DISINFO REPORT – 46. týždeň

Vitajte pri čítaní tridsiateho prvého vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Útočník z Viedne nebol „nelegálny migrant“

Nedávny teroristický útok vo Viedni vyvoláva v spoločnosti množstvo emócií. Je to pochopiteľné – udial sa v susednom Rakúsku a Slováci môžu preto hrozbu z útoku vnímať oveľa silnejšie ako pri vzdialenejších útokoch v Západnej Európe.

Emóciám sa však nevyhli ani ľudia, ktorí by s nimi mali vedieť rozvážne pracovať – politici. Zamerali sme sa na statusy troch slovenských politikov – súčasného ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Milana Krajniaka, poslanca Európskeho parlamentu zvoleného za Ľudovú stranu Naše Slovensko, Milana Uhríka, a poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SMER – sociálna demokracia, Ľuboša Blahu.

Témou bol spomínaný teroristický útok vo Viedni, okrem toho v každom statuse možno nájsť zmienku o nelegálnej migrácii, ktorá však s útokom nijako nesúvisí. Útočník viedenského teroristického útoku bol občan Rakúska aj Severného Macedónska, ktorý bol vyzbrojený kalašnikovom, pištoľou a mačetou.

Po odhalení totožnosti útočníka nikto zo spomínaných politikov svoj status neopravil. Vo vyjadreniach politikov sa spomínajú kvóty o prerozdeľovaní migrantov, ktoré je vraj potrebné zastaviť. Je však nutné zdôrazniť fakt, že štúdie nepotvrdzujú priamu súvislosť migrácie s terorizmom v Európe. Z ôsmich veľkých teroristických útokov spáchaných od roku 2015 bolo päť atentátov spáchaných občanmi, ktorí sa narodili a vyrastali v Európe. Viac v samotnom debunku.

Volebný podvod tisícročia?

Text je publikován na portále protiproudu.cz, který publikuje převážně dezinformační a propagandistické informace. Jedná se především o zprávy krajně pravicového rázu.

Tvrzení autora, že lidé z Trumpova týmu nebyli připuštěni k monitorování sčítání hlasů je také nepravdivé, generalizující a zavádějící. Ano, Trump si stěžoval na takové případy, avšak v případech, kdy lidé nebyli připuštěni ke sčítání hlasů, tomu bylo učiněno kvůli překročení kapacity, jelikož zde již byl stejný počet lidí zastupujících oba tábory. Ze samotného textu to však vypadá, že Republikáni nebyli připuštěni k žádnému sčítání hlasů, což není pravda.

Autor, obdobně jako Trump, vnímá korespondenční hlasování jako „vrhající stín podezření z manipulací a podvrhů.“ Přesto volební experti již ke konci září vyvrátily nebezpečnost takového hlasování, jelikož tento způsob pravidelně využívají miliony Američanů při jakýchkoliv volbách a až doposud se nikdy neohrazoval vůči takovým hlasům a sám Trump tento způsob v letošních volbách využil.

Z korespondenčních hlasů ve 20 státech, kde je nutné při registraci uvést politickou orientaci, se 31 procent hlásilo k Republikánům. Letos tento způsob byl využit vyšším počtem lidí, jelikož byl jednodušší a preferovanější skrz snížení rizika koronavirového šíření. Viac v samotnom debunku.

Ako Facebook (ne)limitoval dosah šarlatánskeho webu Badatel.net – a prečo potrebujeme reguláciu sociálnych sietí?

Pred viac ako mesiacom oznámilo Ministerstvo Zdravotníctva, ktorý na Bádatela podla trestné oznámenie, že o stránke Bádateľa komunikuje s Facebookom.

Medzi iným, tento ministerstvu prisľúbili, že Facebook „zredukoval dosah ďalších príspevkov Bádateľa.“ Píše Denník N 9. októbra 2020.

Ako je zrejmé z priloženého grafu interakcií (súčet „páči sa mi“, komentárov a zdieľaní), k zníženiu dosahu vôbec nedošlo a správa ktorú ministerstvo dostalo sa tak radí do dlhého radu prázdnych sľubov sdociálnej siete, ktorá stále novými PR vyhláseniami „bojuje“ proti dezinformáciám.

Najvirálnejší príspevok Bádateľa od „zníženia dosahu“ burcuje ľudí k účasti na demonštrácii antisystému 17.11.

Našťastie je v Bruseli na stole Zákon o digitálnych službách, ktorý má nepoučiteľnú sociálnu sieť regulovať tak, ako iné médiá, televízie, či iné vydavateľstvá. Držime im v tom palce.

Trump porážku nikdy neprijme. Kampaň jeho rodiny sa iba rozbieha

Trump vstúpil do politickej arény na vlnách konšpiračnej teórie. Tá spochybňovala legitimitu Baracka Obamu v úrade, pretože sa mal narodiť mimo USA. Podľa ústavy môže byť prezidentom krajiny iba rodák z USA. Konšpirácia spochybňovala pravosť Obamovho Hawaiského rodného listu. Vtedy úradujúci prezident sa mal skutočne narodiť v Keni.

Asi tretina Američanov uverila, že Barack Obama sa nenarodil v USA. Pred mechanizmami demokratického zriadenia, dali prednosť konšpirácií. Stali sa Trumpovou základňou. Nech urobil čokoľvek, počas štyroch rokov mu naďalej tlieskali.

Ošiaľ ale nespôsobil len samotný Trump. Nedávny prieskum ukázal, že polovica krajiny je nespokojná s aktuálnym politickým systémom. Množstvo Američanov stratilo dôveru v demokratické inštitúcie dávno predtým, ako na scénu prišiel Trump. Budúci minulý prezident tento stav však nielen využil v svoj prospech, no počas svojho pôsobenia krízu dôvery Američanov v systém iba ďalej prehlboval. Po volebnej porážke pokračuje. Viac v článku.

Televízii dôveruje len 23% Rusov

Menej ako štvrtina Rusov dôveruje televízii – najnižšie číslo za posledné roky.

Vladimir Putin sa pri budovaní svojej moci v Rusku spoliehal primárne na propagandu v televízii. Zrejme aj to môže byť dôvod prečo čoraz menej Rusov verí štátnej televízii a radšej sa obracia na zdroje z internetu.

Dôvera Rusov v televíziu ako zdroj informácií dosiahla v roku 2020 rekordné minimum, vyplýva z prieskumu spoločnosti Deloitte zverejneného v novinách Kommersant. Už za jediný rok sa úroveň dôvery znížila o 5 percentuálnych bodov, z 28 na 23%. 

Podľa nezávislého ruského spravodajstva Kommersant ide o rekordný pokles od roku 2016, keď spoločnosť začala s pravidelnými prieskumami o spotrebe médií.

Podľa prieskumu dôverujú obyvatelia Moskvy najmenej práve televízii – iba 20% respondentov ju považuje za dôveryhodný zdroj správ. Rovnako zlá je situácia vo väčších mestských oblastiach. V priemere sa úroveň dôvery v televíziu v mestách s viac ako miliónom obyvateľov pohybuje okolo 21%.

Nemenej prekvapivo prieskum tiež ukázal, že vojenský personál, zamestnanci vládnych agentúr či ľudia starší ako 55 rokov patria práve k tým, ktorí informáciám v televízii dôverujú viac. Viac v článku.

Trumpovi konšpirácie prehrali voľby

Donald Trump svojimi klamstvami napadol americké voľby a spoločnosť zahltil nepravdami. Malo ich byť až 22.247, čo je 15 denne.

Veľká časť komunikácie budúceho bývalého prezidenta Trumpa by sa dala nazvať dlhou dezinformačnou kampaňou. Washington Post na konci augusta uviedol, že Trump od vstupu do Bieleho domu na verejnosti vypustilaž22 247 nepravdivých alebo zavádzajúcich tvrdeníV záverečnej fáze kampane to bolo viac ako 50 klamstiev denne. Trump to nikdy verejne nepriznal, no tajné útoky z Moskvy počas volieb v roku 2016 boli kľúčovou súčasťou jeho víťazstva.

Ruská dezinformačná kampaň v minulých prezidentských voľbách mala dva hlavné smerykampaň na sociálnych sieťach zameranú na polarizáciu voličov a operáciu „hack and leak“, ktorá vyústila do krádeží a zverejnenia množstva e-mailov a dokumentov ukradnutých od Demokratov a vtedajšej protikandidátky Hillary Clintonovej.

Táto operácia bola mimoriadne úspešná – uniknuté dokumenty predstavovali neodolateľný materiál pre konšpirátorov, ale aj médiá, ktorých cieľom bolo vytvoriť konflikt, ublížiť Clintonovej, a zároveň podporiť Trumpa. Viac v článku.

Facebook a Twitter bojujú so záplavou dezinformácií rozzúrených Trumpovych voličov

Americké prezidentské voľby poznajú svojho víťaza. Predpovede pro-Trumpovských konšpirátorov o občianskej vojne, ktorú voľby vyvolajú, sa nakoniec nenaplnili a v amerických uliciach žiadne zákopy a barikády nevidno. Čo ak sa ale tento súboj odohráva ibaže na inom bojisku? Ako už vieme, hlavnou zbraňou čoskoro bývalého prezidenta, sú dezinformácie a konšpiračné teórie. Facebook a Twitter v posledných dňoch čelia natoľko intenzívnej ofenzíve, že mali prijať núdzové opatrenia.

Ambiciózne vízie Donalda Trumpa, ktorý sa vopred prehlásil za víťaza volieb sa počas sčítania hlasov začali postupne vytrácať. Sebaistotu veľmi rýchlo nahradila panika a Trump sa uchýlil k svojej osvedčenej stratégii –  spochybňovaniu demokratických inštitúcií a šíreniu dezinformácií a konšpirácií. Tento vzor nasledovali aj mnohí jeho voliči a sociálne siete sa tak behom chvíle ocitli pod lavínou varovaní o zavádzajúcom obsahu a šírení dezinformácií. Viac ako inokedy.

Facebook aj Twitter, ktoré sa stali hlavnými nástrojmi rozzúrených Trumpovych voličov, ako aj samého prezidenta, pred voľbami tvrdili, že sú na zvýšený výskyt zavádzajúcich a mylných informácií počas volieb pripravení. To sa však ukázalo ako omyl. Podcenili hlavne intenzitu, ktorú by mohli takéto aktivity dosiahnuť. Viac v článku.

Stojí za vznikom konšpiračného hnutia QAnon Rusko?

Pôvod konšpiračných hnutí sa dá vystopovať len ťažko, obzvlášť keď vzniknú v šedej zóne kyberpriestoru. Často sa preto môže stať, že získajú na popularite v krajine, ktorá je od autora konšpirácie vzdialená stovky či tisícky kilometrov. Ako sa tento týždeň ukázalo, inak to nebolo ani s hnutím QAnon. Odkiaľ konšpiračná enigma v skutočnosti pochádza?

Hnutie QAnon sme už predstavili nedávno. Vzniklo v Spojených štátoch, odkiaľ sa rozšírilo do celého sveta – aj na Slovensko. Autorom pôvodnej myšlienky QAnonu je používateľ istého online fóra, ktorý sa nazval Q Clearance Patriot. Malo to naznačovať, že ide o osobu z prostredia americkej vlády, ktorá má prístup k utajeným informáciám.

Kľúčové odhalenie, ktoré celý QAnon odštartovalo, sa týkalo americkej kandidátky na prezidentku za Demokratov Hillary Clintonovej (a jej údajného spolku pedofilov). V neposlednom rade, prívrženci QAnonu vidia ako svojho spasiteľa amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Všetko sa točí okolo Spojených štátov, kde sa QAnon ostatne doteraz teší najväčšej popularite. Ale čo ak sme sa všetci mýlili a skutočný pôvodca QAnonu nepochádza z Ameriky, ale z opačnej strany zemegule? Viac v článku.

Britská rozviedka má zastaviť ruské konšpirácie o vakcíne na COVID-19

Podľa konšpirátorov z Ruska premení britská vakcína ľudí na opice. Na boj s falošnými správami využívajú britskí špióni softvér pôvodne určený na boj proti Islamskému štátu.

Britská spravodajská služba GCHQ spustila kybernetickú ofenzívu proti antivaxerskej propagande. Veľká časť dezinformácií sa má šíriť z Moskvy.

Vláda Veľkej Británie považuje riešenie šírenia falošných informácií o očkovaní za rastúcu prioritu, a to vzhľadom na to, že prebieha vývoj domácej vakcíny proti novému koronavírusu. „GCHQ dostala pokyn, aby zastavila antivaxerov na internete na sociálnych sieťach,“ uvádza vládny zdroj, na ktorý sa odvoláva denník The Times.

Rusko bolo taktiež obvinené zo špionáže vo Veľkej Británii, Kanade a USA, s cieľom ukradnúť výskum ohľadom vakcíny proti COVID-19.

Varovanie o špionáži prišlo od viacerých inštitúcií. Informovalo o nej napríklad britské Národné kyber-bezpečnostné centrum (NCSC), Národná bezpečnostná agentúra USA (NSA) či kanadské Centrum pre komunikačnú bezpečnosť (CSE). Viac v článku.

