DISINFO REPORT – 105. týždeň

Vitajte pri čítaní 105. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Kybernetická (ne)pripravenosť Európskej únie

Obrázok: Pixabay

Inštitúcie Európskej únie nie sú pripravené na možné kybernetické útoky, uvádza vo svojej správe Európsky dvor audítorov. Neexistuje totiž legislatíva, ktorá by pokrývala kybernetickú a informačnú bezpečnosť Únie. Útok na jednu inštitúciu by tak znamenal ohrozenie všetkých ostatných. Viac v článku

Vojna na Ukrajine očami ruskej televízie

Obrázok: Pixabay

Ruské štátne médiá priestor zaplnili protichodnými informáciami o vojne na Ukrajine, ktorých cieľom je diváka zmiasť a zneistiť. Dôvodom šírenia dezinformácií nemusí byť len snaha prinútiť obyvateľov Ruska tomuto naratívu veriť. Práve tieto tvrdenia totiž môžu v divákovi vytvoriť pocit, že nevie, čomu má veriť. Viac v článku.

Twitter prejde zásadnými zmenami. Čo vravia experti na Muskovo prevzatie sociálnej siete?

Obrázok: Pixabay

Keď Elon Musk oznámil kúpu sociálnej siete Twitter, časť extrémistického spektra tento krok vítala ako návrat slobody prejavu. Muskov názor na slobodu prejavu ale znepokojuje expertov, ktorí sa obávajú nárastu dezinformácií a nenávistných prejavov. Viac v článku.

NATO a Južná Kórea prehlbujú spoluprácu v kyberbezpečnosti

Obrázok: Pixabay

Začiatkom mája vstúpila Južná Kórea, ako prispievajúci účastník a prvý ázijský štát, do Kooperatívneho centra excelencie kybernetickej obrany NATO (CCDCOE) v estónskom Tallinne. Správu potvrdili juhokórejské médiá aj samotné centrum na svojom portáli. Ide o dôležitý krok v prehĺbení spolupráce NATO a partnerov z inej časti sveta. Viac v článku

Dezinformačným naratívom na Slovensku dominujú útoky na prezidenta Zelenského

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré za posledné dva týždne v informačnom priestore stúpali:

  • Vojna na Ukrajine stále tvorí na Slovensku drvivú väčšinu dezinformácií.
     
  • Dezinformačné naratívy sa zameriavajú na ukrajinského prezidenta Zelenského. Snažia sa ho zdiskreditovať osobnými útokmi, napríklad nepravdivými tvrdeniami o jeho drogovej závislosti. Ide o lži bez akýchkoľvek dôkazov.
     
  • Dôležitou témou posledných týždňov je ruská ropa a plyn. Ropné embargo navrhnuté Európskou komisiou zvolili opozičné strany ako tému, ktorú zneužívajú pre svoj politický zisk. Zavádzajú ľudí vyhlásením, že slovenská vláda koná proti slovenským národným záujmom tým, že sa podriaďuje diktátu Spojených štátov amerických alebo Bruselu.
     
  • Dezinformátori prepojili Zelenského prejav v slovenskom parlamente so súčasným spomalením dodávok plynu. Sám prezident podľa nich zastavuje tok plynu na Slovensko, aj napriek tomu, že spomalenie je spôsobené ruskými vojenskými aktivitami vo východnej časti Ukrajiny. Viac v reporte.

Slovenské alternatívne médiá využívajú Čínu v ťažení proti Západu

Napriek tomu, že sa o Číne v porovnaní s Ruskom na Slovensku hovorí zriedkavejšie, nesmieme na túto veľmoc zabúdať. Zaujímavé je tiež sledovať to, ako o Číne píšu slovenské alternatívne médiá. Tomu sa venuje výskum s názvom „Skrytý pasažier. Pročínske naratívy v slovenských alternatívnych médiách“. Aký je v súčasnosti vzťah Číny a Ruska? Sú slovenské alternatívne médiá naladené pročínsky? Ako komunikujú o témach ako 5G, Hong Kong, Xinjiang, Taiwan, či o čínskych investíciách? A akú rolu v tom hrá prítomnosť ruských naratívov a zdrojov? Na otázky v novej epizóde odpovedajú riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií Matej Šimalčík a zástupca riaditeľa Infosecurity.sk Peter Dubóczi.

Krátko z domova a zo sveta

  • Členovia amerického Kongresu žiadajú spoločnosť Meta, aby riešila proruské dezinformácie na Facebooku na Slovensku. List so žiadosťou poslali Markovi Zuckerbergovi. 
     
  • Bidenova administratíva oznámila vytvorenie Rady pre riadenie dezinformácií s cieľom „koordinovať boj proti dezinformáciám súvisiacim s národnou bezpečnosťou“. Jej novovymenovaná výkonná riaditeľka Nina Jankowiczová sa okamžite stala obeťou koordinovaných online útokov a dezinformácií. 
     
  • Čínski internetoví cenzori testujú novú stratégiu: zobrazenie polohy používateľov sociálnych médií pod príspevkami. Úrady tvrdia, že stratégia pomôže odhaliť zahraničné dezinformačné kampane určené na destabilizáciu Číny. 
     
  • Ruskej žene hrozí 10 rokov väzenia za to, že nechala v supermarkete protivojnové nálepky. Malý akt odporu Alexandry Skochilenko z nej urobil symbol ruskej opozície voči vojne na Ukrajine
     
  • Ruská ransomvérová skupina Conti hackla kostarickú vládu. Obyvateľov Kostariky vyzýva na protesty a zvrhnutie vlády.  

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk