30. októbra 2022 sa uskutočnilo druhé kolo brazílskych prezidentských volieb, kde proti sebe stáli dvaja najsilnejší kandidáti z prvého kola.
Jendým z kandidátov bol dosluhujúci krajne pravicový prezident Jair Bolsonaro známy pre nešetrný prístup k životnému prostrediu a klíme, spochybňovanie volebného systému, ale aj šírenie dezinformácií. Vo voľbách proti nemu stál ľavicový kandidát a bývalý dvojnásobný prezident Lula da Silva, ktorý napokon získal prezidentský mandát.
Ako neúspešný prezidentský kandidát zmenil Lulovu kampaň
Jeden z hlavných dôvodov, ktorý stál za úspechom Lulovej kampane, bol obrat v komunikácii s verejnosťou koncom leta, za ktorým stál ľavicový poslanec Andre Janones.
38-ročný brazílsky poslanec za stranu Avante sa pridal k Lulovmu tímu po tom, čo v auguste tohto roku ukončil svoju neúspešnú kampaň na prezidenta. Do povedomia brazílskych občanov sa však dostal už počas pandémie Covid-19, keď ostro kritizoval Bolsonarove zľahčovanie vírusu.
Janones sa po ukončení svojej kandidatúry rozhodol podporiť práve Lula da Silvu a presadil sa ako jeden z jeho popredných komunikačných stratégov. Zameral sa najmä na aktívne zapojenie sledovateľov na Lulových sociálnych sieťach, ktorých má dokopy 14 miliónov. Neštítil sa však využiť ani stratégiu oponenta a vydal sa ďaleko za hranice zdvorilosti.
Aj brazílska ľavica teda rýchlo začala v politických spotoch vytrhávať z kontextu vyjadrenia, na ktorých sa mal Bolsonaro napríklad zúčastňovať pohanských rituálov. Nechýbali ani osobné potýčky medzi politikmi z oboch strán.
Okrem toho Janones mobilizoval voličov na Twitteri, aby sa pripojili na jeho kanál na Telegrame. Tam priamo komunikoval s občanmi o cieľoch a návrhoch Lulovej Robotníckej strany (Partido dos Trabalhadores, PT). Pred druhým kolom volieb mal kanál viac než 100-tisíc sledovateľov.
Útokmi a agresívnou kampaňou k vyrovnaniu síl medzi kandidátmi
Len nadviazaním kontaktu s voličmi sa však nová stratégia ľavičiarov neskončila. Podľa Janonesa pravičiari v Brazílii oveľa rýchlejšie pochopili, ako sa orientovať v modernej politike závislej od krátkych klipov a vyjadrení, ktoré diváka síce zaujmú, no často sú vytrhnuté z kontextu alebo sú klamlivé.
Bolsonarove nepravdivé prejavy boli počas jeho pôsobenia v postavení prezidenta častou témou domácich aj zahraničných médií. Išlo pritom o dezinformácie v súvislosti s pandémiou, spochybňovanie priebehu volieb či nepodložené obviňovanie politických oponentov.
Ukázalo sa, že Bolsonarov tím nebol pripravený na obdobnú stratégiu zo strany oponenta. Podľa slov jedného z členov im útoky spôsobili značné problémy. Ľavičiari Bolsonara obvinili napríklad zo stýkania sa s kontroverzným bývalým poslancom Robertom Jeffersonom. Ten čelil v roku 2021 obvineniam z ohrozovania demokracie, ale aj z pedofílie či kanibalizmu.
Najvyšší súd v reakcii na zvyšujúcu sa vlnu dezinformácií nariadil monitoring sociálnych sietí Janonesa a Carlosa Bolsonara, syna úradujúceho prezidenta a vedúceho jeho digitálnej kampane. Na základe rozhodnutia súdu bolo následne odstránených niekoľko príspevkov oboch politikov.
Budúca hviezda brazílskej politiky
Janones uznáva, že otvorené konfrontácie, osobné útoky a zveličovanie chýb oponenta nie sú konštruktívne a neprospievajú verejnej debate. Pre to, aby Brazília unikla ďalšej Bolsonarovej administratíve a nezastaviteľnému šíreniu ultrapravicovej agendy a dezinformácií, však boli podľa neho nevyhnutné.
Podľa brazílskych novinárov, ktorí mali možnosť Janonesovu stratégiu podrobne sledovať, sa jeho vrcholová politická kariéra ešte len začína. Novinár a politický komentátor Octavio Guedes tvrdí, že Janonesov populizmus, teatrálnosť a schopnosť na seba upozorniť mu zaručia, že z brazílskej politiky len tak skoro neodíde.
Lulov triumf v prezidentských voľbách predstavoval výhru pre príslušníkov politickej ľavice, ktorí očakávali odklon od Bolsonarových kontroverzných taktík. Hoci však pravicový režim v Brazílii nateraz skončil, komunikačná stratégia Lulovho tímu ozdravenie informačného priestoru nepriniesla. Práve naopak, k polarizácii a prúdeniu dezinformácií len prispela.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/