Alex Jones je späť. Na platformu X sa vracia po piatich rokoch

Alex Jones, ktorý bol v minulosti viackrát súdom uznaný vinným za šírenie dezinformácií, je späť na platforme X. Podľa Elona Muska, ktorý inicioval hlasovanie o opätovnom sprístupnení jeho účtu, je X priestorom slobody prejavu. Jonesov konšpiračný portál InfoWars medzičasom šíril falošné naratívy o vojne na Ukrajine.

Obrázok: Flickr

Za návrat konšpirátora Alexa Jonesa zahlasovalo na profile majiteľa platformy X (predtým Twitter) Elona Muska viac ako 70 % z takmer 2 miliónov používateľov. Jones bol na platforme zakázaný od roku 2018 za porušovanie pravidiel komunity.

Účet X bol Jonesovi opätovne sprístupnený 10. decembra. Deň po návrate Jonesa bol na platforme vysielaný jeho vyše dvojhodinový rozhovor s Muskom a viacerými dobre známymi osobnosťami spájanými so šírením dezinformácií – obžalovaným influencerom Andrewom Tateom alebo podnikateľom Vivekom Ramaswanyom, ktorý bojoval o miesto republikánskeho kandidáta do prezidentských volieb v USA (pozn. po neúspechu v primárkach v Iowe odstúpil a vyjadril podporu Trumpovi).

.
Zdroj obrázka: Screenshot príspevku.
Preklad
Vrátiť Alexa Jonesa na túto platformu? 
Vox Populi, Vox Dei.
Áno 70,1 %
Nie 29,9 %
Ľud prehovoril, nech sa tak stane.

Farebný svet Alexa Jonesa

Alex Jones sa stal notoricky známym predovšetkým v súvislosti so šírením dezinformácií o streľbe na základnej škole Sandy Hook v Connecticute, ktorá sa odohrala v roku 2012. Počas útoku dvadsaťročného strelca, ktorý trpel vážnymi psychickými problémami, bolo zavraždených 26 ľudí, vrátane 20 detí vo veku 6 a 7 rokov.

Za prezentovanie masakru ako „zincesovaného“ a „odohraného hercami“ čelil Jones viacerým žalobám zo strany traumatizovaných rodinných príslušníkov obetí. Súd rozhodol o udelení pokuty vo výške viac ako jeden a pol miliardy amerických dolárov (viac ako 1,37 miliardy eur), ktoré má Jones rodinám vyplatiť.

V súčasnosti šíri americký konšpirátor rovnaký dezinformačný naratív o ruských zločinoch na Ukrajine, napríklad o masakre v Buči alebo o bombardovaní Záporožskej elektrárne.

Jonesov portál InfoWars bol v roku 2016 expertmi z Foreign Policy Research Institute a PropOrNot označený za kanál šíriaci ruskú propagandu. Portál priniesol od začiatku vojny na Ukrajine v roku 2022 viaceré na dôkazoch nepodložené teórie, ktoré preberajú ruské naratívy o Ukrajine ako nacistickom štáte, alebo o existencii tajných biologických laboratórií na území Ukrajiny.

Príspevky na stránke však prinášajú aj bláznivejšie teórie. Informujú čitateľov napríklad o údajnom napojení ukrajinského prezidenta Zelenského na satanistickú komunitu (napr. tu) alebo o jeho zapojení do obchodu s otrokmi (napr. tu).

Pred niekoľkými mesiacmi Jones v ruskej propagandistickej televíznej šou Večer s Vladimirom Solovievom kritizoval pomoc Ukrajine a vyzval na prehĺbenie vzťahov medzi USA a Ruskom. Popisom USA ako neslobodnej krajiny trpiacej pod diktatúrou oligarchov sa pritom Jones v Rusku prezentuje ako bojovník za pravdu, ale predovšetkým ako skutočný „hlas Ameriky“, čo v rozhovore so Solovievom explicitne zaznieva.

Quo vadis X?

Jones podľa vlastných slov vďačí za návrat na X ultrakonzervatívnemu moderátorovi Tuckerovi Carlsonovi, ktorý mal uverejnením vlastného rozhovoru s konšpirátorom pritiahnuť pozornosť Elona Muska na jeho prípad. Na Carlsona, ktorý sám presadzuje viaceré prokremeľské naratívy, sa s obľubou odvolávajú ruské médiá.

Od akvizície X Muskom sa platforma stáva čoraz atraktívnejšou pre šírenie falošných správ. Bývalý Twitter pod Muskovým vedením odstúpil z európskeho Kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií. Podpisom tohto Kódexu v roku 2018 sa vtedajší Twitter vyslovil za posilnenie samoregulačných opatrení s cieľom zabrániť proliferácii nepravdivých informácií na platformách.

Po kúpe platformy Musk tiež prepustil veľké množstvo zamestnancov, medzi inými aj tých, ktorí zabezpečovali moderovanie obsahu a chránili používateľov pred nelegálnym obsahom či nenávistnými prejavmi. 

Otázkou je, či dokáže nové európske nariadenie o digitálnych službách (DSA), ktoré na rozdiel od dobrovoľného Kódexu platformám ukladá záväzné povinnosti týkajúce sa napríklad vyhodnocovania systémových rizík a závadzania účinných mechanizmov voči nim, túto situáciu výraznejšie zmeniť. DSA predstavuje komplexnú snahu chrániť spotrebiteľa v digitálnom priestore. Pre veľmi veľké platformy a prehľadávače platí od augusta tohto roka.

Európska komisia už v rámci toho nariadenia začala vyšetrovanie X pre nelegálny obsah a dezinformácie súvisiace s útokom militantného hnutia Hamas na Izrael.

Tento článok je výstupom vzdelávacieho programu InfoGuard Academy, podporeného z grantu Veľvyslanectva USA na Slovensku.

Študentka medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Pozornosť venuje predovšetkým oblasti Blízkeho východu. Jej záujem o tému societálnej bezpečnosti rozšírili stáže a práca v neziskovom sektore o oblasti strategickej komunikácie a mediálnej gramotnosti.