Vitajte pri čítaní 130. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Hlavný denník zavádza: Pfizer nebol povinný testovať vakcíny proti COVID-19 na prenos a nikdy ani netvrdil, že to urobil
Hlavný denník zverejnil 21. októbra 2022 zavádzajúci článok s názvom „Pfizer o vakcínach všetkých zámerne KLAMAL! EP firmu vyšetruje (VIDEO)“. Článok priniesol údajne šokujúcu správu, že spoločnosť Pfizer sa priznala, že netestovala vplyv vakcín proti COVID-19 na prenos predtým, ako ich uviedla na trh. Chýbal však kontext, Pfizer totiž nemusel takéto testy uskutočniť a ani netvrdil, že tak urobil. Preukázal bezpečnosť vakcín a ich schopnosť zabrániť ochoreniu u očkovaných osôb. Viac v článku.
Sloboda internetu v juhovýchodnej Ázii naďalej klesá
Americká mimovládna nezisková organizácia Freedom House zverejnila svoj najnovší report o slobode internetu pre rok 2022. Výročná správa s názvom „Freedom on the Net 2022“ hodnotí stav slobody online priestoru vo vybraných 70 krajinách. Podľa organizácie má prístup k internetu viac ako 4,5 miliardy obyvateľov planéty, pričom až 76 % z nich pochádza z krajín, kde dochádza k represiám za názory prezentované na internete. Viac v článku.
Ignorovanie Zelenej dohody na vlastné riziko
Infosecurity.sk monitorovalo v spolupráci s Beacon Project International Republican Institute (IRI) príspevky týkajúce sa Európskej zelenej dohody publikované na slovenskom Facebooku v období od 20. apríla do 20. septembra 2022 pomocou nástroja CrowdTangle.
Kľúčové zistenia:
- Témy súvisiace so Zelenou dohodou komunikovalo v skúmanom období málo aktérov, ktorí na facebookové príspevky získavali iba minimum interakcií. Zväčša však príspevky oplývali skôr pozitívnym alebo neutrálnym sentimentom.
- Väčšina analyzovaných príspevkov pochádzala od relevantných aktérov ako sú inštitúcie EÚ. Politickí aktéri pôsobiaci na Slovensku komunikovali tému iba veľmi slabo.
- Pre nízky počet príspevkov v téme nevieme určiť, či ich obsah predstavuje reprezentatívnu deľbu názorov v slovenskej spoločnosti. Viac v reporte, dostupnom aj v anglickom jazyku.
Proruskí aktéri odvracajú pozornosť od ruskej agresie na Ukrajine, medzi témami sa opäť objavuje očkovanie proti COVID-19
Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- V poslednom čase sa proruskí aktéri viditeľne snažia zdiskreditovať NATO a Západ, a tým podkopať ich dôveryhodnosť.
- Odvolávajú sa napríklad na predchádzajúce angažovanie sa NATO v konfliktoch či iné medzinárodné spory. Týmto spôsobom sa aktéri snažia bagatelizovať vojnové zločiny páchané Ruskom na Ukrajine.
- Dezinformační aktéri sa zameriavajú aj na vedľajšie témy, napríklad na možné použitie tzv. špinavej bomby na Ukrajine.
- Ďalšou témou bol nákup vakcín proti COVID-19 v Európskej únii. Aktéri túto tému využívajú na diskreditáciu Európskej únie alebo na spochybnenie samotného očkovania. Viac v článku.
Klamať ľudí je ľahké. Fact-checking chráni nielen ľudí, ale aj demokraciu
Fact-checking zaručuje poskytovanie overených a nezaujatých záverov o informáciách kolujúcich v informačnom priestore. Vzťahuje sa napríklad na vyhlásenia politikov či iných verejne činných osôb, články dostupné v internetových zdrojoch alebo printových médiách.
Aké sú ciele overovania informácií a aký je význam fact-checkingu vo všeobecnosti? Ako fact-checking väčšinou prebieha? S akými zdrojmi fact-checkeri pracujú a ako je možné overiť audiovizuálny materiál? Aké sú úlohy Stredoeurópskeho observatória digitálnych médií (CEDMO) a akému obsahu sa jeho členovia venujú? Ako zvyčajne vyzerajú weby s problematickým obsahom, ktorých obsah býva overovaný? S akými manipulačnými technikami tieto zdroje pracujú? S akými nedostatkami alebo limitmi fact-checkeri bojujú? Čo je technika overovania známa ako prebunking? Aké nástroje je potrebné využívať popri reakčnom overovaní faktov?
Na otázky v novej epizóde odpovedá fact-checkerka a analytička Infosecurity.sk Katarína Drevená.
Krátko z domova a zo sveta
- Spoločnosť Meta uviedla, že prepúšťa viac ako 11-tisíc zamestnancov, teda približne 13% svojej pracovnej sily, čo predstavuje najvýznamnejšie zníženie počtu pracovných miest spoločnosti. Ku koncu septembra mala spoločnosť doteraz najväčší počet zamestnancov, celkovo 87 314 ľudí.
- Bezpečnostní experti varujú delegátov na klimatickom summite COP27, aby si nestiahli oficiálnu aplikáciu pre smartfóny hostiteľskej egyptskej vlády. Dôvodom sú obavy, že by mohla byť použitá na hacknutie ich súkromných e-mailov, textových správ a dokonca aj hlasových rozhovorov.
- Elon Musk, nový majiteľ Twitteru, v utorok svojim 115 miliónom sledovateľov na Twitteri napísal, že by mali v týchto voľbách voliť republikánov. Musk neskôr dodal, že je nezávislý a v budúcnosti je otvorený voľbe demokratov.
- Taliban afganským ženám zakázal vstup do verejných parkov a lunaparkov v hlavnom meste Afganistanu. Dôležité je pripomenúť, že Taliban po prevzatí moci nad Afganistanom v auguste 2021 v rámci svojej propagandy s cieľom dosiahnutia medzinárodného uznania sľúbil dodržiavanie práv žien. Dnes však ženy systematicky vytláča z verejného priestoru.
- Joe Biden si myslí, že prepojenia šéfa Twitteru Elona Muska s inými krajinami sú „hodné pozornosti“. Americký prezident to povedal v odpovedi na otázku či si myslí, že Elon Musk je hrozbou pre národnú bezpečnosť a či by jeho získanie Twitteru s pomocou od saudskoarabského konglomerátu mala vyšetrovať americká vláda.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!