Trampoty chorého Kotlebu: Od šamana s Bromhexinom po stiahnuté videá a smrť kňaza

Predseda ĽSNS Marian Kotleba, zarytý popierač pandémie koronavírusu, doplatil na nedodržiavanie opatrení a ľahkovážne nosenie rúška. Nakoniec sám na koronavírus ochorel, zahral sa na ľudového liečiteľa, kde odporúčal miešať kvapky bromhexin a vodku. Facebook mu video stopol. Medzitým však na COVID-19 podľahol aj kotlebovský farár Miroslav Čajka, ktorý ĽSNS svätil kontroverzné šeky na 1488 eur a koronavírus tiež zľahčoval.

Na videu s už viac ako 150 000 zhliadnutí sedel šéf ĽSNS Marián Kotleba za stolom, na ktorom mal fľašu vodky, soľ, vitamíny a lieky. Divákom chcel, podľa jeho slov, predstaviť vlastný recept, ktorý mu pomohol prekonať koronavírus. “Keďže som videl, že treba trošku silnejšiu liečbu, tak som použil metódy našich predkov,” vysvetlil Kotleba.

Predseda Ľudovej strany na videonahrávke najprv obvinil sudkyňu Špecializovaného trestného súdu za predlžovanie pojednávania. Ako uviedol, na “gestapáckom” súde, na ktorom dostal zatiaľ neprávoplatný trest za odovzdávanie šekov s neonacistickou symbolikou, sa mal aj nakaziť. Viac v článku.

Americké televízie vypli Trumpa, lebo klamal

Donald Trump mal vo štvrtok večer 16-minútový živý príhovor k občanom, v ktorom opäť hovoril o tom, že pri sčítaní iba legálnych hlasov je víťazom volieb vlastne on. Vo svojom vstupe obviňoval demokratov z krádeže volieb vo svoj prospech a sľuboval dohru na súdoch. Svoje tvrdenia však Trump nepodložil žiadnymi dôkazmi.

Po pár minútach sa mnohí diváci stali svedkami nevídanej udalosti, keď niektoré známe televízie ako napríklad NBC, či CBS prejav prerušili a začali slová prezidenta okamžite vyvracať.

Spojené štáty americké boli dlhé roky demokraciou, ktorú si mnohé krajiny dávali za vzor a len málokto by si pred pár rokmi vedel predstaviť súčasnú situáciu.

V roku 2016 sa však stal nečakane prezidentom Donald Trump, ktorého mnohí označovali za akýsi experiment. Často bol kritizovaný za svoj vzťah s novinármi a ostrý spôsob komunikácie. S blížiacimi sa voľbami začal Trump a jeho tím čoraz viac konšpirovať a už s predstihom vyhlasoval, že demokrati sa pokúsia o volebný podvod, čím si dopredu budoval pozíciu akejsi obete sprisahania v prípade prehry. Viac v článku.

Mobilný trojan Ghimob sa vydáva za bankové aplikácie

Kyberbezpečnostní experti objavili trojan Ghimob, ktorý po infikovaní mobilných telefónov imituje prihlasovacie rozhrania bankových aplikácií či búrz s kryptomenami. 

Podľa výskumnej správy spoločnosti Kaspersky  je nový trójsky kôň zabalený do škodlivých aplikácií pre Android a následne ponúkaný na stiahnutie – avšak nikdy nie cez oficiálny Obchod Play. Prefíkaní hackeri si našli inú cestu. Pomocou e-mailov alebo škodlivých webov presmerujú používateľov na weby, ktoré promujú aplikácie pre Android.

Tieto sú napodobeninami oficiálnych aplikácií ako Google Docs, WhatsApp či Flash Update. Stiahnuté aplikácie si následne vyžiadajú rozšírený systémový prístup do zariadenia, čím získajú perzistenciu a znemožnia manuálnu odinštaláciu.

Následne začnú zobrazovať imitácie prihlasovacích stránok do niektorej zo 153 služieb finančných inštitúcií. Ak sa ktorýkoľvek z phishingových pokusov stane úspešným a užívateľ záškodníkom poskytne svoje prihlasovacie údaje, skupina okolo Ghimob získa prístup k účtu obete a vykonáva nelegálne transakcie. Viac v článku.

Falošné aktualizácie Microsoft Teams vedia útočníkom otvoriť celú sieť

Spoločnosť Microsoft varovala svojich používateľov pred nedávnou malvérovou kampaňou Fake Updates. Útočníci prostredníctvom nej kradnú platobné či prihlasovacie údaje, ale taktiež získavajú prístup k celej sieti zariadenia.

