Globálna aliancia právnických firiem plánuje podať medzinárodnú žalobu na Wagnerovu skupinu. Dôvodom má byť terorizmus

Globálna Aliancia za spravodlivosť na Ukrajine pracuje na medzinárodnej žalobe na Wagnerovu skupinu za terorizmus. Ústredným predstaviteľom je britská právnická firma McCue Jury and Partners, ktorá už v novembri 2022 doručila Prigožinovi a 32 obžalovaným Wagnerovcom žalobný list.

V prípadoch, keď domáca vláda ani medzinárodný systém nedokážu promptne reagovať na globálne krízy, musí na ne reagovať súkromný sektor. Podobná angažovanosť sa týka aj prípadu Putinovej súkromnej armády Wagner, ktorá využíva terorizmus vo vojne na Ukrajine.

Skupina profituje na aktivitách v Afrike

Tzv. Aliancia za spravodlivosť na Ukrajine je súbor právnických firiem s podporou investigatívnych novinárov, vyslúžilých špiónov, ukrajinskej prokuratúry a vojenskej rozviedky. Na ich čele stojí právnická firma McCue Jury and Partners. Žaloba sa zakladá na obvineniach z používania hrubého násilia a sily Wagnerovcov namierených na ukrajinský ľud.

Cieľom aliancie je zaistiť, aby bola Wagnerova skupina globálne označená za teroristickú organizáciu. Podľa žalobcov by takéto označenie viedlo k odstávke ich bankových účtov vo Švajčiarsku a k zastaveniu ich podnikania v Afrike.

Dôvodom je, že práve africké štáty, akými sú napríklad Madagaskar, Mali, Burkina Faso, Sudán či Stredoafrická republika, umožňujú Wagnerovej skupine získavať príjmy. Mnohé ich financie pochádzajú z ťažby zlata alebo získavania exotického dreva, ale aj z vojenských či pašeráckych aktivít v regióne.

Wagnerovcov by mohlo usvedčiť umiestnenie výbušnín blízko Záporožskej jadrovej elektrárne

Britská firma Jasona McCuea s názvom McCue Jury and Partners už s medzinárodnými žalobami skúsenosti má. V minulosti napríklad bojovala za odškodnenie obetí Írskej republikánskej armády (IRA), po tom, ako britská vláda v rámci mierovej dohody z roku 1998 súhlasila, že túto skupinu nebude prenasledovať.

V roku 2014 Ruskom kontrolované sily zostrelili let MH17 spoločnosti Malaysia Airlines nad Ukrajinou a na palube vtedy zahynulo 298 ľudí. Aj v tomto prípade sa ukrajinský parlament obrátil na McCue Jury and Partners, aby podali v mene obetí žalobu. Nateraz nie je výsledok v prípade letu MH17 známy, keďže stále prebieha fáza zbierania dôkazov.

V prípade Wagnerovcov bude hlavným cieľom aliancie na najbližšie mesiace zbierať dôkazy na ich usvedčenie. Právnická firma McCue Jury and Partners sa špeciálne usiluje o usvedčenie Wagnerovej skupiny z umiestnenia výbušnín blízko Záporožskej jadrovej elektrárne.

Podľa McCueových slov totiž „dôkazy hovoria o tom, že radoví ruskí vojaci odmietli umiestniť tieto výbušniny, preto to urobila spoločnosť Wagner“.

Ukrajinský štátny podnik na výrobu jadrovej energie ENERGOATOM dôkazy právnickej firmy Jasona McCuea potvrdil: „Ruská armáda dovliekla do strojovne Záporožskej jadrovej elektrárne najmenej 14 kusov ťažkej vojenskej techniky s muníciou, zbraňami a výbušninami.“

Taktikou Ruska preto môže byť aj provokácia Ukrajiny prostredníctvom útokov Wagnerovej skupiny. Tá má Kyjev podnietiť k  neopodstatneným útokom, po ktorých by Wagnerovci mohli zvaliť svoju vinu na ukrajinskú stranu.

Medzinárodná žaloba

Podľa Pavlosa Eleftheriadisa, profesora verejného práva na Oxfordskej univerzite, je dokazovanie porušenia medzinárodného práva pomerne jednoduché, avšak dokázať trestný čin je oveľa ťažšie.

