Korona – tieňovej svetovlády. Očkovanie bude konečná

Konšpiračná teória o sprisahaneckej skupine svetových elít, ktorá nás chce údajne všetkých ovládať. Využívať má k tomu nástroje, ktoré jej členské vlády vydávajú za proti-pandemické opatrenia. Svoju najúčinnejšiu zbraň však ešte len použije – bude ňou plošné očkovanie obyvateľstva. Dozvedia sa diváci konšpiráciami nabitého francúzskeho filmu Hold Up. Za menej ako týždeň už vyše dva milióny zhliadnutí.

Film svojich divákov láka tvrdením, že sa konečne dozvedia skrytú pravdu za pôvodom aktuálnej pandémie. Koronavírus sa totiž podľa autorov filmu neobjavil náhodou. Práve naopak, to s čím máme dočinia, je vraj cielene vyvinutá biologická zbraň, pomocou ktorej chcú isté politické elity ovládať svojich občanov. Tieto elity, ktoré tiež spolupracujú s niekoľkými farmaceutickými firmami, sú členmi mocnej tieňovej svetovlády, ktorá konšpiruje proti nám všetkým.

Ak vám tento naratív znie povedome, nemýlite sa. Hold Up propaguje teórie, ktoré sú veľmi podobné tým, ktoré šíri extrémna pravica či dobre známe konšpiračné hnutie QAnon.

Podobne ako QAnon, aj Hold Up nám podsúva ideu nepriateľa, proti ktorému sa treba vzoprieť. Je ním prezident Emanuel Macron a jeho vláda, ktorých film predstavuje ako bábky spomínanej sprisahaneckej svetovlády. Na jej príkaz Macron zavádza nástroje na kontrolu Francúzov, ktoré skrýva za nálepku proti-pandemických opatrení.

Okrem vytvárania spoločného nepriateľa, využíva film aj ďalšiu stratégiu dezinformátorov a konšpirátorov, ktorá má ich teóriám dodať dôveryhodnosť a presvedčivosť – prelínanie právd s nepravdami. Zo začiatku dokonca Hold Up vyzerá ako ktorýkoľvek iný dokumentárny film.

Úvod neobsahuje žiadne do očí bijúce konšpiračné tvrdenia, iba na oko konštruktívnu kritiku. Dôveryhodnosť zvyšujú aj rozhovory s radou expertov, vrátane bývalého francúzskeho ministra zdravotníctva Philippa Douste-Blazy. Ako sa ale ukázalo, jeho slová boli prekrútené a sám sa od filmu dištancoval.

Z filmu sa dozviete, že COVID-19 je len horšia chrípka, pandémia v skutočnosti neexistuje, opatrenia vlád slúžia na zotročenie občanov a berú im osobnú slobodu.

Vlády údajne využívajú 5G siete, aby vytvorili nové svetové usporiadanie, v ktorom budeme všetci otrokmi v službách totalitnej globálnej vlády. A vyvrcholením pokusov o kontrolu nad populáciou má byť plošné očkovanie proti koronavírusu.

Ak by sa jednalo len o ďalší absurdný film, ktoré konšpiračná povaha hneď udrie do očí, mohli by sme sa nad tým iba pousmiať. Hold Up však dokazuje, že praktiky dezinformátorov a konšpirátorov nie sú vždy tak ľahko odhaliteľné. Takýto aktéri dokážu často sfanatizovať veľké počty ľudí. Stačí sa pozrieť okolo seba.

Rúška neúčinné, COVID-19 je len horšia chrípka, vláda nezvláda situáciu a ich proti-pandemické opatrenia sú nezmyselné a obmedzujú osobnú slobodu občanov. Pripomína vám to niečo? S týmito naratívmi sa už dlhšie stretávame aj u nás na Slovensku.

Či už zo strany samozvaných „odborníkov“ na sociálnych sieťach alebo anti-systémových hráčov našej politickej scény. Mohli sme ich vidieť aj minulý týždeň pri protestoch proti vláde. Globálny prienik dezinofrmácií a ich mimoriadne vysoký dosah je dnes realitou, o ktorej sa pred piatimi rokmi mnohým ani nesnívalo.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk