Proruskí aktéri zostali pri neúspešnom puči na strane Putina. Preberajú naratívy ruskej propagandy

Aké môže byť budúce pôsobenie Prigožina a členov Wagnerovej skupiny? Môžu naďalej pôsobiť v zahraničí, napríklad v afrických štátoch?

Jevgenijovi Prigožinovi sa v Rusku podarilo vybudovať exkluzívnu pozíciu v prostredí mediálneho aj vojensko-politického establišmentu. Doposiaľ bol integrálnou súčasťou ruských ozbrojených síl, keďže už pred vojnou na Ukrajine bol súčasťou vojensko-politických aktivít Ruska a presadzovania jeho geopolitických záujmov v zahraničí.

Kto je Jevgenij Prigožin a prečo mal v Rusku významnú pozíciu? Z čoho pramenil konflikt medzi jeho žoldnierskou skupinou a vojenskou či politickou reprezentáciou Ruska ústiaci do neúspešného puču? Aké mohli byť jeho ciele pri pokuse o prevrat? Mohla by úspešnosť akcie viesť k uvoľneniu pomerov v štáte, či dokonca ku zmene režimu?

Ako situáciu interpretovali ruské štátne médiá či naopak predstavitelia politickej opozície? Aká bola odozva aktérov slovenskej dezinformačnej scény a aké naratívy o neúspešnom puči šírili? Akú pozíciu mal pri riešení situácie bieloruský líder Lukašenko? Môže situácia istým spôsobom napomôcť pozícii Ukrajiny vo vojne? Aké môže byť budúce pôsobenie Prigožina a členov Wagnerovej skupiny? Môžu naďalej pôsobiť v zahraničí, napríklad v afrických štátoch?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s politológom a prezidentom Inštitútu pre verejné otázky Grigorijom Mesežnikovom. Epizóda bola nahraná 5. júla 2023.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/