52% Rusov odmieta ruskú vakcínu proti koronavírusu

Zdroj: Flickr.

Na slovenskom Facebooku a dezinfo weboch sme zvyknutí na jednoduché spôsoby. Tupá, propaganda, jednoduché dezinformácie. Majdany, liberáli, smrť tradičnej rodiny, mikročipy, náhubky, velebenie totalitných režimov.

Niet pochýb o tom, ktorá anonymná stránka, či politik-prospechár je konšpirátor, putinovec alebo zdravotnícky šarlatán.

Sputnik a Russia Today, sú ruské štátne médiá, ktoré presadzujú záujmy Kremľa. Dlhú analýzu k tomu robiť nepotrebujeme. Aby však podobné mediálne projekty, nie iba v Rusku, budili dojem nezávislosti a autenticity, majú dovolené niečo čomu sa v odbornej literatúre hovorí „kontrolované množstvo disentu“ – môžu v istej obmedzenej a presne kontrolovanej miere publikovať aj informácie, ktoré idú proti oficiálnej línii Kremľa a jeho komunikačnej stratégii.

Niekedy sa však stane, že aj oni si strelia do nohy. Najmä ak tlačia naratívy o škodlivosti očkovania, no zároveň promujú údajnú ruskú vakcínu proti Covid-19.

O ruskom prvenstve vo vývoji vakcíny proti pandémii koronavírusu ste iste čítali. A možno aj nie málo. Vedeli ste však, že VIAC AKO POLOVICA RUSOV O ŇU VÔBEC NEMÁ ZÁUJEM?

V Sputniku a RT sa objavila správa, ktorou sa dodatočne podrobnejšie zaoberali seriózne západné noviny a vedci:

V pretekoch podobné tým vesmírnym z čias studenej vojny, ruské ministerstvo zdravotníctva vydalo novej vakcíne registračný certifikát, čím ju formálne urobilo prvou oficiálne registrovanou vakcínou proti koronavírusu na svete.

Stalo sa tak aj napriek tomu, že ju v klinickom skúšaní podali iba neuveriteľným 76 ľuďom. Štandardom je v posledných fázach klinického skúšania podať skúšanú látku vzorke ľudí medzi 1000 a 3000.

Vedci z celého sveta ihneď vakcínu odmietli, kým nebude bezpečne testovaná na relevantnej vzorke ľudí. „Urýchlenie registrácie z Ruska neurobí lídra v pretekoch o vývoji vakcíny na Covid-19, ale iba zbytočne vystaví koncových užívateľov, občanov Ruskej federácie, zbytočnému nebezpečenstvu“, povedala právnička ktorá roky vedie združenie klinického skúšania nových liekov v Rusku. „Pre svoju krajinu cítim iba hanbu“, dodala Zavidova.

Ak sa čudujete otvorenosti pani Zavidovej, je to pravdepodobne tým, že Rusko a jeho spôsoby sú na Slovensku v porovnaní s celým ostatným svetom mimoriadne populárne. Ako je to možné? Aj to je výsledok dlhodobého, štátom hrubo zanedbaného vplývania ruskej propagandy v našom infopriestore.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk