Bádateľ opäť šíri medicínske mýty. HPV vakcíny klamlivo prezentuje ako toxické

Bádateľ publikoval dezinformačný článok o údajnej toxicite HPV vakcín, ktoré obsahujú soli hliníka. Aktuálne pritom panuje vedecký konsenzus, že malé množstvo hliníka vo vakcínach nie je škodlivé a prínosy očkovania výrazne prevyšujú riziká.

Portál Badatel.net zverejnil 25. októbra 2023 dezinformačný článok s názvom „HPV vakcíny sú plné toxických látok. Tlačiť do detí ich začalo už aj Slovensko“. Neznámy autor článku, ktorý bol prevzatý z dezinformačného webu Natural News, tvrdí, že vakcíny proti ľudskému papilomavírusu (HPV) sú „nebezpečné a smrteľné“, pretože obsahujú toxický hliník.

Ten sa má podľa Bádateľa hromadiť v mozgu, kde pôsobí ako „zabíjač buniek“. Článok ďalej uvádza, že táto látka poškodzuje „energetický reťazec, DNA, mozog a nervový systém“.

Na záver príspevku neznámy autor oznamuje, že tento článok má slúžiť na „pripomenutie rizík HPV vakcín“, ktoré sa na Slovensku stali od roku 2022 bezplatne dostupné pre dvanásťročné deti. Od decembra tohto roka sa veková hranica rozšíri navyše aj na mládež vo veku trinásť a štrnásť rokov. Pacientske organizácie preto na jeseň spustili viaceré osvetové kampane, ktorých cieľom je „zvyšovať zdravotnú gramotnosť mladých ľudí, najmä v oblasti onkologickej prevencie“.

Malé množstvo solí hliníka vo vakcínach nie je podľa doterajších poznatkov škodlivé

Vakcíny proti HPV, podobne ako mnohé iné vakcíny, skutočne obsahujú hliník, avšak nie v množstve, ktoré by podľa odborníkov mohlo byť pre ľudí škodlivé. Bezpečnosť tejto očkovacej látky sa pritom neustále monitoruje. Pred jej uvedením na trh v roku 2006 si prešla rozsiahlym testovaním.

Vakcína Gardasil 9 proti HPV od spoločnosti Merck, ktorá sa používa aj na Slovensku, obsahuje 0,5 miligramu amorfného hydrofosforečnanu hlinitého. Takéto množstvo podľa výskumov nie je škodlivé. Americké federálne predpisy napríklad uvádzajú, že dávka vakcíny je bezpečná, ak obsahuje menej ako 1,25 miligramu hliníkovej zložky.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pripomína, že hliník je prirodzene sa vyskytujúci kov v prírode a nachádza sa napríklad v mnohých potravinách či v pitnej vode. Vo vakcínach sa soli hliníka bezpečne používajú už desaťročia. Podľa projektu Vaccine Knowledge Project na Oxfordskej univerzite hliníkové solispomaľujú uvoľňovanie účinnej látky z vakcíny po jej injekčnom podaní a stimulujú imunitný systém k reakcii“.

V roku 2018 bola vykonaná štúdia, ktorá merala hladiny hliníka vo vzorkách krvi a vlasov detí. Výskumníci nenašli žiadnu súvislosť medzi hladinami hliníka a tým, koľko vakcín bolo deťom podaných. Skoršie štúdie dospeli k podobným záverom. Prítomnosť hliníka vo vakcínach na základe vedcami získaných poznatkov predstavuje pre deti minimálne riziko a prínosy očkovania „prevyšujú akékoľvek teoretické obavy“.

Nezisková organizácia American Cancer Society okrem toho uvádza, že na svete bolo vykonaných viac ako 100 štúdií na miliónoch ľudí, ktoré preukázali, že vakcíny proti HPV sú bezpečné.