Hlavným rozdielom medzi takýmito typmi obvinení je najmä typ súdu, na ktorom sa prípad prejednáva, a množstvo dôkazov, ktoré sú na pojednávanie potrebné. V prípadoch, keď chce súkromný sektor priniesť prípad pred súd, môže tak urobiť iba na vnútroštátnom súde. Jurisdikcia takýchto súdov je vopred ohraničená, preto je potrebné klásť väčší dôraz na fakty a svedkov konkrétneho činu.

Medzinárodná žaloba McCue Jury and Partners je súčasťou globálneho projektu, ktorý má za cieľ právne delegitimizovať Wagnerovcov. Projekt pripravuje žaloby proti subjektom ruskej vojnovej mašinérie v Spojenom kráľovstve a iných svetových jurisdikciách.

Keďže Aliancia za spravodlivosť na Ukrajine sa angažuje globálne, odškodnenia, ktoré bude na vnútroštátnych súdoch vymáhať, plánuje Ukrajincom vyplácať priamo v krajinách, v ktorých sa v dôsledku ruskej invázie dočasne usídlili.

Na financovanie žaloby bolo prostredníctvom crowdfundingu doposiaľ vynaložených vyše 18 miliónov eur.

Na odškodnenie všetkých 180-tisíc ukrajinských utečencov iba v Spojenom kráľovstve požaduje Jason McCue v hlavnej žalobe od Wagnerovcov na britskom súde vyše 5,5 miliárd eur.

Politický vplyv Wagnerovej skupiny

Spoločnosť Wagner so sídlom v Petrohrade pomáhala Rusku s obsadením a anektovaním ukrajinského polostrova Krym už v roku 2014. Následne pomohla vyvolať separatistické povstanie na ukrajinskom Donbase, keď spolu s ruskými separatistickými jednotkami obsadila ukrajinské štátne budovy.

Ruský prezident Vladimir Putin vtedy vyhlásil, že spoločnosť Wagner nie je zástupcom ruského štátu, a že súkromní vojenskí podnikatelia majú právo podnikať kdekoľvek, pokiaľ neporušujú ruské zákony.

Je však známe, že Wagnerovcov vlastní ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, ktorý s ruským prezidentom udržiava veľmi blízke vzťahy. Putin tak využíva Prigožinovu vojenskú skupinu na docielenie svojich zahraničnopolitických cieľov po celom svete. 

Ruská propaganda vykresľuje členov skupiny Wagner ako odvážnych a nezištných dobrovoľníkov dodnes. V skutočnosti však títo „dobrovoľníci“ na dosiahnutie Putinových cieľov využívajú terorizmus a metódy mučenia, vraždenia a znásilňovania. Okrem iného aj na podrobenie si Ukrajincov.

Následky činov Wagnerovcov sú viditeľné aj na africkom kontinente. V roku 2021 si malijská junta najala na boj s miestnymi islamskými radikálmi práve Wagnerovu armádu. Wagnerovci okrem bojových operácií útočia na miestne podniky aj kyberneticky. Príkladom sú napríklad opakovane napádané webové stránky cukrovaru SUCAF a pivovaru MOCAF na Pobreží slonoviny.

V novembri minulého roka za nelegálne aktivity na Ukrajine Európsky parlament označil Rusko za štát, ktorý sponzoruje terorizmus a Wagnerovu skupinu za nadnárodnú zločineckú organizáciu.

Následne v apríli tohto roka Európska rada rozhodla o zaradení Wagnerovej armády na sankčný zoznam EÚ. Priradenie Wagnerovcov na sankčný zoznam EÚ rozšíril tzv. Wagnerov balík, v ktorom bolo od februára 2023 pridaných 11 jednotlivcov a 7 právnických osôb.
V januári 2023 následne americké ministerstvo financií uvalilo sankcie na 8 jednotlivcov a 16 subjektov s väzbami na Wagnerovcov. Aj tieto kroky by prakticky mohli dopomôcť k označeniu skupiny za teroristickú.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala bakalársky stupeň odboru Európske štúdiá na De Haagse Hogeschool v Holandsku. Absolvovala stáže na Honorárnom konzuláte Holandského kráľovstva v Prešove, Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Prahe a v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky na Odbore medzinárodnej politiky. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie v EÚ, Rusku, Číne, o vplyv EÚ a NATO na medzinárodnú politiku, obranu a bezpečnosť.