Neúspešní pučisti z Nemecka sa usilovali o ruskú podporu pre štátny prevrat

Hnutie Ríšski občania plánovalo v Nemecku štátny prevrat. Ten bol zmarený bezpečnostnými zložkami. Podľa dostupných informácií sa predstavitelia hnutia stretávali s ruskými diplomatmi a príjmali finančné zdroje z Ruska.

V decembri 2022 vykonali nemecké úrady protiteroristickú raziu proti hnutiu Ríšski občania (Reichsbürger). Zatknutých bolo najmenej 25 ľudí a zaistených 93 zbraní. 

Skupina plánovala v Nemecku štátny prevrat, na čele ktorého mal stáť podnikateľ a člen bývalej pruskej aristokratickej rodiny Heinrich XIII. Princ Reuss. Ten sa mal následne stať hlavou novovzniknutého štátneho útvaru – tzv. „Nemeckej ríše“. Medzi zadržanými boli aj občania Ruskej federácie, ktorí pomáhali získavať finančné prostriedky pre hnutie.

Hlavná ideológia hnutia Ríšski občania hlása, že Nemecká spolková republika nie je legitímnym štátom, ale je stále pod okupačnou vládou. Tú nemeckému ľudu údajne nanútili víťazné mocnosti po druhej svetovej vojne.

Ríšski občania veria, že skutočný nemecký štát  ̶  „Ríša“ ̶  stále existuje, a preto súčasná nemecká vláda nie je legitímna. Odmietajú autoritu štátu, platiť dane či rešpektovať zákony.

Na proticovidových a protivakcinačných protestoch v Nemecku sa často objavovali aj čierno-bielo-červené vlajky hnutia. Hlavným mediátorom pre nové štátne zriadenie v Nemecku byť Ruská federácia a Vladimir Putin.

Prepojenia na Rusko

V súčasnosti vychádzajú na povrch nové skutočnosti ohľadom prepojenia hnutia najmä na Ruskú federáciu. Na začiatku júna 2023 boli zadržané ďalšie tri osoby z blízkeho okolia hlavy hnutia Heinricha XIII. Princa Reussa.

Jednou zo zadržaných bola Johanna Findeisen-Juskowiaková, koučka osobnostného rozvoja. Nemecké štátne zastupiteľstvo tvrdí, že Findeisen-Juskowiaková sa ako členka vedenia hnutia stretávala s generálnym konzulom Ruskej federácie. Na stretnutiach mali rokovať o podpore hnutia.

Predstavitelia hnutia sa snažili získať podporu Ruskej federácie viacerými spôsobmi. Práve Findeisen-Juskowiaková mala snahu o nadviazanie kontaktu so samozvaným exilovým kancelárom Nemecka Ralphom T. Niedermayerom. Ten mal podľa denníka T-online rokovať s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. Podľa Niedermayera boli témou rozhovoru lacné energetické suroviny pre Nemecko.

V ruskej televízii RT Niedermayer pravidelne diskutoval ako údajný zástupca nemeckej opozície. Priame spojenie medzi Heinrichom XIII. Princom Reussom a Ralphom T. Niemeyerom však doteraz nebolo preukázané.

Pre Niedermayerovu cestu do Ruska už nemecká prokuratúra proti nemu začala vyšetrovanie. Je podozrivý z podvodu s možnými negatívnymi dôsledkami pre bezpečnosť Nemecka.

Listy pre Putina

Niedermayer a Findeisen-Juskowiaková sa mali stretnúť na protivládnej demonštrácii vo Wittenbergu v decembri 2022. Podľa slov Niedermayera mu „istá Svetlana“ mala predať dokumenty od Princa Reussa, ktoré mal odovzdať ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. K predaniu nakoniec nedošlo, keďže o dva dni neskôr sa uskutočnila protiteroristická akcia proti predstaviteľom hnutia Ríšski občania.

Spomínané listy sa našli pri domových prehliadkach. Boli písané v ruštine a datované do mája 2021. Okrem iného je v nich aj žiadosť adresovaná ruskému prezidentovi Putinovi, aby začal rokovania so zástupcom vlády „Nemeckej ríše“, princom Reussom, o mierovej zmluve po druhej svetovej vojne.

Samozvaný nemecký kancelár mal mať kontakty na Kremeľ

Nemecký magazín Der Spiegel zverejnil nahrávky rozhovoru medzi Niedermayerom a Findeisen-Juskowiakovou. Samozvaný exilový kancelár sa v nich chválil tým, že je jedným z 9999 ľudí, ktorí majú satelitný telefón s priamou linkou na hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova či hovorkyňu ministerstva zahraničia Ruska Mariu Zacharovovú.

Momentálne to však vyzerá tak, že Niedermayer nebol členom väčšej sprisahaneckej skupiny. Podľa jeho slov je „osamelým vlkom a posledným opozičným politikom, ktorý presadzuje Ostpolitik à la Willy Brandt“.

Podľa vyšetrovateľov sa s ruským konzulom v Nemecku stretla aj ruská partnerka Heinricha XIII. Princa Reussa Vitalia B. z Kaliningradu. Spolu mali stráviť dve hodiny na konzuláte v Lipsku.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/