DISINFO REPORT – 44. týždeň

Vitajte pri čítaní dvadsiateho deviateho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Ruské tvrdenia o tom, že USA ovplyvní prezidentské voľby v Moldavsku a podnieti revolúciu, nie sú ničím podložené

Rusko za posledné dni vyjadrilo podozrenie, že by sa USA mohli nepriamo zapojiť do prezidentských volieb v Moldavsku a ovplyvniť tak ich výsledok. Motiváciou má byť vysoká šanca pre znovuzvolenie súčasného prezidenta, Igora Dodona, ktorý má otvorene pro-ruský postoj a blízke vzťahy s Kremľom.

S informáciou prišiel riaditeľ Služby zahraničnej rozviedky Ruskej federácie (SVR), Sergej Naryškin, podľa ktorého je možné jasne vidieť plánovanie revolučného scenára. Majú totiž existovať informácie o pripravovanom príchode „špecialistov na farebné revolúcie“ s jasným cieľom prevážiť váhy moci v prospech USA a Západu.

Celý text je položený na telefonáte amerického politika s prezidentom a jeho protivníčkou, čo to má podľa autora predstavovať prvý krok k revolúcii. Ide o argument šikmou plochou, kde malé kroky majú viesť k reťazovej reakcii s negatívnym výsledkom. Viac v samotnom debunku.

Celoplošné testovanie nemá nič spoločné s koncentračnými tábormi

O Marianovi Kotlebovi a jeho odsúdení za použitie známej šifry s neonacistickým odkazom sme písali nedávno, pri téme nacizmu však líder extrémisticky ladenej ĽSNS ostáva.

Na svojom Facebooku pred pár dňami zverejnil status, v ktorom kritizuje vládnu operáciu Spoločná zodpovednosť, a teda celoplošné testovanie Slovenska na koronavírus. Problematická je najmä fotka, ktorú ku statusu zavesil – jedná sa o fotografiu skupiny väzňov z nacistického koncentračného tábora.

Marian Kotleba v statuse píše, že strana ĽSNS odmieta „aby vláda obyvateľstvo podprahovo zastrašovala nasadením armády“. Avšak, za zastrašovanie možno považovať práve Kotlebov status. Keďže ide o jednu z najväčších logistických operácií v modernej histórii Slovenska, prípravu a vykonanie celoštátneho testovania obyvateľstva na území Slovenskej republiky zverila vláda do rúk rezortu obrany.

Pomáhať bude teda okrem zdravotníkov, administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov aj armáda, hasiči či policajti. V žiadnom prípade nejde o zámer vyvolať v spoločnosti strach, vojaci budú zabezpečovať logistickú časť operácie spojenú s rozvozom materiálu a osôb. Navyše, približne 200 vojenských zdravotníkov a 100 zdravotníkov Hasičského a záchranného zboru zabezpečilo odbery v pilotnej časti testovania na Orave a v Bardejove. Viac v samotnom debunku.

Matici Slovenskej sa nepáči akademická štúdia, ktorá ju spája s kremeľským vplyvom

„Na niektorých slovenských kultúrnych inštitúciach je cítiť výrazný vplyv Kremľa, čo je dokázateľné aj na príspevkoch ktoré publikovali na svojej oficiálnej webovej stránke“ A. Kazharski.

Akademici Aliaksei Kazharski a Veronika Golianová napísali odborný článok o ruskom vplyve v Slovenských kultúrnych inštitúciách. Nič podobné dovtedy Slovenská akadémia nevyprodukovala.

V nej autori uvádzajú, že Matica Slovenská, jedna z najstarších Slovenských kultúrnych inštitúcií, so silným historickým odkazom a 1,5 miliónmi eur zo štátneho rozpočtu, podľahla Kremeľskému vplyvu. Matica Dr. Kazharskému poslala list v ktorom ho žiada, aby svoje tvrdenia doložil.

Môžeme sa nazdávať, či by Johan Wolfgang von Goethe by s parafrázou svojho výroku súhlasil. V prípade Matice Slovenskej by urobil výnimku.

Slovenskí výskumníci konštatujú, že Matica nadviazala za posledných desať rokov nadštandardné priateľské vzťahy s extrémistami, konšpirátormi a pro-kremeľskými skupinami. Viac v článku.

Algoritmus Facebooku zámerne obmedzuje viaceré spravodajské weby

Nová správa od Wall Street Journal (WSJ) uvádza, že Facebook zmenil svoj algoritmus tak, aby na svojej domovskej stránke zabránil zobrazovaniu príspevkov určitých spravodajských webov.

Mark Zuckerberg schválil zmeny, ktoré mali zapríčiniť zníženie návštevnosti vybraných webových stránok už pred tromi rokmi. Malo ísť napríklad o liberálny portál Mother Jones, ktorý publikuje kvalitné politické komentáre, investigatívu a tematicky sa venuje životnému prostrediu, ľudským právam, zdraviu a kultúre.

Tieto kroky prišli po oznámení, že Facebook upraví svoje nastavenia tak, aby minimalizoval prítomnosť politických príspevkov na domovskej stránke a radšej sa zameria na súkromné príspevky od priateľov a rodiny.

Rozhodnutie bolo prijaté už po voľbách v roku 2016, keď bol Facebook obvinený z toho, že umožňoval zdieľanie a zverejňovanie dezinformácií, ktoré mohli priamo ovplyvňovať voličov – jednalo sa o blokovanie webstránok pred zaradením do Facebook News, obmedzenie ich prístupu k platformám Messenger a WhatsApp a obmedzenie ich reklamy. Viac v článku.

Bývalá zamestnankyňa Facebooku tvrdo kritizuje neúprimnosť jeho snahy „bojovať proti dezinformáciám“

Prezidentské voľby v USA sa neúprosne blížia. Po vlne kritiky, ktorej Facebook čelil v tých minulých, predstavujú tie tohtoročné šancu na reparát a vylepšenie reputácie. Túto šancu však ohrozil otvorený list bývalej zamestnankyne spoločnosti Sophie Zang.

Všetky tieto iniciatívne kroky, s ktorými Facebook tesne pred americkými voľbami prichádza, znejú záslužne a v očiach verejnosti bezpochyby pridávajú sociáonej sieti plusové body. Môžeme však Facebooku znovu iba veriť, že svoje slová skutočne pretaví do praxe?

Bývalá zamestnankyňa spoločnosti Sophie Zang tvrdí, že určite nie. Vo svojom liste kritizuje najmä nedostatočnú pozornosť, ktorú spoločnosť venuje jednému z najčastejších spôsobov manipulácie s voľbami po celom svete – falošným účtom.

Keďže Sophie niekoľko rokov pracovala pre oddelenie, ktoré sa zameriava na odhaľovanie neautentického správania, ku ktorému patria práve aj falošné účty či boti, má s postupmi Facebooku v skúsenosti z prvej ruky. Viac v článku.

Huawei a ďalší zákaz výstavby 5G sietí – pridáva sa Švédsko aj Taliansko

Európski lídri sprísňujú kontrolu nad čínskymi spoločnosťami budujúcimi siete 5G. Peking by mohol zariadenie spoločnosti Huawei využívať na špionáž. Spoločnosť Huawei však opakovane poprela, že by predstavovala bezpečnostné riziko.

Mnoho krajín sa začína pripravovať na prechod na vyspelejšie a rýchlejšie mobilné siete piatej generácie – 5G siete. Aj napriek nepodloženej kritike svojich odporcov, táto technológia umožní radikálne zmeniť rýchlosť a spôsob našej práce a komunikácie a zefektívniť čas, ktorý na internete trávime.

Hlavnými aktérmi ich výstavby sa prirodzene stali najväčší hráči – čínske technologické spoločnosti Huawei a ZTE. Nie je pritom tajomstvom, že Huawei v posledných rokoch spôsobuje obavy ohľadom bezpečnosti a úniku dát, o čom svedčia jeho viaceré kauzy.

Začalo to správami o špehovaní používateľov svojich zariadení a pokračovalo v marci minulého roku, kedy Google odobral spoločnosti licenciu na používanie svojho operačného systému v zariadeniach Huawei, či obmedzenie jeho technológií vo viacerých európskych krajinách. Práve európske štáty zohrávajú významnú úlohu v pôvodnej stratégii USA vylúčiť Huawei z výstavby 5G sietí. Viac v článku.

