Tucker Carlson a Patriot Purge: Protrumpovské konšpirácie o útoku na Kapitol

6. január 2021 sa pre útok na americký Kapitol zapísal do histórie čiernymi písmenami. Doteraz nazbierané dôkazy hovoria o priamej zodpovednosti prívržencov bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Napriek tomu vznikla dokumentárna séria Patriot Purge, ktorá s pomocou konšpiračných teórií spochybňuje doterajšie zistenia a radikalizuje americkú spoločnosť.

Dva dni pred útokom sa v Oválnej pracovni Bieleho domu uskutočnilo stretnutie medzi vtedajším americkým prezidentom Donaldom Trumpom, vtedajším viceprezidentom Mikeom Penceom a konzervatívnym právnikom Johnom Eastmanom. 

Detaily tohto stretnutia nám lepšie približujú nielen dianie tesne pred samotným útokom, ale aj plány Trumpovho tímu, ktoré mali odvrátiť volebnú porážku.

Pokus o volebný prevrat

Eastman pripravil memorandum pozostávajúce zo šiestich na seba nadväzujúcich scenárov, ktorými by Pence neuznal výsledky hlasovania voliteľov v siedmich štátoch USA. Tak by mohol zabezpečiť Trumpovo znovuzvolenie.

Memorandum bolo nanajvýš problematické. Popredný odborník na americké voľby Michael Waldman ho označil za „pomerne podrobnú mapu pre štátny prevrat. Toto memorandum slúžilo ako plán pre sériu podvodov, ktorými mal byť ukradnutý prezidentský úrad pre Trumpa“.

Necelých 48 hodín po stretnutí sa ale Pence k memorandu otočil chrbtom a oznámil, „že si splní svoju ústavnú povinnosť a potvrdí Bidena ako 46. prezidenta Spojených štátov amerických“. Práve v tento deň sa udial útok na Kapitol, počas ktorého Trumpovi sympatizanti násilne vnikli do budovy Kongresu.

Zatiaľ čo sa Pence ukrýval pred rozvášneným davom, Eastman ho v mailovej komunikácii obviňoval, že „vyvolal násilnosti tým, že odmietol zablokovať potvrdenie Trumpovej prehry“. Pravdepodobne sa tak snažil preniesť bremeno zodpovednosti na Pencea, ktorý si v danej situácii uvedomoval ústavné limity svojho úradu.

Patriot Purge: konšpirácie o útoku na Kapitol

Kontrastom k znepokojujúcemu dianiu okolo útoku na Kapitol je spôsob, akým sa podporovatelia Donalda Trumpa snažia znížiť mieru vlastného previnenia. Príkladom je trojdielna dokumentárna séria Patriot Purge. Jej producentmi sú americký moderátor a politický komentátor Tucker Carlson a dokumentárny režisér Scooter Downey.

Tucker Carlson má kontroverznú povesť. Alex Thompson z média Politico ho nazval zástancom trumpizmu, teda „zmesi anti-imigrantského nacionalizmu, ekonomického populizmu a izolacionizmu“.

Séria Patriot Purge je dostupná na platenej streamovacej platforme Fox Nation od začiatku novembra 2021. Má tak oddelený prístup od jej materskej televíznej stanice Fox News

Existujú aj indície, že si médium kontroverznosť predmetnej dokumentárnej série uvedomuje. Hovorca stanice sa však v nedávnej reakcii voči spájaniu Patriot Purge s Fox News ohradil.

Už prvá ukážka tejto série sľubuje odkrytie skutočného pozadia januárového útoku na americký Kapitol. No zámer Carlsona a Downeyho je celkom iný. Ich dielo má diváka presvedčiť, že udalosti zo 6. januára 2021 sa udiali pod falošnou vlajkou. Takýto divák by následne spochybnil výsledky všetkých vyšetrovaní.

Falošná vlajka je typom konšpiračnej teórie. Spočíva v presvedčení, že mnohé tragédie sú podvodmi, ktoré zinscenovala vláda alebo iný aktér pre dosiahnutie politických cieľov. Tento typ vysvetlenia si našiel svoje miesto medzi vyznávačmi konšpiračných teórií. Pomocou danej taktiky je spochybňovaný napríklad útok na Pentagon, masaker na základnej škole Sandy Hook či spomínaný útok na Kapitol.

Kritika Carlsonovej série

Carlson neostal nič dlžný svojej povesti a aj jeho Patriot Purge má kontroverzný obsah. Čelí preto nemalej kritike z radov viacerých médií, politikov a mimovládnych organizácií.

Novinárka Anne Applebaum z The Atlantic varuje pred posolstvom tejto dokumentárnej série: „Tí, ktorí už stratili vieru v americké inštitúcie, sa ich teraz učia nenávidieť. Tí, ktorí už nedôverujú americkým voleným alebo vojenským vodcom, sa ich teraz učia vnímať ako existenčných nepriateľov.“

Liz Cheneyová, republikánska členka Snemovne reprezentantov, kritizovala médium Fox News za to, že dalo Carlsonovi priestor, v ktorom môže „šíriť klamstvá podobné tým, ktoré viedli k násilnostiam zo 6. januára. Fox News dobre vie, že voľby neboli ukradnuté a že 6. január nebol operáciou pod falošnou vlajkou.

Generálny riaditeľ mimovládnej organizácie Anti-Defamation League Jonathan A. Greenblatt  požadoval stiahnutie Patriot Purge. V liste zdôraznil, že „sloboda prejavu nie je sloboda dosahu. Vy [Fox News] nemáte žiadnu povinnosť schvaľovať jeho [Carlsonove] názory vysielacím časom na vašej platforme…“

Skutočnosť kontra konšpirácie

Stále pribúdajúce odhalenia a prebiehajúce vyšetrovanie v súvislosti s útokom na Kapitol poukazujú na priamu zodpovednosť Trumpovej administratívy. Možno aj práve preto sa Trumpovi prívrženci snažia šíriť nebezpečné konšpiračné teórie, ktoré tvrdia presný opak.

Séria Patriot Purge je iba pomyselnou špičkou radikalizácie americkej spoločnosti. Americkí občania sú hnaní do uličky, z ktorej zdanlivo niet úniku. A aktéri ako Tucker Carlson sú si toho veľmi dobre vedomí.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudoval bakalársky stupeň politológie na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde pokračuje aj na magisterskom stupni. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, hybridné hrozby a dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd. Kontakt: branislav.jamriska@infosecurity.sk