Portál Bleeping Computer spozoroval v rámci neverejného bezpečnostného upozornenia varovanie od Microsoftu. Spoločnosť upozornila svojich zákazníkov na množiace sa imitované aktualizácie a ponúkla odporúčania, ktoré by znížili dopady útoku.

Terčmi útokov sú organizácie v rôznych priemyselných odvetviach, ale taktiež aj vzdelávací sektor. Páchatelia zneužili súčasnú situáciu, ktorá je závislá na videohovoroch z dôvodu obmedzení v rámci Covid-19 a je preto jednoduchšie nachytať vyšší počet užívateľov. Záškodníci vytvárajú a často aj finančne propagujú reklamy na falošnú „aktualizáciu“ služby Microsoft Teams.

Stiahnutie softvéru však otvorí útočníkom prístup k Power Shellu zariadenia a vedie k spusteniu iných škodlivých skriptov a distribúcii ďalšieho malvéru. Jedným z nich je Predator the Thief, ktorý slúži na krádež citlivých dát a informácií o používateľovi. Ide taktiež o zadné vrátka Bladabindi (NJRat) či zlodeja dát ZLoader. Ako čerešnička na torte pôsobí nasadenie nástroja Cobalt Strike, ktorý útočníkom otvorí cestu k celej sieti. Viac v článku.

Hra s heslom „hackni alebo buď hacknutý“ bola hacknutá

Už v októbri sa objavili informácie o možnom prelomení databázy spoločnosti Ubisoft. Vyjednávanie s hackermi však zjavne nedosiahlo úspech – zdrojový kód hry Watch Dogs: Legion sa objavil na dark webe.

Podľa portálu ZDnet ransomvérová skupina Egregor už pred niekoľkými týždňami deklarovala, že získala dokumenty a zdrojové kódy od dvoch videoherných gigantov, Crytek a Ubisoft. Kým databázy prvej z menovaných firiem mali byť kompletne zašifrované, v prípade Ubisoftu hackeri „iba“ odcudzili súbory.

Prístup k sieti Ubisoftu mal byť podľa hackerov absolútne bezproblémový. Skupina sa Ubisoftu vyhrážala zverejnením ich zdrojového kódu pre nové vydanie hry Watch Dogs: Legion. Paradoxom je, že pointou tejto hry je práve hackovanie. Chlapci, ak cieľom poslednej misie vo vašej hre o hackeroch bol hack vašej spoločnosti, dokázali sme to. Získané dáta mala teraz skupina zavesiť na dark web. Stále však nie je potvrdené, či je 558GB dát zverejnených skutočne autentických. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Twitter natrvalo zablokoval účet bývalého Trumpovho poradcu Steva Bannona. Ten vyzýval k vražde epidemiológa Dr. Anthonyho Fauciho a riaditeľa FBI Christophera Wraya. Bannon sa vyjadril, že by obom mala byť odseknutá hlava. Svoj príspevok zverejnil na Facebooku, Twitteri aj YouTube. Bannon tiež v príspevku tvrdil, že víťazom volieb je jednoznačne Trump, nie Biden.
  • Facebook neskôr zrušil celú sieť stránok napojených na Bannona, ktoré na sociálnej sieti rozširovali rôzne dezinformácie a konšpirácie. Hlavný naratív, ktorý stránky presadzovali sa týkal údajnej manipulácie s voľbami v prospech Demokratov a Bidena. Po voľbách tiež začali vo veľkom spochybňovať legitimitu výsledku a volať po prepočítaní hlasov.  
  • Po Trumpovej prehre sa svetom začala šíriť nová konšpiračná teória, ktorá tvrdí, že za Bidenovým víťazstvom stojí superpočítač „Hammer“ (Kladivo), ktorý tieňová vláda Spojených štátov použila na manipuláciu so sčítavaním hlasov. Túto konšpiráciu začalo rýchlo šíriť veľa Trumpových voličov, ale aj vysoko postavených Republikánov. 
  • Britská vládna spravodajská služba GCHQ spustila kybernetický protiútok proti antivaxerskej propagande, ktorá sa má šíriť z Ruska. Vláda považuje zastavenie šírenia dezinformácií o očkovaní proti koronavírusu za čoraz vyššiu prioritu, najmä v súvislosti s pokračujúcim britským vývojom vlastnej vakcíny proti COVID-19.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk