Dezinformačným naratívom na Slovensku dominujú útoky na prezidenta Zelenského (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 15. máj 2022

Vojna na Ukrajine je stále hlavnou témou medzi dezinformáciami šírenými na Slovensku. V posledných týždňoch možno zaznamenať nárast útokov na ukrajinského prezidenta Zelenského. Prokremeľskí dezinformátori sa ho snažia zdiskreditovať napríklad cez údajnú drogovú závislosť. Slovenské opozičné strany medzitým obviňujú prezidenta Zelenského z plynovej krízy, ktorú spôsobili ruskí okupanti.

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré za posledné dva týždne v informačnom priestore stúpali:

  • Vojna na Ukrajine stále tvorí na Slovensku drvivú väčšinu dezinformácií.
  • Dezinformačné naratívy sa zameriavajú na ukrajinského prezidenta Zelenského. Snažia sa ho zdiskreditovať osobnými útokmi, napríklad nepravdivými tvrdeniami o jeho drogovej závislosti. Ide o lži bez akýchkoľvek dôkazov.
  • Dôležitou témou posledných týždňov je ruská ropa a plyn. Ropné embargo navrhnuté Európskou komisiou zvolili opozičné strany ako tému, ktorú zneužívajú pre svoj politický zisk. Zavádzajú ľudí vyhlásením, že slovenská vláda koná proti slovenským národným záujmom tým, že sa podriaďuje diktátu Spojených štátov amerických alebo Bruselu.
  • Dezinformátori prepojili Zelenského prejav v slovenskom parlamente so súčasným spomalením dodávok plynu. Sám prezident podľa nich zastavuje tok plynu na Slovensko, aj napriek tomu, že spomalenie je spôsobené ruskými vojenskými aktivitami vo východnej časti Ukrajiny.

Osobné útoky na prezidenta Zelenského

V posledných týždňoch sa začali šíriť rôzne falošné správy o prezidentovi Zelenskom. Tisíce ľudí na Slovensku o ňom zdieľajú nepravdy.

Jedným z najčastejších útokov je tvrdenie, že Zelenskyj je narkoman. Na podporu svojho argumentu propagandisti poskytujú videá vytrhnuté z kontextu alebo obrázky upravené vo photoshope. Zelenskyj napríklad pravidelne natáča videá informujúce o jeho práci, najnovšie zdieľal video, v ktorom pracuje dlho do noci.

Na videu nič nenasvedčuje tomu, že by bol pod vplyvom akejkoľvek látky. Napriek tomu prokremeľskí propagandisti používajú toto video ako dôkaz jeho závislosti. Navyše tvrdia, že video bolo rýchlo odstránené, hoci je stále dostupné na jeho sociálnych sieťach. Podobným „dôkazom“ je aj krátky úryvok z tlačovej konferencie, v ktorom je prezident viditeľne vyčerpaný. Posledným príkladom je video telefonátu s Elonom Muskom, na ktorom má Zelenskyj údajne na stole drogy. Polícia SR upozorňuje používateľov na sociálnych sieťach, že video je hoax.

Ďalším bežným spôsobom, ktorý propagandisti používajú na diskreditáciu jeho osoby, je poukazovanie na Zelenského bývalú kariéru herca a komika. Vo svojom najnovšom videu opozičný extrémistický poslanec Milan Mazurek použil krátke ukážky z komediálnych skečov, ktoré Zelenskyj nakrútil pred tým, ako sa stal prezidentom. Mazurek ukazoval svojim divákom Zelenského paródiu na známe video od Beyoncé a prezidenta pritom nazýval „degenerovaným“ a „perverzným“.

Útok ad hominem je typ mylného argumentu. Namiesto poskytnutia primeraných argumentov o diskutovanej problematike tí, ktorí ho používajú, útočia na svojho oponenta osobne. Ide o typický nástroj propagandy, ktorý sa používa na odvrátenie pozornosti od samotného argumentu.

Na Slovensku enormne vzrástol počet osobných útokov na prezidenta Zelenského. Ich jediným cieľom je jeho diskreditácia a pomoc kremeľskej propagande.

Debaty o ruskom plyne a rope

Najnovšou témou, ktorá okupuje slovenskú dezinformačnú scénu, je dovoz ruskej ropy a plynu. Debatu vedie opozičná strana SMER-SD a jej líder Robert Fico, ktorý o problematike organizuje tlačové konferencie a natáča videá.

Európska komisia predstavila návrhy na šiesty balík ruských sankcií so zameraním na trvalé embargo na ruskú ropu. Kým európski lídri o probléme ešte len diskutujú, dezinformačný naratív sa už šíri najmä zo strany slovenských opozičných strán.

Robert Fico na svojej nedávnej tlačovej konferencii označil ropné embargo za nezmysel, ktorý požadujú Spojené štáty americké. Európski lídri podľa neho páchajú samovraždu podriadením sa národným záujmom USA. Fico sa pýta, prečo sa Slovensko nespojí s Maďarskom a Českom a nepostaví sa proti návrhu, aj napriek tomu, že Slovensko a ďalšie dve krajiny majú dostať dočasnú výnimku z embarga.

Po Zelenského online prejave v slovenskom parlamente tento týždeň opozičné strany a ďalší dezinformační aktéri obrátili diskusiu späť k Zelenskému. Podľa ich najnovších tvrdení sám Zelenskyj zastavuje tok ruského plynu a ropy na Slovensko.

Opäť tak vidíme útoky ad hominem na Zelenského. Robert Fico vysvetlil, že nebude počúvať „pána komika, ktorý každý deň klame“ a ktorý hrozí Slovensku zastavením dodávok plynu na Slovensko. Fico diskredituje Zelenského poukazovaním na jeho bývalú kariéru herca.

Prokremeľskí dezinformátori tvrdia, že sám Zelenskyj už zastavil dodávky plynu na Slovensko. Ukrajina skutočne zastavila tok ruského plynu do Európy cez stanicu Sochranovka. GTSOU, ktorá prevádzkuje ukrajinský plynárenský systém, oznámila, že už nedokáže prevádzkovať stanice z dôvodu aktivít ruských okupantov v Donbase.

Minister hospodárstva SR Richard Sulík oznámil, že aj napriek zastaveniu stanice je situácia na Slovensku stabilizovaná a plyn stále prúdi v dostatočnom množstve. Rovnaká situácia platí aj pre ropu.

Diskusiu vedú známi aktéri

V tabuľke nižšie sú najpopulárnejšie facebookové príspevky na slovenskej dezinformačnej scéne za posledné dva týždne. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (lajky, komentáre, zdieľania).

V analýze boli príspevky filtrované iba na tie, ktoré obsahovali kľúčové slovo „plyn“ medzi aktérmi v našom zozname. V poslednom čase ide na Slovensku o dôležitú tému.

Výsledky nám ukazujú, že v diskusii dominuje bývalý premiér Robert Fico. Vo všetkých svojich príspevkoch na túto tému zavádza. Slobodný vysielač, slovenské dezinformačné rádio, zdieľalo video prejavu Sergeja Lavrova o dovoze plynu do Európy. Tretí najpopulárnejší príspevok patrí krajne pravicovému slovenskému europoslancovi Milanovi Uhríkovi, ktorý obviňuje Brusel z diktovania agendy, pričom nezabudol spomenúť ani tému politickej korektnosti, migrantov či LGBT. Nakoniec, post Eduarda Chmelára, slovenského historika a politika vzbudil pozornosť tým, že obvinil Zelenského, slovenskú vládu a NATO z energetickej krízy.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/