Huawei a ďalší zákaz výstavby 5G sietí – pridáva sa Švédsko aj Taliansko

Zdroj: Flickr.

Európski lídri sprísňujú kontrolu nad čínskymi spoločnosťami budujúcimi siete 5G. Peking by mohol zariadenie spoločnosti Huawei využívať na špionáž. Spoločnosť Huawei však opakovane poprela, že by predstavovala bezpečnostné riziko.

Huawei vs. 5G

Mnoho krajín sa začína pripravovať na prechod na vyspelejšie a rýchlejšie mobilné siete piatej generácie – 5G siete. Aj napriek nepodloženej kritike svojich odporcov, táto technológia umožní radikálne zmeniť rýchlosť a spôsob našej práce a komunikácie a zefektívniť čas, ktorý na internete trávime.

Hlavnými aktérmi ich výstavby sa prirodzene stali najväčší hráči – čínske technologické spoločnosti Huawei a ZTE. Nie je pritom tajomstvom, že Huawei v posledných rokoch spôsobuje obavy ohľadom bezpečnosti a úniku dát, o čom svedčia jeho viaceré kauzy.

Začalo to správami o špehovaní používateľov svojich zariadení a pokračovalo v marci minulého roku, kedy Google odobral spoločnosti licenciu na používanie svojho operačného systému v zariadeniach Huawei, či obmedzenie jeho technológií vo viacerých európskych krajinách. Práve európske štáty zohrávajú významnú úlohu v pôvodnej stratégii USA vylúčiť Huawei z výstavby 5G sietí.

Huawei vs. európske štáty

Taliansko a Švédsko sú najnovšie na zozname krajín, ktoré chcú obmedziť spoločnosť Huawei v dodávaní zariadenia na počiatočnú výstavbu 5G sietí. Od minulého týždňa, kedy Švédsko  úplne zakázalo telekomunikačné zariadenia spoločností Huawei a ZTE pri budovaní svojich 5G sietí sa oficiálne pripojilo k ďalším európskym národom, ktoré z bezpečnostných dôvodov obmedzili čínskych dodávateľov.

Talianska vláda zabránila telekomunikačnej skupine Fastweb v podpísaní dohody o dodávke čínskych zariadení, informuje agentúra Reuters.

Rozhodnutie prijaté na zasadnutí vlády v priebehu minulého týždňa je vôbec prvým, na základe ktorého Taliansko vetovalo dohodu o dodávkach základných sietí 5G spoločnosťou Huawei.

„Vláda vetovala operáciu a požiadala Fastweb o diverzifikáciu svojich dodávateľov,“ uviedol pre agentúru Reuters hlavný zdroj z kancelárie predsedu vlády.

Huawei vs. ???

Mnoho štátov a spoločností už dlhšie varuje pred technologickým vplyvom Číny.

Hlavným odporcom čínskych telekomunikačných technológií sú prirodzene Spojené štáty. Americký minister zahraničných vecí opäť označil čínske telekomunikačné technológie za hrozbu pre národnú bezpečnosť aj na poslednej návšteve Talianska v septembri tohto roku.

S ministrom Mikeom Pompeom sa pred pár dňami stretol aj slovenský minister zahraničia Ivan Korčok, práve kvôli podpísaniu Deklarácie o bezpečnosti 5G. Tá explicitne zo spolupráce nevylučuje žiadnu krajinu či spoločnosť, je však pravdou, že pri návšteve sa preberala aj téma bezpečnostných hrozieb, ktoré predstavujú Čína a Rusko.  

Podľa informácií Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií (CEIAS) sa do spomínanej americkej iniciatívy zapojilo už 12 štátov strednej a východnej Európy: Albánsko, Bulharsko, Česko, Estónsko, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Severné Macedónsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

Zdroj: CEIAS

Pri posudzovaní prijatia Huawei technológií do telekomunikačnej siete akejkoľvek krajiny existuje okrem tradičného, ekonomického, aj faktor morálny. Prajú si demokratické krajiny zveriť svoju budúcu komunikačnú infraštruktúru totalitnej Číne, ktorá neustále porušuje ľudské práva?

Našťastie, zdá sa, že nie.