Podľa spoločnosti Merck drvivá väčšina vedeckých dôkazov potvrdzuje, že vakcíny Gardasil 9 sú účinné a bezpečné. K rovnakému záveru prišlo aj americké CDC. Medzi vedľajšie účinky podľa CDC patrí mierna bolesť, začervenanie či opuch v mieste vpichu, horúčka, bolesť hlavy, kĺbov či svalov, nevoľnosť alebo pocit únavy. Tieto príznaky však bývajú prevažne mierne a dočasné.

HPV vírusové ochorenie môže viesť k rakovine

Infekcia ľudským papilomavírusom (HPV) je vírusová infekcia, ktorá sa prenáša priamym kontaktom, najčastejšie pohlavným stykom. Ide o najbežnejšiu sexuálne prenosnú infekciu na svete.

V súčasnosti je evidovaných viac ako 150 typov vírusov HPV, z ktorých približne 40 môže infikovať ľudské pohlavné ústrojenstvo. Predpokladá sa, že s vírusom sa počas svojho života stretne viac ako 80 % populácie, pričom vo väčšine prípadov nespôsobí žiadne problémy. V niektorých prípadoch sa však organizmus infekcie nezbaví a môže viesť k ďalším komplikáciám.

Tie typy HPV vírusov, ktoré sú považované za nízkorizikové, môžu spôsobiť napríklad genitálne alebo análne bradavice. Najmenej 14 typov HPV vírusov je však klasifikovaných ako vysokorizikové. Tie môžu viesť k rôznym typom rakoviny, ako napríklad krčka maternice, genitálií, anusu, hlavy či krku. 

Dva z týchto vysokorizikových HPV vírusov (HPV16 a HPV18) spôsobujú až 70 % rakoviny krčka maternice. Tento typ rakoviny je treťou najčastejšou príčinou smrti žien vo veku od 15 do 45 rokov. Na Slovensku na ňu ročne ochorie okolo 500 žien a ročne na ňu zomrie okolo 200 z nich.

Riziku nakazenia sa vírusom HPV je vystavená každá osoba, ktorá je sexuálne aktívna. Očkovaním dievčat a chlapcov proti vírusu HPV možno predchádzať vzniku infekcií HPV, a teda aj ochoreniam s nimi súvisiacim.

Od 1. decembra 2023 bude očkovanie proti HPV bezplatné pre dievčatá a chlapcov medzi 12. až 15. rokom života. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa v krajinách ako Austrália, Veľká Británia či Švédsko podarilo vďaka tomuto očkovaniu znížiť výskyt rakoviny krčka maternice o 87 až 97 %.

Stránka Bádateľ dlhodobo presadzuje antivaxerskú rétoriku

Stránka Badatel.net je na Slovensku dlhodobo známa publikovaním pochybných a škodlivých príspevkov, pričom často sú na pseudovedecké zdravotnícke témy. Radí sa medzi stránky s problematickým obsahom v databáze Konšpirátori.sk, ktorá bola vytvorená na základe hodnotenia nezávislej komisie. Portál získal 9,6 boda z 10, pričom 10 je najhoršia možná dosiahnuteľná hodnota.

Web obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru a šíri dezinformačné správy a lživú propagandu. Podľa odborníkov môžu mať informácie nachádzajúce sa na stránke potenciálne vážnejšie politické, ekonomické a zdravotné dôsledky.Portál Bádateľ často čerpá nápady z webu Natural News, a inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Stránka Media Bias/Fact Check hodnotí Natural News ako pochybný zdroj na základe propagácie pseudovedy na úrovni šarlatánstva a konšpiračných teórií, ako aj extrémnej pravicovej zaujatosti. Ide o jeden z najviac zdiskreditovaných zdrojov na internete.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Karlovej univerzite v Prahe so zameraním na vnútroštátne a medzinárodné konflikty. Aktuálne sa venuje témam zaoberajúcim sa informačnou bezpečnosťou a problematike regulácie online platforiem. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk