Čečenský líder Ramzan Kadyrov získal od začiatku ruskej agresie na Ukrajine státisíce nových sledovateľov na Telegrame

Telegramový kanál Ramzana Kadyrova sa od začiatku vojny na Ukrajine stal jeho hlavným médiom propagácie ruskej „vojenskej operácie“. Od zahájenia ruskej invázie sa počet jeho sledovateľov rapídne zvýšil, a to z pôvodného počtu desiatok tisíc na začiatku roka až na niekoľko miliónov približne do polovice roka 2022.

Vypuknutie vojny na Ukrajine bolo štartovacím miľníkom prílivu odberateľov pre telegramový kanál čečenského lídra Ramzana Kadyrova. Počet sledovateľov jeho Telegramu sa pred začiatkom invázie pohyboval na úrovni 50-tisíc. V marci už zaznamenal vyše 1,6 milióna a v auguste 2,6 milióna sledovateľov.

Údaje o významnom náraste počtu ľudí odoberajúcich účet hlavy Čečenska potvrdzuje aj služba TGStat, ktorá tvorí katalóg telegramových kanálov a skupín.

Rast popularity Kadyrovho účtu bol spôsobený dramatickým nárastom počtu príspevkov. Počas prvého mesiaca vojny totiž zaznamenal účet Kadyrova stovky nových publikácií vrátane výziev na stupňovanie konfliktu na ukrajinskom území.

Kadyrov ako Putinov pešiak

Z analýz jeho statusov vyplýva, že slovo  „Ukrajina“ sa v roku 2020 objavilo na Kadyrovom kanáli dvakrát. O rok neskôr to bolo štyrikrát a v roku 2022 sa slovo objavilo viac ako tristokrát. 

Podobný vzostup bol zaznamenaný aj pri Severoatlantickej aliancii (NATO). V rokoch 2020 a 2021 sa dané slovo nespomenulo na jeho účte ani raz, pričom v tomto roku bolo použité hneď šestnásťkrát.

K virálnemu obsahu jeho telegramovej stránky patria najmä videá Kadyrova a „dobrovoľníkov“ vyslaných do vojny. Zdieľa však tiež výhražné odkazy smerované politickému vedeniu Ukrajiny či eskalujúce nepriateľské odkazy na adresu západných krajín.

Krátko po začatí vojny Kadyrov telegramový kanál zdieľal video z hlavného mesta Grozného. Video zobrazovalo čečenské jednotky pripravené presunúť svoje sily na Ukrajinu.

Nasledujúce videá, ktoré boli na jeho kanáli publikované dennodenne, sa primárne venovali čečenskej armáde, ktorej členov Kadyrov nazýva „dobrovoľníkmi“. Tí sú vysielaní do bojov cez tzv. Ruskú univerzitu špeciálnych síl v Gudermes.

Jedným z najsledovanejších príspevkov posledných rokov, ktoré boli uverejnené z dielne Kadyrova, bol aj status, v ktorom sa hlava Čečenska nazýva „Putinovým pešiakom“, pričom vyhlasuje, že je „pripravený položiť život za hodnoty“, ktoré Putin „zúrivo bráni“.

Zostup interakcií

Po prudkom náraste interakcií na Kadyrovom kanáli ihneď po začiatku vojny sa trend vzostupu jeho profilu začal po niekoľkých mesiacoch otáčať k postupnému zostupu. Od začiatku augusta sa dynamika jeho príspevkov zmenila.

Napriek rovnakému obsahu Kadyrovových príspevkov nápor odberateľov klesá. Zaznamený bol aj úbytok zapojenia publika: v júli až auguste čítalo príspevky kanála 33-34 % odberateľov.

„Kanál zaznamenal v marci veľký nárast obsahu, štyristo príspevkov, ktoré masívne odoberali ostatné účty. Postupom času záujem opadáva: obsahu je menej, pokrytie klesá,“ komentuje odborník na analýzu Telegramu, ktorý chcel zostať v anonymite.

Možno teda konštatovať, že postupom času sa miera interakcií či už falošných účtov alebo botov vytratila, pričom k interakciám na jeho kanáli dochádza najmä od reálnych účtov. Vplyvom menšieho množstva obsahu a odlivu botov sa hodnota interakcií znižovala.

Pod patronátom politickej agendy Moskvy

Vodca Čečenska sa na svojom telegramovom kanáli prezentoval ako horlivý podporovateľ ruskej vojenskej operácie na Ukrajine, čo k nemu pritiahlo vyššiu mieru pozornosti. K jeho stálym „predvojnovým“ sledovateľom sa pridala skupina prívržencov, ktorí jeho názory v súvislosti s ruskou agresiou zdieľajú.

„Možno mu predtým venovali menej pozornosti, ale odkedy sa tábor radikálnych prívržencov vojny upevnil, sa niektorí z týchto ľudí pridali do Kadyrovho informačného poľa,“ konštatuje Vladimir Fesenko, šéf Centra pre aplikovaný politický výskum Penty v Kyjeve (Penta Center of Applied Political Studies).

V ruskom informačnom priestore je menšina používateľov, ktorí sú proti bojom na Ukrajine. Naopak, viac priestoru na sociálnych sieťach zaberajú podporovatelia vojny.

Podľa Fesenka zástancovia vojny príznační svojím presvedčením o ruskej „nadradenosti“ nad ostatnými štátmi, pričom svoje presvedčenie nacionalizmu preukazujú vo výraznejšej miere, či už na Kadyrovom kanáli alebo v ruskom informačnom priestore.

Ruský politológ Ruslan Kutajev dodáva, že Kadyrov nepredvádza či už na svojom telegramovom kanáli alebo mimo neho výlučne politickú prezentáciu svojej vlastnej ideológie. Podobne ako úrady v Čečensku opakujú pokyny posielané Kremľom, Kadyrova politická agenda je taktiež vykonávaná pod patronátom Moskvy.

Telegramový kanál Kadyrova od začiatku vojny získal státisíce nových sledovateľov. Časť jeho fanúšikov spája pocit súhlasu s prezentovaním a riadením Kadyrova v Čečensku už v časoch pred vojnou.

Od začiatku bojov získal jeho kanál nových prívržencov, ktorí sa prezentujú ostro vyhranene voči Ukrajine, a ktorí sa vyznačujú presvedčením v ruskú nadradenosť. Práve Kadyrov, ktorý je podľa niektorých politických odborníkov ovplyvňovaný kremeľskou politickou agendou, predstavuje pre prívržencov daného spektra názoru vlajkovú loď.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/