DISINFO REPORT – 35. týždeň

Vitajte pri čítaní dvadsiateho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

  • Slovník dôležitých pojmov, ktoré vám môžu pomôcť v orientácii, sa znovu rozrástol o niekoľko nových hesiel. Dozviete sa, čo presne sú APEL NA PENIAZE, APEL NA NEDÔVERYHODNOSŤ. Celý slovník, ktorý neustále dopĺňame, nájdete aj na našom webe.

Americké protesty a „zelení mužíčci“

Článok zverejnil portáli Sputnik sputniknews.com, ktorý má na stránke konspiratori.sk hodnotenie 8.4/10, a možno ho označiť za veľmi nedôveryhodné médium, ktoré sa v minulosti opakovane dopustilo šírenia hoaxov.

Po smrti Georga Floyda sa naprieč USA spustila vlna protestov, ktorých snahou bolo upozorniť na diskrimináciu a rasizmus v americkej spoločnosti. Niektoré z nich sa neobišli bez násilia či rabovania. Americký prezident sa voči samotným protestom od začiatku staval negatívne a bol za tvrdší prístup voči protestujúcim (nie len voči násilným prejavom).

Mnohé štáty a mestá, predovšetkým pod vedením predstaviteľov Demokratickej strany, boli proti tvrdým zásahom polície, čo v určitých mestách viedlo až k rozpusteniu mestskej polície a snahám o jej zreformovanie. Protesty sa v niektorých miestach držali aj naďalej (Portland, Chicago), pričom sa však znižovala ich intenzita, rovnako ako sa znižovalo množstvo násilia. Trump však chcel protesty ukončiť a do mnohých miest poslal federálne jednotky (plne ozbrojené bez označenia príslušnosti), ktoré nespadajú pod konkrétny americký štát či mesto, ale priamo pod vládu/prezidenta. Viac v samotnom článku.

Eduard Heger a Duch Svätý?

Článok, súčasťou ktorého je video, hovoria o tom, ako minister financií, Eduard Heger, telepaticky komunikuje s Duchom Svätým a necháva si od neho radiť. Portál InfoVojna prebral článok po viac ako dvoch mesiacoch z YouTube kanála užívateľa „Kmeňový Šamanizmus”. Autor v ňom negatívne vykresľuje nielen ministra, ale aj premiéra Igora Matoviča.

Titulok „Minister financií Heger telepaticky získava rady od Ducha Svätého“ možno považovať za clickbait. Jeho zámerom je prilákať čo najviac čitateľov a vyvolať v nich senzacionálne emócie.

Autor textu zneužíva Hegerov prejav, ktorý bol natočený ešte pred jeho vstupom do politiky. Používa manipulatívnu techniku „argumentum ad hominem” – cielene útočí na ministra a snaží sa ho vykresliť, ako nekompetentného a servilného ministra dosadeného premiérom Matovičom.

S touto technikou priamo súvisí trolling – očierňovanie osoby s cynickým naratívom a úmyslom urážať. Autor textu sa ho priamo dopúšťa, keď Hegera označuje za „lojálnu, submisívnu a poslušnú Matovičovu opičku.” Viac v samotnom článku.

52% Rusov odmieta ruskú vakcínu proti koronavírusu

Na slovenskom Facebooku a dezinfo weboch sme zvyknutí na jednoduché spôsoby. Tupá, propaganda, jednoduché dezinformácie. Majdany, liberáli, smrť tradičnej rodiny, mikročipy, náhubky, velebenie totalitných režimov.

Niet pochýb o tom, ktorá anonymná stránka, či politik-prospechár je konšpirátor, putinovec alebo zdravotnícky šarlatán.

Sputnik a Russia Today, sú ruské štátne médiá, ktoré presadzujú záujmy Kremľa. Dlhú analýzu k tomu robiť nepotrebujeme. Aby však podobné mediálne projekty, nie iba v Rusku, budili dojem nezávislosti a autenticity, majú dovolené niečo čomu sa v odbornej literatúre hovorí „kontrolované množstvo disentu“ – môžu v istej obmedzenej a presne kontrolovanej miere publikovať aj informácie, ktoré idú proti oficiálnej línii Kremľa a jeho komunikačnej stratégii.

