Putinovi celebritní priatelia pomáhajú šíriť vojenskú propagandu

Vojna na Ukrajine zmenila nielen geopolitickú situáciu, ale aj postoje celebrít k Putinovi a jeho režimu.

Putin si dlhodobo budoval dobré vzťahy so zahraničnými osobnosťami s cieľom zlepšiť svoj imidž v zahraničí. Nie je preto prekvapením, že mnoho hercov a kultúrnych osobností sa v minulosti objavilo po boku ruského prezidenta.

Sharon Stoneová, Kevin Costner, Kurt Russell, Goldie Hawnová, Gérard Depardieu, Vincent Cassel či Monica Bellucciová tlieskali Putinovi spievajúcemu pieseň Blueberry Hill na charitatívnom podujatí v Petrohrade v roku 2010, necelé dva roky po vojne v Južnom Osetsku, v ktorej Rusko napadlo Gruzínsko.

Jean-Claude Van Damme sa objavil po boku Putina v roku 2007 na MMA súťaži a Leonardo DiCaprio na konferencii o ochrane mačkovitých šeliem v roku 2010.

Skalní priaznivci z radov celebrít

Sympatie voči ruskému prezidentovi väčšinou opadli po útoku na Ukrajinu v roku 2014. Väčšina tých, ktorí mu ostali naklonení, sa od neho dištancovali po začiatku vojny vo februári minulého roku.

Niekoľko známych osobností však zostalo naďalej verných Kremľu. Napríklad herec Steven Seagal a spoluzakladateľ skupiny Pink Floyd Roger Waters naďalej hrajú svoje úlohy v ruskej propagande.

Seagal je známy ako dlhodobý podporovateľ Putina, ktorý obhajoval anexiu Krymu a začiatok vojny v roku 2022. Waters v auguste minulého roku v rozhovore pre CNN obhajoval ruskú inváziu na Ukrajinu tým, že podľa neho bola vyprovokovaná. Neskôr dokonca vystúpil s príhovorom v Rade bezpečnosti OSN, kde na pozvanie ruských diplomatov obhajoval útok na Ukrajinu.

Inak sa zachoval herec Gérard Depardieu, ktorý je podobne ako Steven Seagal občanom Ruskej federácie. Depardieu sa po 24. februári k vojne vyjadril kriticky, pričom odsúdil „šialené a neakceptovateľné excesy lídrov ako je Vladimir Putin“.

Ruské celebrity

Vernými režimu zostali mnohé ruské celebrity. Jednou z nich je stúpajúca hviezda ruského hudobného priemyslu Jaroslav Dronov, známy pod umeleckým menom Šaman.

Jeho repertoár tvoria práve nacionalistické a militaristické piesne, ktoré sa vracajú k Veľkej vlasteneckej vojne, oslavujú padlých vojakov a celkovo zapadajú do vojne naklonenej nálady, ktorú buduje kremeľská propaganda. Práve kvôli charakteru jeho tvorby je často pozývaný na podujatia organizované štátom.

Staršie hviezdy ruskej hudobnej scény taktiež prispeli k rozšíreniu repertoáru propagandisticky ladených piesní. Napríklad, Oleg Gazmanov znovu nahral svoju pieseň Ruskí vojaci a Dima Bilan nahral novú pieseň Gladiátor. Tieto piesne oslovujú ruských vojakov a nacionalizmus.

Hollywood stojí za Ukrajinou

Daniel Reynolds, Julia Robertsová, Morgan Freeman, Barbra Streisandová, Timothy Snyder a mnohí ďalší podporili Ukrajinu pri príležitosti prvého výročia začiatku vojny vo videu na Twitteri. Herec Mark Hamill sa verejne postavil za Ukrajinu, dokonca sa stal tvárou zbierky na nákup dronov pre ukrajinskú armádu.

Speváčka Barbra Streisandová propagovala zbierku na podporu zdravotníkov na Ukrajine a herec Liev Schreiber pomohol vyzbierať peniaze na nákup elektrických generátorov. Sean Penn, Liev Schreiber, Jessica Chastainová, Ben Stiller a Angelina Jolie osobne navštívili Ukrajinu a vyjadrili tak svoju podporu. S ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským sa stretol aj britský herec Benedict Cumberbatch.

Za Ukrajinu sa postavili aj herci a osobnosti kultúry z iných krajín, napríklad člen skupiny ABBA Björn Ulvaeus a hudobná skupina Scorpions. Z celebrít z Českej republiky sa rozhodli vyjadriť svoj proukrajinský postoj napríklad Eva Holubová, Tomáš Klus, Olga Menzelová a ďalší.

To, že podpora od celebrít hrá svoju úlohu v úsilí o podporu Ukrajiny, vyzdvihol aj prezident Zelenskyj. Po stretnutí s niekoľkými zahraničnými celebritami vyhlásil, že známi ľudia môžu byť Ukrajine pomôcť dostať sa bližšie aj k národom, ktorých vlády aktuálne nepodporujú Ukrajinu.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/