DISINFO REPORT – 207. týždeň

Vitajte pri čítaní 207. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Ukradnuté detstvo: Ruská agresia sa podpisuje aj na tých najzraniteľnejších

Pôvodný obrázok: Freepik

Pri príležitosti druhého výročia plnoformátovej ruskej agresie navštívil Ukrajinu hovorca Detského fondu OSN (UNICEF) James Elder. Pre portál VOA zhrnul stav mentálneho zdravia mladistvých v Charkove nasledovne: „Dva roky tejto vojny zdevastovali mentálne zdravie detí. Už roky sa ani nepriblížili školským laviciam a dlhú dobu nevideli svojich priateľov. Množstvo z nich už ani nie je medzi nami.“ Viac v článku.

Zažila to na Donbase, dnes to vidí na Slovensku: Ukrajinka z Kramatorsku varuje pred polarizáciou spoločnosti

Zdroj: OZ STRATHAW

Ruským aktérom nezáleží na tom, na akom základe rozdelia ľudí. Hlavné je pre nich vytvoriť dve protikladné strany a poštvať ich proti sebe. A potom sa už len v tichosti chopia moci s pomocou miestneho obyvateľstva, hovorí pre Infosecurity.sk Olena z východnej Ukrajiny, ktorá zažila ruskú okupáciu v roku 2014 a v roku 2022 ušla do Košíc. Viac v článku.

Falošný ruský naratív o ukrajinských fašistoch zohral úlohu aj pri anexii Krymu. Obyvatelia boli klamaní a zastrašovaní

Pôvodný obrázok: Unsplash

Strategické plány Ruska nepredpokladali stratu kontroly nad Krymom. Zastrašovaním Krymčanov „fašistami“ z Revolúcie dôstojnosti v Kyjeve sa Rusom podarilo zrealizovať nezákonné referendum a anektovať polostrov. Prvé pokusy Ruska o získanie kontroly nad Krymom siahajú do roku 2003, keď sa pokúsilo vybudovať priehradu cez Kerčský prieliv (medzi ruskou pevninou a Krymom) na ukrajinský ostrov Tuzla. Viac v článku.

Kybernetické útoky v USA a Veľkej Británii má pravdepodobne na svedomí čínska hackerská skupina APT31

S narastajúcimi hrozbami hackerských útokov a špionáže sa kybernetická bezpečnosť stáva jednou z hlavných priorít štátov po celom svete. Najnovšie odhalenia Spojených štátov amerických a Spojeného kráľovstva poukazujú na vládou podporovanú špionážnu kampaň cielenú na kritikov Číny. Podľa obvinení amerického ministerstva spravodlivosti a britskej vlády uskutočnili čínski hackeri sériu sofistikovaných kybernetických útokov, počas ktorých odoslali viac ako 10-tisíc škodlivých e-mailov obsahujúcich skryté sledovacie odkazy. Viac v článku.

Iracionálna väzba na Rusko dnes pre nás nemá zmysel. Vlastenectvo môžeme skĺbiť s členstvom v EÚ

Slovenské vlastenectvo, národnú alebo politickú identitu môžeme skĺbiť s vyššou nadnárodnou ideou či príslušnosťou k Európskej únii. Túto identitu musíme spájať nie s jazykom a kultúrou, ale viac s politickými inštitúciami Slovenskej republiky. Iracionálna väzba na Rusko – pre nás, keďže sme národ v Európskej únii a NATO – nemá veľký zmysel.

Ako doposiaľ vyzeral slovenský nacionalizmus a na akých princípoch stál? Ako vznikla myšlienka o tom, že slovenský národ musí byť založený na identite najnižších vrstiev? Aký typ vlastenectva je potrebné budovať s ohľadom na členstvo v euroatlantických štruktúrach? Nakoľko je v rámci neho možné zohľadňovať existenciu národnostných menšín na území Slovenska?

Prečo dochádza k selektívnemu prezentovaniu národných dejín a konkrétnych dejinných udalostí? Ako vznikla myšlienka o slovanstve a ako usmerňovala vzťah s Ruskom? Prečo pomáhala vytvárať idealistický obraz o Rusku? Na čom stojí idea tzv. euroslovanstva a akú má perspektívu? Z čoho vyplýva obdiv k silným charizmatickým lídrom a na čom stojí ich úspech?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s pedagógom Trenčianskej univerzity Danielom Šmihulom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Austrálsky komisár eSafety, regulátora pre online bezpečnosť, minulý týždeň požiadal spoločnosť X, aby zo siete odstránila grafické zábery z nedávneho útoku nožom v Sydney. Hoci to spoločnosti neskôr nariadil aj austrálsky federálny súd, niektoré  videá z útoku sú na sieti dostupné aj naďalej. 
  • Osem amerických médií žaluje OpenAI a Microsoft za porušenie autorských práv. Tvrdia, že technologické spoločnosti bez povolenia zneužili milióny spravodajských článkov chránených autorskými právami na výcvik svojich chatbotov s umelou inteligenciou.
  • je údajne pripravená začať formálne konanie proti spoločnosti Meta. Dôvodom majú byť obavy, že nerobí dosť v boji proti ruským dezinformáciám pred júnovými voľbami do EÚ.
  • V Gruzínsku bolo v utorok večer zatknutých celkovo 63 ľudí na základe obvinení z chuligánstva a neposlušnosti voči polícii. Tisíce ľudí totiž vyšli do ulíc hlavného mesta Tbilisi na jeden z doteraz najväčších protestov proti navrhovaným obmedzeniam občianskej spoločnosti vládnou stranou Gruzínsky sen.
  • Funkcia Tesla Autopilot bola súčasťou 13 smrteľných nehôd, tvrdí federálna dopravná agentúra. Podľa amerického regulátora tvrdenia Tesly o funkcii nezodpovedajú  zisteniam agentúry a preto otvára druhé vyšetrovanie.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk