Pokus-omyl. Metóda ruskej propagandy, ktorou útočí na citlivé témy v spoločnosti

Ako vyzerá výskum proruských naratívov šírených v slovenskom informačnom priestore od začiatku vojny na Ukrajine? Ktorý zo zachytených naratívov bol najpopulárnejší a aké ďalšie témy s ním súviseli?

Už pred vojnou na Ukrajine sa Rusko snažilo vytvoriť dojem, že je ohrozené – či už zo strany NATO alebo Ukrajiny. Po invázii na Ukrajinu sa Rusko snaží najmä ospravedlňovať svoju agresiu a pretlačiť naratív o tom, že svojimi krokmi len reaguje na provokácie oboch aktérov.

Na aké publikum Rusko cieli svoju propagandu a čo tým sleduje? Akí aktéri šíria proruské propagandistické naratívy a akým spôsobom sa šíria v informačnom priestore? Aké komunikačné kanály sú využívané pre ich šírenie? Ako vyzerá výskum proruských naratívov šírených v slovenskom informačnom priestore od začiatku vojny na Ukrajine? Ktorý zo zachytených naratívov bol najpopulárnejší a aké ďalšie témy s ním súviseli? Prečo dezinformačné naratívy šíria niektorí opoziční politici na Slovensku? Aké odlišnosti existujú v šírení proruských naratívov v rôznych krajinách a z čoho vyplývajú? Aké najvýraznejšie naratívy sa šírili napríklad v Bielorusku, Gruzínsku či Poľsku? Ako dezinformátori podchytili tému pádu rakety na poľské územie 15. novembra?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytičkou Infosecurity.sk Barborou Jamriškovou.

Epizóda podcastu vznikla s podporou Britského veľvyslanectva na Slovensku.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/