskom meste Perm niekto vyvesil čiernobiely transparent s nápisom „Rok hanby“. Použité bolo pritom písmeno Z, ktoré je symbolom ruskej vojny. V Moskve prinášali Rusi kvety k soche známej ukrajinskej spisovateľky Lesjy Ukrajinkovej. Socha sa totiž stala pamätníkom ukrajinským obetiam ruskej invázie po raketovom útoku, pri ktorom zahynulo 46 ľudí.

V Petrohrade, druhom najľudnatejšom meste Ruska, zadržala polícia sedem ľudí. Tí sa pokúšali uložiť spomienkové predmety k soche ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka. 

Pochody proti vojne na Ukrajine sa uskutočnili aj v ďalších ruských mestách, v ktorých obyvatelia vyzývali na ukončenie krviprelievania. Podľa oficiálnych informácií ruských úradov bolo 24. februára 2023 v Rusku zatknutých najmenej 19 civilistov. Toto číslo však nemusí byť konečné.

Perzekúcie za vyjadrenie názoru

V kontexte protestov či zhromaždení na území Ruska treba dodať fakt o nulovej tolerancii ruského režimu voči odporu verejnosti. Pri akomkoľvek pokuse protestovať sa každý jednotlivec vystavovuje tejto hrozbe trestu. 

Akékoľvek očakávania, že by sa protesty v Rusku proti vojne mohli svojou robustnosťou priblížiť aktuálnym protestom z iných svetových metropol, boli začiatkom februára okamžite zmarené. Aktivita Maksim Lypkan, ktorý pred niekoľkými týždňami požiadal o povolenie na verejný protest na moskovskom námestí pred hlavným veliteľstvom bezpečnostnej polície, bol ihneď zatknutý.

Podľa ľudskoprávnej organizácie OVD-Info, ktorá sa zaoberá súdnymi prípadmi zameranými na politické prenasledovanie a v Rusku bola zaradená na zoznam zahraničných agentov, bol 18-ročný Lypkan obvinený z diskreditácie armády a z pokusu o zorganizovanie nelegálneho zhromaždenia.

Počas minuloročných protestov zatkli ruské orgány takmer 20-tisíc ľudí, ktorí vyjadrovali svoj nesúhlas s takzvanou „špeciálnou vojenskou operáciou“ na Ukrajine. Zatýkanie veľkého množstva ľudí počas minuloročných protestov po začiatku invázie na Ukrajine malo byť silným mementom pre ruské obyvateľstvo a dôkazom nulovej tolerancie verejnej kritiky kremeľského režimu.

Ruská diaspóra v deň výročia

Paralelne s protivojnovými protestami v Rusku sa vo viacerých veľkých mestách po celom svete zhromaždili davy, aby vyjadrili podporu a solidaritu Ukrajine. Ľudia na zhromaždeniach tak zdôrazňovali, že nie všetci Rusi žijúci mimo Ruska podporujú Putinovu vojnu.

„Myslím si, že väčšina Rusov žijúcich v zahraničí, je proti vojne,“ povedal Roman Shor, softvérový inžinier z bývalej sovietskej Moldavskej republiky, ktorý sa zúčastnil protestu v Kalifornii.

Shor tiež zdôraznil naliehavosť potreby vyjadrovať negatívne ohlasy smerom k vojne na Ukrajine, za ktorú je zodpovedný Putin. Existuje podľa neho množstvo ľudí, ktorí nepodporujú násilie ani imperializmus.

Uskutočnené protesty nemožno považovať za masové. Niekoľko stoviek zúčastnených bolo hlásených z Vilniusu, Berlína, Barcelony a Londýna. Protivojnové protesty ruskej diaspóry sa realizovali približne v 45 krajinách a takmer 120 mestách sveta. Informáciu priniesli ruskí organizátori protestov. Podľa nich je to znamenie, že rozhádaná opozícia v Rusku je schopná aj konštruktívne spolupracovať.

„Každý ruský protest je dôležitý,“ povedal Abbas Gallyamov, politický analytik a bývalý autor prejavov Vladimira Putina. „Putin sa snaží presvedčiť Rusov, že má ich maximálnu podporu, takže akýkoľvek odkaz, že to nie je pravda, bude brzdiť jeho hru,“ dodal Gallyamov.

Napriek občasným ohniskám protestov voči Putinovej vojne sa darí Kremľu pred ruským obyvateľstvom prezentovať vojnu proti Ukrajine ako opodstatnenú a aspoň navonok ju neustále pretláčať ako legitímne riešenie.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/