Brazílske voľby poukázali na efektivitu sociálnych sietí, ale aj útočných mediálnych taktík

Nedávne brazílske prezidentské voľby sa niesli v duchu agresívnej komunikačnej kampane na oboch stranách. Aj vďaka nej si Luiz Inácio Lula da Silva, známy ako Lula, vybojoval tesné víťazstvo nad úradujúcim pravicovým prezidentom Jairom Bolsonarom.

30. októbra 2022 sa uskutočnilo druhé kolo brazílskych prezidentských volieb, kde proti sebe stáli dvaja najsilnejší kandidáti z prvého kola.

Jendým z kandidátov bol dosluhujúci krajne pravicový prezident Jair Bolsonaro známy pre nešetrný prístup k životnému prostrediu a klíme, spochybňovanie volebného systému, ale aj šírenie dezinformácií. Vo voľbách proti nemu stál ľavicový kandidát a bývalý dvojnásobný prezident Lula da Silva, ktorý napokon získal prezidentský mandát.

Ako neúspešný prezidentský kandidát zmenil Lulovu kampaň

Jeden z hlavných dôvodov, ktorý stál za úspechom Lulovej kampane, bol obrat v komunikácii s verejnosťou koncom leta, za ktorým stál ľavicový poslanec Andre Janones. 

38-ročný brazílsky poslanec za stranu Avante sa pridal k Lulovmu tímu po tom, čo v auguste tohto roku ukončil svoju neúspešnú kampaň na prezidenta. Do povedomia brazílskych občanov sa však dostal už počas pandémie Covid-19, keď ostro kritizoval Bolsonarove zľahčovanie vírusu.

Janones sa po ukončení svojej kandidatúry rozhodol podporiť práve Lula da Silvu a presadil sa ako jeden z jeho popredných komunikačných stratégov. Zameral sa najmä na aktívne zapojenie sledovateľov na Lulových sociálnych sieťach, ktorých má dokopy 14 miliónov. Neštítil sa však využiť ani stratégiu oponenta a vydal sa ďaleko za hranice zdvorilosti.

Aj brazílska ľavica teda rýchlo začala v politických spotoch vytrhávať z kontextu vyjadrenia, na ktorých sa mal Bolsonaro napríklad zúčastňovať pohanských rituálov. Nechýbali ani osobné potýčky medzi politikmi z oboch strán.

Okrem toho Janones mobilizoval voličov na Twitteri, aby sa pripojili na jeho kanál na Telegrame. Tam priamo komunikoval s občanmi o cieľoch a návrhoch Lulovej Robotníckej strany (Partido dos Trabalhadores, PT). Pred druhým kolom volieb mal kanál viac než 100-tisíc sledovateľov.

Útokmi a agresívnou kampaňou k vyrovnaniu síl medzi kandidátmi

Len nadviazaním kontaktu s voličmi sa však nová stratégia ľavičiarov neskončila. Podľa Janonesa pravičiari v Brazílii oveľa rýchlejšie pochopili, ako sa orientovať v modernej politike závislej od krátkych klipov a vyjadrení, ktoré diváka síce zaujmú, no často sú vytrhnuté z kontextu alebo sú klamlivé.

Bolsonarove nepravdivé prejavy boli počas jeho pôsobenia v postavení prezidenta častou témou domácich aj zahraničných médií. Išlo pritom o dezinformácie v súvislosti s pandémiou, spochybňovanie priebehu volieb či nepodložené obviňovanie politických oponentov.

Ukázalo sa, že Bolsonarov tím nebol pripravený na obdobnú stratégiu zo strany oponenta. Podľa slov jedného z členov im útoky spôsobili značné problémy. Ľavičiari Bolsonara obvinili napríklad zo stýkania sa s kontroverzným bývalým poslancom Robertom Jeffersonom. Ten čelil v roku 2021 obvineniam z ohrozovania demokracie, ale aj z pedofílie či kanibalizmu.

Najvyšší súd v reakcii na zvyšujúcu sa vlnu dezinformácií nariadil monitoring sociálnych sietí Janonesa a Carlosa Bolsonara, syna úradujúceho prezidenta a vedúceho jeho digitálnej kampane. Na základe rozhodnutia súdu bolo následne odstránených niekoľko príspevkov oboch politikov.

Budúca hviezda brazílskej politiky

Janones uznáva, že otvorené konfrontácie, osobné útoky a zveličovanie chýb oponenta nie sú konštruktívne a neprospievajú verejnej debate. Pre to, aby Brazília unikla ďalšej Bolsonarovej administratíve a nezastaviteľnému šíreniu ultrapravicovej agendy a dezinformácií, však boli podľa neho nevyhnutné.

Podľa brazílskych novinárov, ktorí mali možnosť Janonesovu stratégiu podrobne sledovať, sa jeho vrcholová politická kariéra ešte len začína. Novinár a politický komentátor Octavio Guedes tvrdí, že Janonesov populizmus, teatrálnosť a schopnosť na seba upozorniť mu zaručia, že z brazílskej politiky len tak skoro neodíde.

Lulov triumf v prezidentských voľbách predstavoval výhru pre príslušníkov politickej ľavice, ktorí očakávali odklon od Bolsonarových kontroverzných taktík. Hoci však pravicový režim v Brazílii nateraz skončil, komunikačná stratégia Lulovho tímu ozdravenie informačného priestoru nepriniesla. Práve naopak, k polarizácii a prúdeniu dezinformácií len prispela.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentkou magisterského stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Absolvovala stáž na Úrade vlády SR. Zaujíma sa hlavne o medzinárodný terorizmus, pravicový extrémizmus a radikalizmus, ako aj šírenie propagandy.