QAnon: Falošná kráľovná Kanady žiada smrť lekárov, ktorí očkujú proti Covid-19

Žena, ktorá údajne s Donaldom Trumpom zachráni svet. Kanaďanka Romana Didulo získala svoju popularitu vďaka konšpiračnému hnutiu QAnon. V súčasnosti ju využíva na vyzývanie k násiliu a mnohí jej veria. Niektorí pripravujú zbrane, iní ponúkajú svoje domy.

Romana Didulo

Romana Didulo presvedčila svojich 70-tisíc sledovateľov na platforme Telegram, že je kráľovná Kanady. Desaťtisíce verných fanúšikov opakovane nabáda k násiliu voči zdravotníckym pracovníkom.

Slávu si dokázala získať vďaka rozšírenej konšpiračnej teórii QAnon. Tá sa okrem iného zakladá na falošnom tvrdení, že skupina pedofilov uctievajúcich Satana riadi svet. 

Podľa QAnonu sú to práve Romana Didulo a Donald Trump, ktorí proti pedofilom bojujú a jedného dňa zachránia svet. Hnutie získalo na popularite najmä po začiatku pandémie Covid-19, o ktorej začalo šíriť dezinformácie. Neskôr sa ich terčom stalo aj očkovanie proti tomuto ochoreniu.

Očkovanie nazýva biologickou zbraňou

„Zastreľte každého, kto sa pokúsi podať vakcínu proti koronavírusu, biologickú zbraň alebo akúkoľvek inú vakcínu deťom mladším ako 19 rokov,“ napísala konšpirátorka svojim sledovateľom. Príspevok bol následne Telegramom vymazaný z dôvodu nabádania k násiliu.

V ďalšom príspevku „kráľovná Kanady“ vymenila slovo „zastreľte“ za „zatknite“. Zatknutí, podľa nej majú byť farmaceuti, lekári, zdravotné sestry, nemocničný personál, politici, právnici, náboženskí predstavitelia, sociálni pracovníci a ďalší. Príspevok s týmto pokynom je naďalej verejne dostupný.

Romana následne nariadila, aby zatknutí boli držaní vo verejných priestoroch – v nemocniciach, letiskách, školách – kým nebudú vojenským tribunálom popravení zastrelením alebo obesením.

Jeden z jej sledovateľov poslal v reakcii na tieto príkazy do četovacieho kanálu Telegramu fotku, ktorá zobrazovala niekoľko strelných zbraní položených na stole. Iní zase písali, že sú ochotní ostatným „lovcom zločincov“ poskytnúť priestory svojich domov. „Mám len jednoizbový byt, ale rád sa vzdám svojej spálne,“ napísal jeden z nich. 

Ďalší uverejnil príspevok, v ktorom prosil „kráľovnú“, aby sa zľutovala nad jeho synom a nenariadila jeho zatknutie: „Prosím, neubližujte tým nevinným. Ľudia tu majú vymyté mozgy. Nie je to ich chyba. Celá moja rodina sa dala zaočkovať, veriac, že ​​je to správna vec, ale boli oklamaní. Sú to dobrí ľudia. Prosím.“

Konšpiráciami ovláda tisíce ľudí

Príspevky vyvolávajú znepokojenie práve preto, že už v minulosti dokázala Kanaďanka svojich prívržencov zmobilizovať aj v offline svete. Na jej pokyn mnohí posielali lekárom a nemocničnému personálu listy, v ktorých ich obviňovali z vojnových zločinov kvôli podávaniu vakcín proti Covid-19.

Časť prívržencov konšpiračného hnutia QAnon vykazuje známky veľmi násilného správania. Príkladom môže byť ich účasť na januárovom útoku na budovu Kapitolu vo Washingtone, po ktorom zomrelo päť ľudí. Stúpenci QAnonu v Kanade boli zatknutí za vyhrážanie sa politikom, vlámanie sa do sídla kanadského premiéra, únosy a vraždu.

Súčasná ekonomika nenávisti a pozornosti idú ruka v ruke. Popularita Romany Didulo naďalej rastie. Dnes na platforme Telegram disponuje sledovateľmi v počte vyše 72-tisíc, kým v júni tohto roka ich bolo bezmála 20-tisíc.

Šírenie týchto nebezpečných naratívov príslušníkmi hnutia je len ďalším dôkazom toho, ako dokáže vlna konšpirácií zmanipulovať masy ľudí. Šíritelia konšpirácií majú schopnosť vybudovať si silnú autoritu, ktorou ovplyvňujú nielen myslenie, ale aj konanie ľudí, čo môže viesť k násiliu.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny.