Trump porážku nikdy neprijme. Kampaň jeho rodiny sa iba rozbieha

Zdroj: Flickr.

Začalo to v Keni

Trump vstúpil do politickej arény na vlnách konšpiračnej teórie. Tá spochybňovala legitimitu Baracka Obamu v úrade, pretože sa mal narodiť mimo USA. Podľa ústavy môže byť prezidentom krajiny iba rodák z USA. Konšpirácia spochybňovala pravosť Obamovho Hawaiského rodného listu. Vtedy úradujúci prezident sa mal skutočne narodiť v Keni.

Asi tretina Američanov uverila, že Barack Obama sa nenarodil v USA. Pred mechanizmami demokratického zriadenia, dali prednosť konšpirácií. Stali sa Trumpovou základňou. Nech urobil čokoľvek, počas štyroch rokov mu naďalej tlieskali.

Ošiaľ ale nespôsobil len samotný Trump. Nedávny prieskum ukázal, že polovica krajiny je nespokojná s aktuálnym politickým systémom. Množstvo Američanov stratilo dôveru v demokratické inštitúcie dávno predtým, ako na scénu prišiel Trump. Budúci minulý prezident tento stav však nielen využil v svoj prospech, no počas svojho pôsobenia krízu dôvery Američanov v systém iba ďalej prehlboval. Po volebnej porážke pokračuje.

Voľby sú podvod!

Už pred začiatkom volieb Trump vedel, že počet hlasov sa počas postupného sčítavania bude meniť v prospech Bidena. Podľa prieskumov verejnej mienky boli republikánski voliči odhodlaní voliť prevažne osobne a ich hlas sa započítal skôr. Voliči demokratickej strany volili väčšinou poštou a ich voľba mala byť známa až po sčítaní hlasov ľudí, ktorí volili osobne. Na túto skutočnosť upozorňovali americké médiá. Upozorňovali aj na to, že Trump to môže využiť a ich pravosť spochybniť.

Republikáni už dokonca začali sériu súdnych sporov, ktorých cieľom je navodiť dojem, že “niečo nie je v poriadku”. Opäť sa jedná sa o starostlivo naplánovanú stratégiu.

Dobre cielená rétorika a príval súdnych konaní majú za cieľ vytvoriť klamlivý dojem o volebných podvodoch. Keď Joe Biden 20 januára 2021 zloží prísahu, pre voličskú základňu Republikánov a Trumpových sympatizantov bude celý proces aj naďalej súčasťou mýtu, že voľby boli ukradnuté.  

Neodchádza, nebojte sa.

V snahe vytvoriť udalostiam alternatívnu realitu, prehĺbi Trump a jeho rodina rozdiely v americkej a svetovej spoločnosti a ešte viac prehĺbi strach a nedôveru ľudí vo verejné inštitúcie. Práve základňa občanov pochybujúca o americkej demokracii môže byť v ďalších rokoch pre Trumpa, jeho rodinu a republikánsku stranu mimoriadne užitočná.

Tak, ako kedysi pomáhal rozšíriť mýtus o Obamovom falošnom rodnom liste, bude sa snažiť presvedčiť Američanov o Bidenovom falošnom víťazstve.

Aj keď jeho pokus o predĺženie pobytu v Bielom dome prevalcuje realita sčítania hlasov, neznamená to, že pripustí spravodlivosť a férovosť volieb. Tento celý mýtus v skutočnosti iba začína a ďalšie budú nasledovať.

Trump a jeho tri deti nikam neodchádzajú. Vytvorili hnutie, ktoré ich môže dostať do Bieleho domu už ďalšie volebné obdobie.