Kotlebove video Vodka-Bromhexín úplne prepadlo

Zatiaľčo jeho stranícki kolegovia Uhrík a Mazurek nenávisťou a konšpiráciami rozbíjajú slovenský Facebook je neúspešný komunikátor poriadne v úzkych.

Korona priniesla pre populistov svet neobmedzených možností a stále nové konšpiračné vlny. Marián však zrejme surfovať nevie.

Za posledné tri mesiace mal Mazurek  2x vyšší výtlak ako Kotleba a Uhrík dokonca 3x väčší. Pre politikov, ktorí okrem Facebooku nerobia vôbec nič, sú toto dôležité čísla a môžu odzrkadľovať budúcu hierarchiu v strane.

Kotlebove vdeá Bromhexín – Vodka – StopKašeľ sa v porovnaní s jeho kolegami z ĽSNS úplne prepadli.

Za posledných 7 dní, kedy poublikovasl svoje „liečebné“ video, Kotleba vytlačil už iba 13% z toho, čo Uríka a 14,2% z toho čo Mazurek.

Fantastický konšpiračný QAnon sa šíri Európou. Máme ho aj na Slovensku

Druhá vlna pandémie sa bohužiaľ stala realitou a ľudia opäť hľadajú odpovede a útechu kde sa len dá. Živná pôdu nielen pre dezinformátorov a konšpirátorov. Dôkazom je aj prudký nárast popularity pôvodom amerického konšpiračného hnutia QAnon. Jeho teórie sa po svete šíria takmer tak rýchlo, ako samotný koronavírus. Udomácnil v takmer všetkých európskych krajinách – vrátane Slovenska.

Vo svojich začiatkoch razil QAnon teóriu, že celý svet ovláda istá „tieňová vláda“ (tzv. Deep State), ku ktorej patria mnohí (liberálni) politici, boháči, ale aj hollywoodske hviezdy. Táto teória sa bleskovo šírila po celých Spojených štátoch a získavala čoraz viac priaznivcov. Aby si takýto rast QAnon udržal, postupne k pôvodnej teórii pridával ďalšie nové. Tie už ale nedokázali pritiahnuť toľko pozornosti.

Potom však prišiel rok 2020 a so sebou priniesol sen každého konšpirátora, udalosť ako vystrihnutú z apokalyptického filmu – svetom sa začala šíriť choroba, o ktorej pôvode svet vedel len veľmi málo. Vďaka globálnej pandémii sa mu podarilo prekročiť vody Atlantiku a zavítať aj do našich končín. Najskôr sa prehnal Nemeckom, odkiaľ sa rozšíril do celej Európy. Neuniklo mu ani Slovensko. Viac v článku.

Bádateľ je späť a ešte v bizarnejšej sile. Vymyslel si tajný plán vlády

Pri čítaní bludárskeho webu Bádateľ človek nevie, či má plakať alebo sa smiať. Tentoraz si vymyslel novú konšpiračnú teóriu. Údajne vláda pripravila tajný covid-plán, čo spraví s občanmi a práve Bádateľovi sa ho podarilo získať.

Podľa Bádateľa sprisahanie svetových elít údajne uniklo z Kanady. Prístup k nemu mal parlamentný výbor, ktorému predsedá samotný kanadský premiér Justin Trudeau. A už hneď na úvod tu je prvé klamstvo, lebo kanadský premiér aktuálne, ale vlastne ani nikdy, nepredsedal žiadnemu parlamentnému výboru.

Ale to nevadí a konšpirátori ďalej uvádzajú, že podľa nimi získaného tajného plánu sa riadia všetky svetové vlády. Napriek tomu, že ide o absolútne vymyslenú vec, tak sa príspevok páčil alebo ho zdieľalo viac ako 23 tisíc ľudí.

To, čo sa vraj v tajnom covid-pláne nachádza, prekračuje hranice nielen zdravého rozumu. Nechceme urážať inteligenciu čitateľa tohto portálu, preto nebudeme jednotlivé tvrdenia komplikovane vyvracať, lebo sú to fakt hlúposti. Viac v článku.

Trumpov blízky právnik je vstupenka Rusov do Bieleho domu

Osobného právnika prezidenta Donalda Trumpa – Rudolpha Giulianiho využívajú ruské tajné služby a je osobou ich najvyššieho záujmu. Informovali o tom štyria bývalí predstavitelia amerického spravodajstva. Dokazujú to aj odposluchy.

Biely dom bol o spojení Giulianiho s ruským spravodajstvom varovaný už v priebehu minulého roka. Americké spravodajstvo informovalo Trumpových poradcov, že Giuliani je využívaný na sprostredkovanie ruských dezinformácií priamo prezidentovi.

Varovania vychádzali z viacerých zdrojov, vrátane odposluchov, ktoré dokázali, že Giuliani komunikoval s ľuďmi z ruských tajných služieb počas cesty na Ukrajinu v decembri 2019. Mimochodom, cieľom cesty bolo zhromažďovanie informácií, ktoré mali odhaliť údajne korupčné činy kandidáta na prezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera Bidena, ktoré Giuliani vytiahol minulý týždeň.Viac v článku.

Právničku, čo odhovárala rodičku od rúška a šíri hoaxy už rieši advokátska komora

Advokátka Adriana Krajníková možno príde o licenciu. Podľa informácií portálu Antipropaganda.sk Slovenská advokátska komora eviduje na túto právničku už niekoľko sťažnosti a pravdepodobne ju bude riešiť disciplinárna komisia advokátskej komory. Ak by jej pozastavili výkon advokácie, už by nemohla zastupovať klientov.

Adriana Krajníková z Košíc, ktorá spolupracovala s exministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom, je aktuálne najväčšou hviezdou dezinformačnej scény. Na Facebooku totiž šíri svoje „právne“ analýzy, kde mylne tvrdí, že protipandemické opatrenia sú napríklad „nulitné“ alebo ešte pritvrdzuje, že v nemocniciach používajú praktiky fašistov.

Viacerí skutoční odborníci ju však usvedčili buď z neznalosti práva, alebo rovno z klamstva. Posledným prípadom, kedy sa „právnička“ zviditeľnila bolo, keď cez telefón radila iba 19-ročnej prvorodičke, aby v nemocnici odmietala protipandemické opatrenia, ako nasadiť si rúško alebo absolvovať predpôrodný test na COVID-19. Viac v článku.

Nikto nemôže byť hacknutý, tvrdil Trump. Teraz sa mu nabúrali do kampaňového webu

Včera, len týždeň pred prezidentskými voľbami v USA, napadli neznámi hackeri webovú stránku kampane Donalda Trumpa. Páchatelia tvrdia, že ukradli prísne utajované informácie a o ich zverejnení dali hlasovať ľuďom. 

Na napadnutú stránku upozornil na Twitteri Gabriel Lorenzo Greschler. Na webe donaldjtrump.com, ktorý zvyčajne informuje o podrobnostiach kampane či o možnostiach finančného príspevku, sa objavil odkaz od hackerov: „Táto stránka bola zadržaná. Svet má dosť fake-news, ktoré prezident Donald J.Trump denne šíri.“

Záškodníci zároveň tvrdia, že majú interné znalosti o pôvode COVID-19 a ďalšie informácie diskreditujúce prezidenta Trumpa. Pri prezidentských voľbách 2020 podľa nich „občania USA nemajú na výber“.

Hackeri dali návštevníkom demokraticky na výber. Či získané dáta zverejnia bude záležať od výšky zozbieraných finančných prostriedkov v dvoch Monero peňaženkách, ktorých adresy k odkazu pripojili. Viac v článku.

Fínskom otriasol kyberútok, hacker získal informácie o mentálnom stave pacientov

Fínska polícia minulý týždeň informovala o prelomení ochrany databázy jedného z najväčších psychoterapeutických centier v krajine. Zneužité mali byť osobné údaje desiatok tisíc ľudí.

Podľa fínskeho spravodajcu ukradnuté údaje pozostávajú z mien pacientov, telefónnych čísel, e-mailov či čísel sociálneho zabezpečenia. Ide však aj o citlivé údaje o psychickom zdraví a poznámky z terapeutických sedení pacientov.

Samozvaný „ransom_man“ najprv zverejnil na anonymnej stránke v rámci siete Tor informácie o stovke pacientov. Nasledujúce dni pribudli ďalšie dve stovky. Napokon bola stránka záhadne vymazaná.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní obete naďalej dostávali výhražné e-maily o možnosti zverejnia ich údajov, v prípade, že nezaplatia určitú sumu eur.

Hacker za nezverejnenie zvyšku dotknutých informácií požaduje výkupné dokopy až 450 tisíc eur v bitcoinoch. Viac v článku.

Francúzsky IT gigant Sopra Steria sa stal obeťou ransomvéru Ryuk

Francúzsky IT gigant Sopra Steria informoval, že sa 20. októbra stal terčom kyberútoku. Firma neposkytla veľa detailov, avšak francúzske médiá poukazujú na ransomvér Ryuk. Ransomvéru sa malo podariť zašifrovať minimálne časť firemnej siete a útočníci teraz požadujú výkupné za jej sprístupnenie.

Spoločnosť vyhlásila, že už zaviedla bezpečnostné opatrenia s cieľom obmedziť riziká.„Usilovne pracujeme na tom, aby sme sa čo najrýchlejšie vrátili do normálu a bolo vyvinuté všetko úsilie na zabezpečenie kontinuity prevádzky.“ Spoločnosť vo verejnom vyhlásení taktiež uviedla, že je v „úzkom kontakte so zákazníkmi a partnermi, ako aj kompetentnými autoritami.“

Spoločnosť poskytuje širokú škálu služieb IT poradenstva a vývoja softvéru. Spolupracuje aj s Národnou zdravotnou službou Spojeného kráľovstva či v oblasti víz a občianstva Veľkej Británie. Paradoxne, Sopra Steria poskytuje aj kyberbezpečnostné služby. Je jedným zo zakladajúcich členov francúzskej iniciatívy Cyber Campus, zameranej na budovanie povedomia, školení a predaja produktov v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Facebook ospravedlnil svoje úmyselné znižovanie dosahu príspevkov The New York Times údajným varovaním od FBI. Podľa Marka Zuckerberga obdržalo vedenie Facebooku nedávno správu od FBI, ktorá sociálnu sieť upozornila na ruské, iránske a čínske dezinformačné pokusy o ovplyvnenie nadchádzajúcich prezidentských volieb. Zuckerberg ale nevysvetlil, prečo Facebook obmedzoval iba príspevky o kandidátovi za Demokratov, Joeovi Bidenovi, a nie aj tie o prezidentovi Trumpovi. 
  • Kanadské twitterové účty sa dostali na čelo rebríčka najčastejších šíriteľov ruských dezinformácií. Podľa najnovšej správy americkéhoMinisterstvo zahraničných vecí sa tieto účty zameriavali prevažne na šírenie zavádzajúcich informácií o pôvode koronavírusu, rizikovosti očkovania, nekalých úmysloch Billa Gatesa či americkej vlády.
  • Po tohtotýždňových násilných útokoch vo Francúzsku sa tamojšia vláda rozhodla zatlačiť na Európsku úniu, aby dosiahla sprísnenie pripravovaného zákona na reguláciu sociálnych sietí. Podľa francúzskej vlády by mala Únia zakročiť obzvlášť tvrdo najmä v oblasti boja proti nenávistným prejavom. 
  • Čína sprísňuje pravidlá a obmedzenia pre americké médiá pôsobiace na jej území. Tento krok je do veľkej miery odvetou za nové americké nariadenia voči čínskym médiám v USA. Jedným z amerických opatrení je napríklad obmedzenie víz pre čínskych novinárov. Na to Čína reagovala odobraním víz tým americkým. Čínska strana navyše pristúpila aj k vyhosteniu niekoľkých amerických reportérov, na začiatku iba z Hongkongu, no teraz už aj z pevninskej Číny. 
  • Na kauzu incidentu, ktorý sa udial tento týždeň pri pôrode mladej rodičky v košickej nemocnici, reagovala nemocina, ministerstvo zdravotníctva aj sama ministerka spravodlivosti. Správanie advokátky Adriany Krajníkovej odsúdili. Tá už na Slovensku šíri dezinformácie dlhšiu dobu aj pomocou dezinfoscény – cez konšpiračné weby Infovojna, Slobodný vysielač a po boku známeho šíriteľa hoaxov Štefana Harabina.
  • Združenia Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Plamienok vydali vyhlásenie, v ktorom ľudí vyzývajú, aby sa neriadili hoaxami, ale odporúčaniami odborníkov. Týmto spôsobom reagovalina nárast dezinformácií, ktoré ohrozujú zraniteľných pacientov, zdravotníkov, ale aj všetkých ostatných.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk