Časť čečenských vojakov stojí na strane Ukrajiny. Jej oslobodenie im môže pomôcť zvrhnúť Kadyrova

Čečenský vojak bojujúci vo vojne na Ukrajine pozná dôvod svojej snahy oslobodiť ukrajinskú zem. Napriek faktu, že mnohí z jeho príbuzných podporujú druhú stranu – čečenského vodcu Kadyrova – pomáha bojovať proti ruskej vojnovej mašinérii.

Počas vojnovej okupácie ruských armád na ukrajinskom území sa jeden z maskovaných vojakov vyjadril, že jeho konečným cieľom bolo oslobodiť krajinu ďalej na východ – Čečensko, autonómnu republiku Ruskej federácie.

Maga, ako znie jeho „vojenská prezývka“, je súčasťou skupiny čečenských bojovníkov, ktorí Kyjevu pomáhajú bojovať proti ruským jednotkám na východe Ukrajiny. On sám ako jeden z mála z radov bojujúcich Čečencov nepodporuje Rusko na čele s Vladimirom Putinom.

Ramzan Kadyrov, nazývaný tiež „pešiak“ ruského prezidenta Putina, poslal na Ukrajinu bojovať za Rusko početnú posádku členov svojej armády. Samotný Kadyrov bol hlasným kritikom ruského neúspešného ťaženia na Ukrajine.

Požadoval agresívnejšie kroky voči Ukrajine. Vyjadril sa tiež, že Moskva by mala zvážiť použitie jadrovej zbrane s nízkou účinnosťou na Ukrajine. Tým by vyslala varovanie Západu.

Nehumánnosť Kadyrových praktík

Pre niektorých Čečencov existuje pod velením ukrajinskej armády nádej, že víťazstvo vo vojne by mohlo znamenať vzostup nespokojnosti voči Putinovi. Za tým by mohol nasledovať pád Kadyrova. Čečenský vodca je zo strany Spojených štátov amerických a ďalších vlád dlhodobo kritizovaný a obviňovaný z porušovania ľudských práv.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo vyhlásil v júli 2020, keď USA uvalili sankcie na čečenského lídra, že existujú „rozsiahle dôveryhodné informácie o tom, že Kadyrov je zodpovedný za početné hrubé porušovanie ľudských práv, vrátane mučenia a mimosúdnych popráv“.

Vláda Kadyrova sa pri potláčaní nesúhlasu spolieha na bezpečnostné zložky. Preto ho rovnako ako niektoré vlády, tak aj medzinárodné ľudskoprávne organizácie, obviňujú z únosov, mučenia, zabíjania oponentov či z brutálnych zásahov proti LGBT komunite. 

Zásahy voči členom LGBT komunity si za uplynulých päť rokov vyžiadali viac ako sto zatknutých. Viacerí z nich čelili mučeniu a niektorí z nich v dôsledku toho zomreli. Samotný Kadyrov takéto obvinenia neustále popiera.

Nádej na zvrhnutie aktuálnej hlavy Čečenska

Maga vo svojom vyjadrení uvádza, že cieľom jeho skupiny je dosiahnuť slobodu a nezávislosť pre čečenský národ a ďalšie etnické menšiny v kaukazskom regióne. Z bezpečnostných dôvodov sa rozhodol nezverejniť svoje skutočné meno.

Jeho jednotka je jednou z niekoľkých oddielov etnických Čečencov, ktoré sa spojili s Kyjevom. Niektoré z nich tak urobili už v roku 2014, keď sa proruskí separatisti podporovaní Moskvou násilne zmocnili územia na východe Ukrajiny.

Väčšina bojovníkov pôsobiaca v tejto pechote pochádza z Európy, kde oni alebo ich príbuzní našli útočisko počas dvoch čečenských vojen. Tie sa uskutočnili v 90-tych rokoch po rozpade Sovietskeho zväzu.

Od Kadyrových jednotiek sa odlišujú aj tým, že nezverejňujú videá vykonaných skutkov na Ukrajine. Naopak, držia sa viac v úzadí a dodávajú, že brutálna a nehumánna povesť „Kadyrovcov“ poškodila celkový imidž Čečencov.

Niektorí experti tvrdia, že Kadyrova moc bola upevnená kombináciou násilia, sponzorstva Moskvy a silnej propagandy. Vladimir Putin dosadil v roku 2003 do čela štátu Akhmada Kadyrova, otca Ramzana Kadyrova, pre obnovenie spoločenského poriadku po dvoch vojnách, ktoré za sebou zanechali spustošený región.

Vojna ako prostriedok štiepenia novej kultúrnej identity 

Napriek politickým zásahom zo strany Moskvy a neustálej propagandy Kadyrova zostáva viera ostatných Čečencov bojujúcich proti ruským silám na Ukrajine prítomná. Dúfajú, že autoritárske zriadenie, ktoré Putin vybudoval, by sa mohlo zrútiť. To by bolo možné v prípade, že by Moskva vojnu na Ukrajine nedotiahla do úspešného konca.

Ukrajinské úrady a prezident Volodymyr Zelenskyj v septembri 2022 apelovali na neetnických Rusov, konkrétne Kaukazanov, aby odmietli vstúpiť do Putinovej armády.

O niekoľko týždňov neskôr uznal ukrajinský parlament v hlasovaní to, čo nazval „ruskou okupáciou krátko trvajúcej Čečenskej republiky Ičkeria“. Tá po prvej čečenskej vojne v polovici 90-tych rokov získala de facto nezávislosť od Moskvy.

Ičkeria je vedená exilovou vládou. Jej šéf Achmed Zakajev minulý mesiac ukrajinským médiám adresoval vyhlásenie, že v Kyjeve bol často v kontakte s ukrajinskými predstaviteľmi a čečenské jednotky bojujúce za Ukrajinu vo vojne proti Rusku považoval za priekopníkov.

Ďalším z radov niekoľkých čečenských vojakov bojujúcich na strane Ukrajiny je aj Thor. Rovnako ako Maga sa rozhodol zostať v anonymite pre potenciálne ohrozenie jeho rodiny v Čečensku.

V súčasnosti sa podľa jeho názoru mnoho ľudí v kaukazskej oblasti hlási k oficiálnemu stanovisku, ktoré je zároveň široko pretláčané v štátnych médiách, že Rusko je hrádzou proti západnej agresii. Dodal, že nové zúčtovanie však v budúcnosti nastane: „Tomu sa nedá vyhnúť  ako zajtrajšiemu východu Slnka.“

Thor na záver hovorí, že napriek skutočnosti, že čečenskí vojaci bojujú na strane Ukrajiny, predsudky voči Čečencom na Ukrajine zostávajú problémom.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/