Až 33 amerických štátov podalo žalobu na spoločnosť Meta. V nej sa uvádza, že spoločnosť sa prostredníctvom algoritmov snaží udržať mladistvých čo najdlhšie na svojich platformách.
Meta navyše mala vedieť o tom, že tínedžeri vyhľadávajú na sociálnych sieťach uznanie, čo spoločnosť zneužívala na ich pripútanie k Instagramu. V neposlednom rade mala Meta zavádzať o tom, že jej platformy sú pre používateľov škodlivé.
Meta mala roky vedieť o probléme
Spoločnosť Marka Zuckerberga mala o škodlivom vplyve na mladistvých dlho vedieť. Dôkazom je správa denníka The Wall Street Journal z roku 2021, ktorá analyzovala uniknuté interné dokumenty spoločnosti. Jeden z nich upozorňoval na negatívny vplyv platforiem Mety (vtedy Facebook) na tínedžerov.
Verejnosť sa tak dozvedela, že Instagram niekoľko rokov vedel o tom, že jeho algoritmy prispievajú k zhoršovaniu mentálneho stavu dospievajúcich používateľov. Podporujú napríklad vznik depresie a u dievčat zhoršujú vnímanie svojho vzhľadu. Na verejnosti však Meta tieto problémy bagatelizovala.
Žaloba, podaná v štáte Kalifornia, uvádza: „Meta využila vplyvné a bezprecedentné technológie na nalákanie, zaujatie a následné chytenie do pasce mládeže a tínedžerov.“
Prokurátor z Kalifornie taktiež uviedol, že motiváciou spoločnosti je len profit, a nie spokojnosť používateľov. Americké štáty taktiež obvinili Metu z účelového zberu dát detí do 13 rokov, na ktoré následne cielil návykový obsah.
O zanedbávaní problémov svedčia aj bývalí zamestnanci
Niektorí bývalí zamestnanci Mety otvorene hovoria o tom, ako spoločnosť zanedbáva ochranu používateľov, či dokonca úmyselne nerieši zhoršujúcu sa situáciu. Dôvodom má byť potenciálne ohrozenie profitu spoločnosti.
O téme hovoril napríklad bývalý riaditeľ vývoja zodpovedný za tím venujúci sa „ochrane a starostlivosti“ vo firme Meta Arturo Béjar. V rozhovore pre BBC uviedol, že po prvýkrát si uvedomil, aké veľké problémy má Instagram v bezpečnosti maloletých, keď sa rozprával so svojou dcérou o jej skúsenostiach s touto sociálnou sieťou.
„Krátko po tom, ako prišla na Instagram, začala dostávať nechcené sexuálne návrhy – stala sa obeťou mizogýnie a obťažovania v štrnástich. Keď sme sa o tom rozprávali, tak vyplynulo, že všetky jej kamarátky zažívajú to isté. Bol som šokovaný. Povedala mi, že s tým ani nemôže nič urobiť, pretože nie je žiadna možnosť to nahlásiť,“ povedal v rozhovore Béjar.
Béjar taktiež tvrdí, že nástroje implementované Instagramom nie sú dostatočne efektívne a boli pridané iba ako „placebo pre médiá a regulátorov“. Podľa neho nie sú vytvorené na základe dát používateľov a ich skúseností.
Frances Haugenová, bývalá produktová manažérka v Mete, počas vypočutia pred americkým senátom povedala: „Verím, že produkty Facebooku [dnes Meta] ubližujú deťom, vytvárajú polarizáciu a oslabujú demokraciu. […] Tieto problémy sú riešiteľné. Bezpečnejšie, slobodu slova rešpektujúce a príjemné sociálne siete sú možné. Preto dúfam, že si všetci po týchto odhaleniach uvedomia, že Facebook sa môže zmeniť, ale evidente to neurobí sám od seba.“
Haugenová taktiež povedala, že sociálne siete sú spoluzodpovedné za nárast úzkosti medzi tínedžermi, predovšetkým mladými dievčatami. Tie sú na internete konfrontované s nerealistickými štandardmi krásy. To vedie k ich náchylnosti stať sa obeťami obsahu, ktorý podporuje poruchy príjmu potravy, akými sú anorexia či bulímia.
V Spojenom kráľovstve pristúpili k sprísneniu pravidiel až po tragédii
V Spojenom kráľovstve pristúpili k novým pravidlám, ktoré majú napríklad zabrániť deťom v sledovaní pornografie, obsahu propagujúceho samovraždy, sebapoškodzovanie alebo poruchy príjmu potravy.
Vláda na nich začala pracovať po tom, čo iba 14-ročné dievča spáchalo samovraždu. Smrť Molly Russellovej, ktorá v roku 2017 spôsobila v krajine celospoločenský tlak, mala totiž priamy súvis s používaním sociálnych sietí.
Niekoľko mesiacov pred jej smrťou jej algoritmus Instagramu ponúkal obsah súvisiaci s depresiou a samovraždou. Počas vyšetrovania sa zistilo, že zo 16-tisíc príspevkov, s ktorými dievča interagovalo, až 2100 súviselo so samovraždou a depresiou.
Detský psychiater vo svojej výpovedi pred súdom uviedol, že príspevky, ktoré Molly pravidelne sledovala, boli natoľko znepokojujúce, že po ich prezretí nemohol niekoľko týždňov spať. Otec Molly po uznaní súdu, že nevhodný obsah na internete prispel k samovražde jeho dcéry povedal, že sociálne siete „monetizujú utrpenie“.
Spoločnosť Meta na žaloby štátov USA reagovala prostredníctvom vyhlásenia, v ktorom stojí: „Sme sklamaní, že namiesto produktívnej práce s firmami naprieč odvetvím k vytvoreniu vekovo-vhodných štandardov pre mnohé aplikácie, ktoré tínedžeri používajú, si generálni prokurátori vybrali túto cestu.“
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/