Google Assistant vás môže počúvať, aj keď nepoviete „OK Google.“ K nahrávkam majú prístup aj zamestnanci

Google potvrdil, že jeho zmluvní partneri môžu priamo počúvať zvukové záznamy zo služby Google Assistant. Potom, ako sa na verejnosť dostali nahrávky holandských užívateľov, spoločnosť vo štvrtok pripustila, že k záznamom majú prístup aj tretie osoby.

Za normálnych okolností Google Assistant začne nahrávať až po vyslovení „OK Google“. Tým ho užívateľ prebudí z režimu spánku. K uniknutým nahrávkam získala prístup belgická verejnoprávna televízia VRT, ktorá vyhodnotila približne 1000 zvukových záznamov. 153 bolo zachytených bez vyzvania užívateľom.

Google tvrdí, že zmluvní partneri nahrávky počúvajú, aby zlepšili strojové rozpoznávanie hovoreného jazyka, no zdôrazňuje, že užívatelia s tým vyjadrujú súhlas, keď súhlasia so všeobecnými podmienkami služby.

Hovorca Googlu pre portál WIRED vyhlásil, že zamestnanci majú prístup iba k 0,2% všetkých záznamov za účelom ich prepisovania a tieto súbory sú zbavené identifikátorov, ktoré ich môžu spojiť s konkrétnymi osobami.

Správa belgickej verejnoprávnej televízie VRT, však našla aj zvukové záznamy, ktoré identifikátory obsahovali a dali sa preto jednoducho priradiť ku konkrétnym osobám. Záznam na ktorom odznie adresa bydliska, či rodinný rozhovor s menami vnúčat, iný užívateľ diskutuje o svojom milostnom živote.

Zistenia belgickej televízie VRT sú s veľkou pravdepodobnosťou v rozpore s pravidlami GDPR – Všeobecným nariadením o ochrane údajov, ktoré stanovuje pravidlá ochrany fyzických osôb a pravidlá pre voľný pohyb osobných údajov v EÚ.

Pôvodný článok

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk