Rusko zablokovalo webovú stránku ľudskoprávneho projektu OVD-Info

Ruský ľudskoprávny projekt OVD-Info je dôležitým zdrojom informácií o zatýkaní demonštrantov v Rusku či iných prípadoch politického nátlaku. Prednedávnom však bol označený za zahraničného agenta a zaradený do registra stránok obsahujúcich zakázané informácie.

Pred niekoľkými dňami Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) zablokovala webovú stránku ruskej skupiny na monitorovanie práv, OVD-Info. 

Okresný súd Lukhovitsky v Moskovskej oblasti totiž 20. decembra vydal rozsudok, v ktorom ruský regulačný úrad vyzval na „obmedzenie“ prístupu k webovej stránke.

Roskomnadzor uviedol, že stránka bola zablokovaná po rozhodnutí súdu kvôli „propagande terorizmu a extrémizmu“. Roskomnadzor taktiež nariadil sociálnym sieťam, aby zablokovali účty OVD-Info.

Zdroj informácií o zatýkaní demonštrantov v Rusku

OVD-Info vzniklo v roku 2011, keď jeho zakladatelia, novinár Grigory Okhotin a programátor Daniil Beilinson, boli počas demonštrácie proti zmanipulovaným výsledkom parlamentných volieb svedkami policajného násilia. Zakladatelia sa rozhodli spustiť webovú stránku, ktorá umožňuje rýchle monitorovanie zatýkania počas masových protestov.

V priebehu rokov sa OVD-Info stalo základným zdrojom informácií pre obete politického prenasledovania, pre občiansku spoločnosť aj pre nezávislé domáce a medzinárodné médiá. Už desať rokov projekt zverejňuje údaje o zatýkaní demonštrantov, ktorým navyše asistuje v oblasti právnej pomoci.

OVD-Info zohralo veľmi dôležitú úlohu aj pri poskytovaní údajov o počte zatknutých demonštrantov počas protestov v rokoch 2020-2021. Od roku 2011 projekt zaregistroval viac ako 40-tisíc zadržaní a z toho 11-tisíc bolo práve počas zimných protestov v roku 2021.

Ľudskoprávny a mediálny projekt získal za svoju odvahu postaviť sa proti porušovaniu ľudských práv v Rusku cenu „Obhajca občianskych práv roka 2021“ (Civil Rights Defender of the Year Award 2021). Cenu každoročne udeľuje medzinárodná organizácia pre ľudské práva, Civil Rights Defenders.

„Zahraničný agent“, ktorý zdieľa „zakázané“ informácie

Z vyjadrenia Roskomnadzoru vyplýva, že webstránka bola zaradená do registra stránok obsahujúcich zakázané informácie.

OVD-Info vníma rozhodnutie Roskomnadzoru ako pokračovanie útoku štátu na občiansku spoločnosť. Podľa správy na ich webovej stránke takýto výsledok nie je prekvapujúci, keďže projekt je v súčasnosti pravdepodobne najväčšou ľudskoprávnou platformou v Rusku.

Projekt tiež spolupracuje s Memorialom, ktorý bol taktiež zaradený na zoznam zahraničných agentov, a to už v roku 2015. V decembri vydal Ruský najvyšší súd rozsudok, v ktorom dokonca nariadil zrušenie organizácie. 

Po útoku na „Memorial“ OVD-Info očakávalo, že bude ďalším cieľom. Rozdiel je vraj v tom, že v prípade Memorialu bol dodržaný aspoň formálny postup, no v prípade OVD-Info bolo zablokovanie v rozpore „so všetkými možnými normami“.

Projekt je taktiež hlavným aktérom kampane za zrušenie legislatívy o „zahraničných agentoch“, ktorú označil ako „akt politického tlaku“.

Samotné OVD-Info však bolo v septembri do tohto zoznamu zaradené. Akýkoľvek materiál vydaný entitami označenými za zahraničných agentov (vrátane príspevkov na sociálnych sieťach) musí okrem iného obsahovať správu o ich statuse zahraničného agenta. Toto označenie je pre inzerentov odstrašujúce a organizáciám a novinárom sťažuje fungovanie.

OVD-Info: Dôvody blokovania nám nie sú známe

25. decembra našli vlastníci OVD-Info svoju stránku zablokovanú, avšak dôvody im nie sú známe. Podľa ich slov nedostali žiadosti o odstránenie akéhokoľvek nezákonného obsahu, ani informácie o súdnom pojednávaní či o zablokovaní stránky.

Skryté blokovanie preto považujú za akt štátnej cenzúry, ktorého účelom je zastaviť činnosť projektu. Ako však uvádzajú v oficiálnom vyjadrení, cenzúru neuznávajú a na projekte budú aj naďalej pracovať.

OVD-Info tiež uviedlo, že proti rozhodnutiu súdu sa určite odvolá.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/