Austrálska vláda chce pokutovať sociálne siete, ak nebudú účinne zabraňovať šíreniu dezinformácií

Austrália pripravovala zákon, prostredníctvom ktorého mala v pláne pokutovať internetové platformy nedostatočne moderujúce svoj obsah. Zákon nakoniec pre malú podporu stiahla. Podarilo sa jej ale uzákoniť ochránu spotrebiteľov pred podvodmi šírenými cez sociálne siete.

Austrálska vláda predložila v polovici septembra v parlamente nový zákon, ktorý by umožnil pokutovať internetové platformy, ak by nedostatočne zamedzovali šíreniu dezinformácií na ich službách. Autority by im v prípade porušenia plánovanej legislatívy mohli udeliť pokutu až vo výške 5 % ich globálnych príjmov.

Zákon nakoniec austrálka vláda v novembri stiahla. „Na základe verejných vystúpení a stretnutí so senátormi je jasné, že nie je spôsob ako presadiť tento návrh cez senát“, uviedla vo vyhlásení ministerka komunikácie Michelle Rowlandová.

Vláda chcela umožniť platformám určiť si svoje vlastné pravidlá na zamedzenie šírenia dezinformácií. Tie mali byť následne publikované a odobrené regulátorom. Nedodržiavanie ich vlastných pravidiel malo viesť k pokutám. V prípade, že by platforma nespolupracovala a neuviedla spôsoby, ako má v pláne zastaviť šírenie škodlivého a klamlivého obsahu, opatrenia pre sociálnu sieť by nastavil samotný regulačný úrad.

Okrem toho platformy mali pravidelne odovzdávať regulačnému úradu správy adresujúce riziká spojené s misinformáciami a dezinformáciami. Sociálne siete mali taktiež povinne vypracovať plán na podporu mediálnej gramotnosti.

Nový zákon mal napraviť chyby návrhu z minulého roka

Austrálsky úrad pre komunikáciu a médiá (ACMA) mal dostať úlohu hlavného regulátora internetových platforiem. Úrad mal teda mať právomoc vyžiadať si od sociálnych sietí správu o efektivite prijatých opatrení, prípadne nariadiť implementáciu nových. Zákon mal za cieľ regulovať dezinformácie a misinformácie, ktoré „pravdepodobne môžu prispieť k vážnym škodám“. Môžu napríklad ohroziť integritu volebného systému, zdravie obyvateľstva, ľudské práva či bezpečnosť infraštruktúry.

Návrh novej regulácie internetových platforiem bol reakciou austrálskej vlády na kritiku verejnosti a odborníkov, ktorú obdržal pôvodný návrh zákona z roku 2023. Podľa expertov a opozície mal totiž ACMA podľa pôvodného znenia príliš veľké právomoci pri rozhodovaní o tom, čo je alebo nie je dezinformácia. Vďaka tomu by sa vraj z ACMA mohlo stať ministerstvo pravdy. Dôvodom je, že úrad by vedel sociálnym sieťam nariadiť vymazať príspevky na individuálne témy. Podobnú kritiku obdržala aj prepracovaná verzia zákona predložená tento rok.

„Misinformácie a dezinformácie predstavujú vážne ohrozenie pre bezpečnosť a blahobyt Austrálčanov, rovnako ako pre našu demokraciu, spoločnosť a ekonomiku. […] Nerobiť nič a nechávať tento problém zahnívať nie je riešenie,“ povedala ministerka komunikácie Michelle Rowlandová pri predstavení zákona.

Austrália chce bojovať aj proti podvodom

Okrem predstavenia vyššie spomínaného zákona austrálsky parlament v septembri tohto roka schválil reguláciu, podľa ktorej môže dať internetovým platformám pokutu do výšky 50 miliónov austrálskych dolárov (viac ako 30 miliónov eur) v prípade, že nedostatočne chránia svojich používateľov pred podvodmi.

Zákon sa okrem sociálnych sietí týka aj bánk a telekomunikačných spoločností. Prevádzkovatelia sociálnych sietí by mali po novom preveriť totožnosť zadávateľa reklamy a uistiť sa, že jeho obsah je legálny.

Austrálska vládna agentúra Scamwatch monitorujúca podvody uvádza, že obyvatelia Austrálie zatiaľ v priebehu roku 2024 stratili spolu takmer 224 miliónov austrálskych dolárov (takmer 138 miliónov eur). V prípade, že sa preukáže, že banka, telekomunikačná spoločnosť alebo sociálna sieť pochybili pri ochrane spotrebiteľa, budú mať povinnosť uhradiť časť spôsobenej škody. Vláda tak chce donútiť firmy implementovať prevenčné opatrenia.

Reakcie na prepracovaný návrh boli zmiešané

Elon Musk, ktorý vlastní sociálnu sieť X (predtým Twitter), reagoval na dnes už stiahnutý návrh austrálskej vlády statusom s popisom: „Fašisti“. Musk mal už v minulosti konflikt s austrálskymi úradmi, keď zažalovali X pre nezastavenie šírenia „extrémne násilných“ videí. Išlo o videá, na ktorých bol dobodaný katolícky kňaz. Austrálske súdy však počas pojednávania rozhodli v prospech sociálnej siete, čo Elon Musk oslavoval ako víťazstvo „slobody slova“.

Opozičný politik James Paters v reakcii na návrh povedal, že „legitímne politické názory Austrálčanov by nemali byť cenzurované ani vládou, ani zahraničnými sociálnymi sieťami“. Naopak, ACMA vnímala „legislatívu, ktorá mu dáva formálnu rolu regulátora, aby bojoval proti misinformáciám a dezinformáciám na digitálnych platformách“ pozitívne.

Pokus austrálskej vlády o samoreguláciu internetových platforiem sa zdal byť dobrým kompromisom medzi vládou a kritikmi na strane opozície. Zachovaná by tak bola sloboda slova. Zároveň by však došlo k zvýšeniu miery transparentnosti a zodpovednosti za príspevky na sociálnych sieťach. To však nateraz nevyšlo. Austrálskej vláde sa ale podarilo presadiť jeden z najprísnejších zákonov proti internetovým podvodom, ktorý sa do budúcna môže stať vzorom aj pre ostatné krajiny.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK. https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.