Uhrík do novej strany prijíma posilu. Dokonale zapadne do tímu

Europoslanec Milan Uhrík predstavil jednu z prvých posíl do novozaloženej politickej strany: údajný bojovník za otvorenie reštaurácií Miroslav Heredoš sa od „nových kotlebovcov“ ničím nelíši.

Obrázok: Facebook Milan Uhrík Republika.

Hŕstka odídencov z Kotlebovci-ĽSNS už usilovne pracuje na vytváraní prístupnejšieho imidžu pre svoju novú stranu. K budovaniu straníckych štruktúr Republiky nepochybne patrí aj nábor nových, verejne aktívnych osobností bez politickej minulosti spojenej s kotlebovcami, ktorí majú posunúť stranu dopredu. Jedným z nich je Miroslav Heredoš.

Umiernená alternatíva ku starej ĽSNS

Partia extrémistických poslancov okolo Milana Uhríka a Milana Mazureka sa ešte v januári rozhodla odtrhnúť od Kotlebovej ĽSNS. Nepáčili sa im totalitné praktiky „vodcu“ Kotlebu, ktorý prostredníctvom straníckych delegátov zmenil stanovy strany, čím si uzurpoval väčšie právomoci bez toho, aby o tom informoval ostatných popredných predstaviteľov strany.

Pár dní po tomto štiepení oznámil Milan Mazurek vznik strany, ktorá neskôr prijala názov Republika. Okrem Uhríka a Mazureka sa stali súčasťou strany aj Ondrej Ďurica – spevák spájaný s neonacizmom, Eduard Kočiš a Miroslav Urban. Nechýba ani bývalý ochrankár a spolupracovník Mikuláša Černáka Miroslav Suja.

Pri oznámení tejto novinky sa Mazurek nechal počuť, že nová strana má byť slušnou, razantnou, národnou, kresťanskou a sociálnou alternatívou. Jeho cieľom je dostať sa z politickej izolácie a zbaviť sa nálepky fašistov, ktorá im počas členstva v starej partii prischla.

V rámci tohto prerodu na umiernenú alternatívu nahral Mazurek emotívne video, v ktorom sa kajal za svoje skutky z minulosti. Spomína napríklad vulgárne nadávky a násilné správanie voči moslimskej rodine z roku 2015, za ktoré sa ospravedlnil. Svoje správanie počas incidentu označil za mladícku nerozvážnosť. Zároveň sľúbil, že v budúcnosti bude riešiť konflikty inteligentne a v pokoji. Nový Mazurek ponúka nové možnosti, v rámci ktorých sa chce od neprimeraných prejavov a od krokov a politík s fašistickým nádychom dištancovať.

Falošný spasiteľ

Vo videu predstavil Uhrík Miroslava Heredoša ako bojovníka za otváranie reštaurácií. Do povedomia verejnosti sa dostal koncom roka 2020, kedy sa niekoľko prevádzkovateľov gastra a fitness centier pokúsilo nerešpektovať vládne opatrenia.

Boj za prežitie krachujúcich podnikateľov možno považovať za šľachetný úmysel. Heredošova iniciatíva však nie je motivovaná len záujmom zachrániť reštaurácie. Rovnako podstatnou agendou je pre neho aj štvanie ľudí proti vláde a nabádanie k nedodržiavaniu opatrení.

Ako dôkaz môžu poslúžiť príspevky, ktoré zdieľa stránka „Bojujeme s Mirom Heredošom“. Tá mala v čase písania článku niečo málo pod 5-tisíc sledovateľov. Stránka, ktorá sa tvári ako platforma bojujúca za otváranie reštaurácií pravidelne zdieľa stranícku propagandu plnú konšpirácií a dezinformácií. So snahou o otváranie prevádzok nemajú tieto príspevky nič spoločné.

Pred pár dňami stránka zdieľala konšpiračné polemiky o tom, že svet sa točí podľa tzv. Veľkého resetu. Nechýbali ani dezinformácie o vakcínach. Zatvorenie reštaurácií je podľa tejto stránky znakom organizovaného ničenia strednej triedy. Autor taktiež  konštatuje, že vakcína nie je sloboda, ale klamstvo, pričom vakcináciu označuje za špinavú hru. Ak by mu naozaj išlo o otváranie reštaurácií, určite by za vakcináciu urputne bojoval, pretože čím skôr bude zaočkovaných čo najviac občanov, tým skôr dôjde k otvoreniu barov a podnikov. Policajti, ktorí kontrolujú dodržiavanie opatrení, sa podľa Heredošovej pomýlenej logiky dopúšťajú trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Tieto skutočnosti značia, že autorovi nejde tak celkom o pomoc ľuďom. Pod rúškom pomoci pretláča nebezpečné dezinformácie.

Noví ľudia, stará krv

Na svojom osobnom facebookovom profile zasa Heredoš zdieľa príspevky Ľuboša Blahu či Štefana Harabina. Exministra školstva Branislava Gröhlinga označil za „homosexuálneho drba“. Igora Matoviča zasa označil za „špinavca“ a prof. Krčméryho za „hnidu“, pričom dodal, že obaja „zhoria v pekle“. Vláda Slovenskej republiky je pre tohto politika „banda kreténov“. Exministra zdravotníctva Mareka Krajčího považuje za „hlúpeho človeka“. Nechýba ani velebenie Lukašenkovho diktátorského režimu.

Je zjavné, že Miroslav Heredoš sa nijako nelíši od toho, od čoho sa Milan Mazurek tak vehementne dištancuje. Jedná sa o rovnaký typ človeka, akých možno nájsť v radách členov starej ĽSNS – o človeka, ktorý sa vulgárne a agresívne vyjadruje na adresu oponentov, šíri dezinformácie a konšpirácie, nabáda k nedodržiavaniu opatrení a spochybňuje pandémiu. Aj to nám napovedá, že Republika sa nebude nijako líšiť od strany Kotlebovci-ĽSNS.