DISINFO REPORT – 183. týždeň

Vitajte pri čítaní 183. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Falošné naratívy a komunikácia tém súvisiacich s korupciou a právnym štátom na Slovensku: mapovanie aktérov a naratívov na platformách Facebook a Telegram

Kľúčové zistenia

  • Monitoring 20 vybraných tém súvisiacich s korupciou a právnym štátom zachytil 3,375 relevantných výsledkov na platformách Facebook a Telegram. Viac ako 53,3 % z nich bolo publikovaných na Facebooku, kde zároveň príspevky získavali vyššie množstvo interakcií.
  • Manipulatívny obsah sa objavil v prípade 83,4 % všetkých relevantných výsledkov. Na Facebooku bol zachytený pomer 78,4 % manipulatívneho a 21,6 % nezávadného obsahu. Výsledky na Telegrame zodpovedali pomeru 89,2 % manipulatívneho a 10,8 % nezávadného obsahu.
  • Najviac manipulatívneho obsahu publikovali dve skupiny aktérov: alternatívne médiá, respektíve stránky, skupiny a kanály. Tie zároveň aktívne preberali vyjadrenia politikov. Celkovo sa na komunikácii politického obsahu (či už jeho produkciou alebo zdieľaním) podieľali aktéri v 1,320 prípadoch, čo predstavuje 39,1 % obsahu.
  • Politici vyprodukovali 12,6 % relevantného obsahu. Na Facebooku dominoval Matúš Šutaj Eštok, nasledovaný Robertom Ficom, Miroslavom Radačovským a Tomášom Tarabom. Na Telegrame výrazne prevažoval obsah Ľuboša Blahu, ktorého nasledovali predstavitelia hnutia Republika – Marek Kurta, Milan Uhrík, Miroslav Heredoš a Milan Mazurek.
  • Kategória politikov komunikovala manipulatívne v 88,3 % publikovaného obsahu. Podobne tomu bolo v prípade politických strán a hnutí, ktorých príspevky boli manipulatívne v 86,1 % prípadov. Viac v štúdii.

Bádateľ opäť šíri medicínske mýty. HPV vakcíny klamlivo prezentuje ako toxické

Portál Badatel.net zverejnil 25. októbra 2023 dezinformačný článok s názvom „HPV vakcíny sú plné toxických látok. Tlačiť do detí ich začalo už aj Slovensko“. Neznámy autor článku, ktorý bol prevzatý z dezinformačného webu Natural News, tvrdí, že vakcíny proti HPV sú „nebezpečné a smrteľné“, pretože obsahujú toxický hliník. Vakcíny proti HPV, podobne ako mnohé iné vakcíny, skutočne obsahujú hliník, avšak nie v množstve, ktoré by podľa odborníkov mohlo byť pre ľudí škodlivé. Vakcína Gardasil 9 proti HPV od spoločnosti Merck, ktorá sa používa aj na Slovensku, obsahuje 0,5 miligramu amorfného hydrofosforečnanu hlinitého. Takéto množstvo podľa výskumov nie je škodlivé. Americké federálne predpisy napríklad uvádzajú, že dávka vakcíny je bezpečná, ak obsahuje menej ako 1,25 miligramu hliníkovej zložky. Viac v článku.

V predvolebnej tombole môžu Rusi vyhrať domy aj výlety. Úrady sa snažia odviesť pozornosť od vojny na Ukrajine

Ruské prezidentské voľby sú naplánované na 17. marca 2024. Hoci prezident Vladimir Putin ešte neoznámil svoju kandidatúru, je viac než pravdepodobné, že tak urobí v najbližšej dobe. Vláda v období pred voľbami vyhlásila celonárodnú tombolu s názvom „Je to v rodine“. Rodiny v tombole súťažia o 30 domov v hodnote päť miliónov rubľov (v prepočte asi 50-tisíc eur), 300 výletov po krajine a iné nešpecifikované ceny.  „Je to v rodine“ má Rusov údajne naladiť na pozitívnejšiu vlnu. Podľa portálu Euronews totiž nedávna štúdia zistila, že vojna na Ukrajine a sankcie zo Západu majú za následok pochmúrnu náladu v ruskej spoločnosti. Tá musí momentálne čeliť rastúcim cenám, prudkým poklesom výmenných kurzov a oslabeniu ruského rubľa. Viac v článku.

Indická vláda zneužíva protiteroristické zákony na potláčanie slobody slova

India, ktorá sa označuje za najväčšiu demokraciu na svete, je podľa World Press Freedom Index takmer na samom konci rebríčka slobody tlače. Súčasná indická vláda dosiahla prepad až o 19 miest medzi rokmi 2020 a 2023. Útoky na médiá, ktoré sú voči vláde kritické, túto situáciu výrazne zhoršujú. Polícia v hlavnom meste Indie Naí Dillí vykonala 3. októbra v ranných hodinách niekoľko razií. V rámci nich navštívila kancelárie a domovy až 46 novinárov a zamestnancov spravodajského portálu NewsClick. Tieto osoby boli následne predvedené na výsluch a boli im zhabané elektronické zariadenia, konkrétne mobilné telefóny a laptopy. Zakladateľ a redaktor média Prabira Purkayastha bol spolu s vedúcou oddelenia ľudských zdrojov Amitou Chakrabortyovou obvinený z terorizmu. Viac v článku

Sankcie voči Rusku sú opäť spochybňované, Orbánovo stretnutie s Putinom získalo podporu proruských aktérov 

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Zatiaľ čo nedávne stretnutie Putina a Orbána v Pekingu vyvolalo kritiku zo strany viacerých európskych lídrov, dezinformátori Orbánovo konanie aktívne propagovali. Vyzdvihovali Orbánovu politiku voči Rusku a taktiež jeho údajný zámer zabezpečiť „mier“ na Ukrajine. 
  • Predmetom diskusie sa stal aj postoj niektorých politických aktérov k zahraničnej politike. Tí sa snažia presvedčiť verejnosť o potrebe suverénnej a nestrannej zahraničnej politiky. Tá je však u nich charakteristická nesúhlasom s vojenskou pomocou Ukrajine a zdôrazňovaním potreby rokovania o mieri s Ruskom, pričom úplne ignorujú dynamiku konfliktu.
  • Téma sankcií bola taktiež rozšírená, a to hlavne medzi prokremeľskými aktérmi, ktorí tvrdia, že sankcie nefungujú a škodia viac Európe než Rusku. Tento naratív sa zhoduje s hlavnými tézami prokremeľskej propagandy. Viac v reporte

Činnosť alternatívnych médií nahlodáva dôveru v spravodlivosť a demokratické inštitúcie na Slovensku

Po vraždách Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v roku 2018 sa téma korupcie dostala do stredobodu pozornosti v rámci verejnej diskusie. Hovorilo sa veľa o korupčných kauzách, o vyšetrovaní uneseného štátu a o právnom štáte ako takom. Na tento vývoj zareagovala aj tzv. alternatívna mediálna scéna, pre ktorú dovtedy tieto kauzy neboli ťažiskové.

Ako vnímajú ľudia témy korupcie a právneho štátu v porovnaní s reálnymi dátami? Koľko percent oslovených ľudí sa v prieskume Transparency International priklonilo k alternatívnym názorom o témach ako je špeciálna prokuratúra, samovražda Milana Lučanského alebo údajná manipulácia volieb? Ako často informovali o témach z oblasti právneho štátu a boja proti korupcii alternatívne médiá? Nakoľko sa frekvencia informovania líšila v porovnaní s mainstreamom? Existovali aj témy, ktorým sa alternatíva venovala viac ako štandardné médiá?

Aké zdroje využívali alternatívne médiá pri informovaní o jednotlivých témach? Nakoľko sa objavovalo zdieľanie obsahu z tlačových agentúrach či publikovanie názorov influencerov a politických predstaviteľov? Ktorí politici boli citovaní najviac? Dokázala sa alternatívna scéna voči niektorým konšpiračným teóriám aj vyhraniť? Ktoré politické strany si pred voľbami platili propagáciu v alternatívnych médiách a prečo je takáto reklama problémová? Aké nedostatky a pochybenia v rámci novinárskych a etických štandardov boli typické v článkoch alternatívnych médií?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom Transparency International Slovensko Michalom Piškom.

Krátko z domova a zo sveta

  • YouTube ponúkne možnosť nahlásiť skladby vygenerované umelou inteligenciou, ktoré napodobňujú hlasy umelcov. Jedným z najznámejších príkladov je Heart on My Sleeve, skladba obsahujúca vokály vytvorené AI, ktoré znejú ako Drake a The Weeknd.
  • Meta 15. novembra vyzvala amerických zákonodarcov, aby regulovali obchody s aplikáciami Google a Apple s cieľom lepšie chrániť deti. Snaží sa tak odvrátiť pozornosť od problémov svojich platforiem, keďže v ten istý deň začal americký Senát vyšetrovať zlyhania spoločnosti Meta v rámci ochrany maloletých.
  • Podľa historika a autora Yuvala Noaha Harariho by umelá inteligencia mohla spôsobiť finančnú krízu s „katastrofickými“ dôsledkami. „AI má potenciál vytvárať finančné nástroje […] A len si predstavte situáciu, v ktorej máme finančný systém, ktorému žiadna ľudská bytosť nerozumie, a teda ani nie je schopná ju regulovať,“ povedal Harari. 
  • Podľa novej štúdie Pew Research Center sa podiel amerických používateľov TikToku, ktorí túto platformu pravidelne využívajú ako zdroj spravodajstva, zvýšil na 43 %. V roku 2022 bolo takýchto používateľov 22 %.
  • Vedci uviedli, že na platformách sociálnych médií ako X, Facebook a Instagram stúpol počet islamofóbnych a antisemitských prejavov. Tento nárast začali pozorovať od začiatku prebiehajúceho konfliktu medzi Izraelom a Hamasom.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk