Časť českej populácie je neinformovaná a apatická. Je zraniteľná voči dezinformáciám

Ako sa v Českej republike vyvíja dôvera verejnosti v inštitúcie a v nezávislé médiá a akú úlohu na tom majú dezinformácie? Čo sa zmenilo v rámci českej informačnej scény po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu?

Česká dezinformačná scéna sa neustále vyvíja vzhľadom na aktuálne udalosti. Spadajú do nej dlhšie pôsobiace konšpiračné a dezinformačné weby, občianske hnutia rozvíjajúce sa počas pandémie Covid-19, ale aj politici, ktorí často podporujú dosah dezinformácií a manipulatívnych tvrdení, keďže ich používajú v politickom boji.

Ako sa v Českej republike vyvíja dôvera verejnosti v inštitúcie a v nezávislé médiá a akú úlohu na tom majú dezinformácie? Čo sa zmenilo v rámci českej informačnej scény po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu? Čím sa vyznačujú najrozšírenejšie dezinformačné naratívy v českom infopriestore? Ktoré politické subjekty inklinujú k šíreniu dezinformácií, manipulatívnych tvrdení, euroskeptických postojov či proruských naratívov? Aké faktory robia českú verejnosť zraniteľnejšou voči dezinformáciám? Ako na problémy v informačnom prostredí reagujú české politické inštitúcie a ako je v súčasnosti nastavená strategická komunikácia štátu? Ktoré témy a proruské naratívy v českom infopriestore aktuálne najviac rezonujú?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s projektovou manažérkou Pražského inštitútu bezpečnostných štúdií Kristínou Šefčíkovou.

Epizóda podcastu vznikla s podporou Britského veľvyslanectva na Slovensku.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/