Terminátor ako S. Stallone, či Shining s Jimom Carrey? Technológie DeepFake sa zdokonaľujú

Zdroj: Youtube - Ctrl Shift Face

Autor kanálu Ctrl Shift Face vyrába DeepFake videá známych filmov a my tak môžeme pozorovať, ako rýchlo sa táto technológia vyvíja a zároveň dostáva k bežnému užívateľovi.

V minulosti sme mohli vidieť zlovestného Marka Zuckerberga ktorý sa priznáva, ako sa zmocnil informácií o svojich užívateľoch: „Jeden človek, … kontroluje ukradnuté dáta miliónov ľudí – ich tajomstvá, životy, ich budúcnosť … [a preto] ktokoľvek kontroluje dáta, kontroluje budúcnosť.“

Ide o DeepFake – video Pri DeepFake používajú ich tvorcovia umelú inteligenciu za účelom manipulácie vzhľadu a reči ľudí. Výsledný produkt je video v ktorom niekto, často prominentná osoba, hovorí to, čo mu do úst vloží programátor.

Na internete kolujú už viac, či menej známe videá napríklad prezidenta Obamu a iných známych osobností.

Mnohí odborníci sa nazdávajú, že DeepFake je budúcnosťou propagandy a preto už dnes vyvíjajú spôsoby ako tieto podvrhy, ideálne v reálnom čase, odhaliť.

Jim Carry vo filme Shining
Silvester Stallone ako Terminátor

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk