V predvolebnej tombole môžu Rusi vyhrať domy aj výlety. Úrady sa snažia odviesť pozornosť od vojny na Ukrajine

Ani tieto voľby nesmie v Rusku chýbať tradičná predvolebná tombola, v ktorej môžu voliči vyhrať hodnotné ceny. Potešiť ľudí výhrou je dnes o to dôležitejšie, keďže ruská spoločnosť začína pociťovať ťarchu sankcií spojených s vojnou na Ukrajine.

Ruské prezidentské voľby sú naplánované na 17. marca 2024. Hoci prezident Vladimir Putin ešte neoznámil svoju kandidatúru, je viac než pravdepodobné, že tak urobí v najbližšej dobe.

Putin je na čele krajiny s jednou „prestávkou“ už od roku 2000. Krátkym prerušením jeho prezidentského mandátu bola výmena postov medzi ním a Dmitrijom Medvedevom v rokoch 2008 až 2012, keď Putin zastával funkciu predsedu vlády.

V roku 2020 Štátna duma schválila novelu ústavy, ktorá Putinovi umožňuje kandidovať na prezidenta ešte dvakrát. Inštitúcia totiž odsúhlasila vynulovanie jeho predošlých dvoch období. Zmenu následne odobrili aj obyvatelia v referende.

Navyše, v roku 2008 bolo funkčné obdobie prezidenta predĺžené zo štyroch na šesť rokov. Vladimir Putin tak môže zostať na čele krajiny teoreticky až do roku 2036.

Rusi môžu v predvolebnej súťaži vyhrať domy aj výlety

Vláda v období pred voľbami vyhlásila celonárodnú tombolu s názvom „Je to v rodine“. Už samotný názov značí, že organizátori cielia na tradičné rodinné hodnoty, ktoré veľmi rád zdôrazňuje aj prezident Putin.

„Je to v rodine“ má Rusov údajne naladiť na pozitívnejšiu vlnu. Podľa portálu Euronews totiž nedávna štúdia zistila, že vojna na Ukrajine a sankcie zo Západu majú za následok pochmúrnu náladu v ruskej spoločnosti. Tá musí momentálne čeliť rastúcim cenám, prudkým poklesom výmenných kurzov a oslabeniu ruského rubľa. To všetko má za následok neblahú ekonomickú situáciu v krajine.

Organizátori uvádzajú, že doteraz sa do tomboly zaregistrovalo približne 400-tisíc ľudí. Ruský nezávislý portál Meduza predpokladá, že konečný počet prihlásených bude okolo pol milióna.

Rodiny v tombole súťažia o 30 domov v hodnote päť miliónov rubľov (v prepočte asi 50-tisíc eur), 300 výletov po krajine a iné nešpecifikované ceny. V prvej fáze súťaže, ktorá začala v októbri a má skončiť v januári 2024, majú súťažiaci plniť rozličné úlohy online. Majú napríklad uvariť pokrm podľa videoreceptu známej osobnosti, zaspievať pesničku alebo urobiť dobrý skutok pre iných.

Nasledovať budú semifinálové kolá, ktoré budú hostiť hlavné mestá jednotlivých federálnych dištriktov. Finále súťaže sa uskutoční na jar 2024 v Moskve, teda až po prezidentských voľbách. Bližšie informácie o priebehu tomboly, pravidlách a losovaní zatiaľ zostávajú neznáme.

Úrady chcú tombolou prilákať voličov a nasmerovať ich k tej „správnej“ voľbe

Aj keď oficiálne tombola nemá s nadchádzajúcimi voľbami nič spoločné, jej hlavné fázy sa majú zhodovať s kľúčovými dátumami Putinovej predvolebnej kampane. Napríklad koniec registrácie do tomboly bol ohlásený na 4. november, teda deň, keď bolo spustené takzvané „Ruské fórum“. Ide o výstavu a zároveň prezentáciu úspechov, ktoré počas svojho dlhoročného pôsobenia Vladimir Putin dosiahol. Ruské fórum je považované za jednu z najdôležitejších častí Putinovej kampane.

Nemenovaný politický stratég pre portál Meduza povedal, že tombola „je v podstate nepriama kampaň a propaganda na zaplnenie informačného priestoru s cieľom priviesť ľudí k správnej voľbe – voliť Putina“. Súťažiaci sa tak nevedomky stávajú dobrovoľníkmi v predvolebnej kampani.

Úrady sa snažia prilákať voličov rozličnými spôsobmi už dlhodobo. Volebné miestnosti v roku 2020 organizovali tomboly a rôzne ďalšie súťaže. Moskovská radnica dala občanom možnosť vyhrať byty a autá. V roku 2018 tí voliči, ktorí sa odfotili pri volebnej urne, mohli vyhrať najnovší iPhone alebo iPad. Mladí Moskovčania zas mohli súťažiť o lístok na koncert známeho rapera.

Vrcholom predvolebnej kampane 2018 bol menší politický škandál s nálepkami z pánskeho časopisu, ktorých cieľom bolo prilákať najmä mladých mužov k urnám. Sériu ilustrovaných obrázkov mohli používatelia VKontakte, ruskej verzie Facebooku, zdieľať s priateľmi ako nálepky. Nálepky objednal šéfredaktor pánskeho časopisu Maxim Alexander Malenkov. Obrázky spôsobili pohoršenie ruskej spoločnosti čiastočne kvôli ich charakteru a čiastočne preto, lebo išlo o plagiáty.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/