Niekedy sa však stane, že aj oni si strelia do nohy. Najmä ak tlačia naratívy o škodlivosti očkovania, no zároveň promujú údajnú ruskú vakcínu proti Covid-19. Viac v článku.

Načo nám je pravda, keď sme slobodní? Facebook dodržal sľub o boji proti dezinformáciám – na 16%

Ak Facebook odmieta mazať klamlivé príspevky a zároveň prisľúbi, že ich aspoň označí, mal by tak robiť dôrazne a plošne. Sloboda slova predsa znamená možnosť vyjadriť názor, nie svojvoľne ohýbať realitu. 

Sila informácií je v dnešnej dobe nesporná. Svoje o tom vie aj šéf Facebooku Mark Zuckerberg, ktorý vyjadreniami o bezhraničnej slobode slova maskuje nedostatočnú kontrolu obsahu na svojej sociálnej sieti. 

Dlhodobo odmieta plošné overovanie príspevkov či fact-checking vyjadrení politikov. Na začiatku pandémie COVID-19 vyhlásil, že čiastočne prehodnotí svoj postoj a zaviazal sa chrániť používateľov pred dezinformáciami. O tom, či bola jeho snaha presvedčivá a iniciatíva úspešná, jasne hovoria čísla.

Na Slovensku okrem odborníkov na informačnú bezpečnosť z mimovládnych think-tankov na problém poukazuje aj Ľuboš Kukliš, riaditeľ Kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu. Jeho úrad sa problematike boja proti dezinformáciám venuje od roku 2018, keď predsedal európskej sieti regulátorov – ERGA. Upozorňuje, že „kríza súvisiaca s ochorením COVID-19 ešte viac zvýraznila potrebu efektívnej regulácie sociálnych sietí“. Viac v článku.

Podľa oficiálnej správy Trump v kampani spolupracoval s Rusmi

Správa, ktorú priniesol Spravodajský výbor Senátu má takmer 1000 strán. Prílohy tvorí viac ako miliónov spisov a 200 svedectiev. Spravodajský portál NBC zosumarizoval niekoľko nových skutočností, ktoré doteraz neboli až tak známe. Zo správy inak vyplýva, že Rusi napojení na ich tajné služby ochotne pomáhali pred voľbami 2016 Donaldovi Trumpovi a jeho tímu.

Správa sa komplexne venuje ovplyvňovaniu prezidentských volieb v roku 2016, kedy Trumpov kampaňový tím využil pomoc prostredníctvom spravodajskej operácie vedenej Ruskom. Jej cieľom bolo zdiskreditovať demokratickú kandidátku na prezidenta Hillary Clintonovú, a tak pomôcť Trumpovi k víťazstvu. Viac v článku.

Islamský štát stále zaplavuje Facebook propagandou. Čiarkami prekabátili algoritmy aj odborníkov

Po útoku na Twitter zaplavila propagandistická smršť aj Facebook. Na sociálnych sieťach sa objavila nová koordinovaná skupina, ktorá šíri islamskú propagandu za pomoci jednoduchých, no účinných krokov. Oklamali nielen ľudí, ale aj počítače.

Na problém upozornil výskumník Inštitútu pre Strategický Dialóg Moustafa Ayad. Ide o koordinovanú skupinu účtov na Facebooku s názvom Fuouaris Upload, ktorá šíri radikálnu islamskú propagandu sofistikovaným spôsobom.Upravené videá a úmyselné preklepy

Portál Wired podrobne opisuje kroky, ktoré podľa Ayada islamisti podnikali s cieľom zahltiť Facebook ich propagandou a osloviť tak stovky potenciálnych nováčikov.

Obsah šírili primárne v arabčine, no propaganda sa objavila aj po albánsky, turecky, etiópsky, somálsky, či indonézsky. Jednotlivé správy a odkazy obsahovali náhodne vpísané čiarky, ktoré nepravidelne rozdeľovali slová, a tak zmiatli softvér na vyhľadávanie škodlivých hesiel ako napr. “Islamský štát”, či “zabiť”. To, čo by ľudské oko rozlúštilo a vyhodnotilo ako závadový obsah, počítač vyhodnotil ako nedokončené slovo a problém teda nenašiel. Viac v článku.

Rusko, Čína a Irán sa snažia ovplyvniť voľby v USA, tvrdí americká tajná služba

Šéf americkej kontrarozviedky William Evanina varoval pred dezinformačnými kampaňami Ruska, Číny a Iránu. Snažia sa tak destabilizovať krajinu, šíriť paniku a ovplyvniť výsledok novembrových prezidentských volieb.

O nezvyčajnom verejnom vystúpení šéfa americkej kontrarozviedky informoval portál AlJazeera začiatkom augusta. Prehlásenie sa objavilo po tom, čo poprední demokratickí predstavitelia kritizovali tajnú službu za pasivitu a zamlčiavanie informácií o nadchádzajúcich voľbách.

William Evanina tak varoval pred troma hlavnými aktérmi, ktorí sa pokúšajú ovplyvniť voľby vo svoj prospech. Každá krajina má teda svojho favorita.

Moskva sa primárne snaží podporiť Donalda Trumpa na úkor demokratického kandidáta Joea Bidena. Kritizuje ho už za pôsobenie v Obamovej vláde, či za jeho podporu Ukrajiny. Viac v článku.

Ransomvér Dharma opäť na scéne

Experti zo singapurskej bezpečnostnej skupiny Group-IB odhalili ransomvérovú kampaň v perzskom jazyku, ktorú prisúdili iránskym hekerom. Jej cieľom boli predovšetkým firmy z Ruska, Japonska, Indie a Číny.

Záškodníci využívali verziu ransomvéru Dharma. Ten sa po prvýkrát objavil už v roku 2017, kedy zacielil na indickú dostihovú stránku. Vo februári tohto roka boli za napadnutie bezpečnostných kamier vo Washingtone pomocou Dharmy zatknutí dvaja Rumuni.

„Skutočnosť, že zdrojový kód Dharmy bol široko dostupný, viedla k zvýšeniu počtu špekulantov, ktorí ho zavádzajú,“ podotkol forenzný analytik Group-IB Oleg Skulkin. Viac v článku.

Obeťou nového ransomvéru Avaddon sa stala aj slovenská firma

Na darkwebe sa nedávno objavili súbory dát odcudzené jedenástimi ransomvérovými skupinami od 255 organizácií. Za obeť záškodníkom padla aj slovenská firma zameraná na lisovanie gumových výrobkov pre automobilový priemysel Prokeš & Co. – zacielil na ňu ransomvér Avaddon.

Skupina, ktorá na Avaddonom stojí, na dôkaz svojej šikovnosti zverejnila viac ako polovicu obsahu zložky o veľkosti 1GB.

Aktivitu ransomvéru Avaddon výskumníci odhalili iba v júni tohto roka. V hlbinách internetu sa dá zohnať ako služba, pričom sa zameriava predovšetkým na priemyselný sektor. Môže tak odcudziť citlivé finančné informácie či osobné údaje zamestnancov a klientov.

Pre zasiahnutie čo najvyššieho počtu obetí sa Avaddon prenáša e-mailom, s čím mu pomáha známy botnet Phorpiex. Spamový e-mail obsahuje ZIP balík so súborom napísaným v JavaScripte, ktorý sa vydáva za obrázok.Viac v článku.

Trójsky kôň Grandoreiro vystupoval ako španielska finančná správa

Španielsko v posledných týždňoch zasiahla vlna phishingových útokov novým variantom trójskeho koňa Grandoreiro, ktorý je dlhodobo v hľadáčiku výskumníkov z firmy ESET. Tentokrát sa útočníci rozhodli imitovať finančnú správu.

Dňa 11. augusta španielski daňoví poplatníci obdržali e-maily navádzajúce ku stiahnutiu ZIP archívu. Mal sa v ňom nachádzať digitálny daňový doklad a dokument, ktorý bolo údajne nutné odovzdať finančnej správe Agencia Tributaria.

Kliknutie na URL adresu uvedenú v e-maile obete presmerovalo na doménu zaregistrovanú v ten istý deň v Brazílii. Našli na nej pokyny k stiahnutiu ZIP archívu, ktorého súčasťou bol MSI súbor a GIF obrázok.

Daný MSI súbor obsahoval downloader Win32/TrojanDownloader.Delf.CYA. Jeho úlohou bolo infikovať zariadenia ďalším malvérom. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Facebook v posledných dňoch opakovane čelí vlne kritiky kvôli kontroverznému rozhodnutiu svojej indickej pobočky. Tá sa rozhodla nezakročiť proti príspevku jedného z členov politickej strany súčasného premiéra Modiho, ktorý nazval indických Moslimov „zradcami“. Ponechanie takéhoto príspevku však porušuje pravidlá Facebooku v oblasti boja proti nenávistným prejavom.

    Potvrdzujú sa tak slová mnohých kritikov, ktorí podobný vývoj predpovedali. Táto kontroverzia tiež vyvolala otázky, či sa skutočne jedná o prvý a jediný takýto prešľap indického tímu. Kritika navyše prišla aj od vlastných zamestnancov, ktorí vedeniu poslali otvorený list. V ňom vyjadrili svoju nespokojnosť s laxnou kontrolou dodržiavania pravidiel, ktoré spoločnosť sama zavádza. Táto reakcia je pokračovaním dlhodobého trendu otvorenej kritiky Facebooku od vlastných zamestnancov. Viac sa dozviete v samotnom článku.
     
  • Zjazd americkej Republikánskej strany sa od samého začiatku niesol v duchu zavádzajúcich informácií a okázalých a klamlivých tvrdení. Portál CNN dokonca zhodnotil, že „za jeden večer zaznamenali v príhovoroch Republikánov viac lží ako za celé štyri dni zjazdu opozičnej Demokratickej strany”. Našli sa medzi nimi napríklad tvrdenia, že Demokrati chcú úplne zakázať a zlikvidovať predmestia či vyjadrenia, že Trump dosiahol najnižšiu nezamestnanosť v histórii krajiny a že sa Demokrati chystajú rozpútať hon na kňazov a farárov, ktorých budú vo veľkom zatýkať. Príkladov je ešte omnoho viac.
     
  • V utorok navyše prebehla ďalšia šnúra republikánskych prejavov, ktorú CNN tiež v priamom prenose overovalo. Viac nájdete tu.
  • Napriek tomu, že Čína už mesiace tvrdí, že nový bezpečnostný zákon pre Hong Kong je neškodný, krajina tento týždeň zamietla predĺžiť víza írskemu novinárovi Aaaronovi McNicholasovi, ktorý pôsobil v Hong Kongu ako editor a novinár pre Hong Kong Free Press.
  • Práve tento portál  opakovane kritizoval nový bezpečnostný zákon ešte pred jeho zavedením. Umelé naťahovanie doby predlžovania platnosti a vydávania nových víz pre zahraničných novinárov síce v Číne nie sú ničím novým, ale dosiaľ sa ešte nestalo, že by hongkonský imigračný úrad úplne zamietol víza novinárovi, ktorý už niekoľko rokov pracuje pre miestne spravodajstvo. Vyvstáva tak otázka, či nový bezpečnostný zákon predsa len neobmedzuje slobodu slova.
  • Sú demonštranti v Bielorusku platení zo zahraničia? Ohrozuje NATO Lukašenkov režim? A má sa z krajiny, ktorú ako prezident stále vedie, skutočne stať kolónia Západu? Minister zahraničných vecí Korčok tento týždeň uviedol na pravú mieru najčastejšie dezinformácie, ktoré sa šíria v súvislosti s protestmi v Bielorusku. „Do interpretácie týchto udalostí sa zapája celá konšpiračná scéna,“ povedal o protestoch, ktoré vypukli pred troma týždňami, po zmanipulovaných prezidentských voľbách, ktoré Slovensko a Európska únia neuznávajú.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk