Účtovník, u ktorého majú bývať ľudia s kontaktmi na Putinových najbližších, poslal Hlasu desaťtisíce eur

Nenápadný účtovník z Bardejova odhalil prekvapivé prepojenia medzi stranou Hlas a ľuďmi blízkymi Vladimirovi Putinovi. Milan Benka, štedrý darca Hlasu, má väzby na kontroverzných podnikateľov spájaných s Ruskom.

Sergej Tregub, Hlas a Igor Bratičikov na návšteve u bardejovského primátora Borisa Hanuščaka Zdroj: LinkedIn/Hlas/Bardejovská Televízia

Článok vychádza v rámci série investigatívnych článkov „V tieni sankcií: Ruské peniaze na Slovensku“, ktoré sú výsledkom spolupráce medzi portálmi Aktuality.sk, Infosecurity.sk a Inštitútom pre budovanie odolnosti.

Autor textu: Peter Sabo

Pre verejnosť je to takmer neznámy človek. Meno učtovníka a daňového poradcu z Bardejova Milana Benku sa objavilo v rokoch 2021 a 2023 na listinách darcov strany Hlas. Strane, ktorú založil prezident Peter Pellegrini, dal dovedna 20-tisíc eur. Benka poslal tomuto politickému subjektu v roku 2021 10-tisíc eur, čo je viac, ako strane darovala vysokopostavená straníčka a ministerka Zuzana Dolinková, ktorá jej vtedy poslala „len“ sedemtisíc eur.

Milan Benka má však aj mimoriadne zaujímavé kontakty s ľuďmi, ktorí majú veľmi blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Ako sa však nenápadný účtovník do takýchto kruhov dostal?


V článku sa dočítate:

  • komu prepožičal svoju adresu účtovník z Bardejova
  • v akých politických stranách už Milan Benka pôsobil
  • aké politické kádre v Bardejove hostil primátor Boris Hanuščak

Vlastní nenápadný domček neďaleko centra Bardejova – a práve na tejto adrese mal okrem neho uvedený pobyt aj istý Ukrajinec Igor Kolosnitsyn.

Hoci ani jeho meno bežnému Slovákovi nič nepovie, u našich východných susedov by zrejme pri jeho priezvisku spozorneli. Je totiž synom bývalého šéfa petrohradského prístavu Petrolesport a patrí mu ukrajinská banka Portal.

Kolosnitsyn sa stal neslávne známym najmä po vyšetrovaní medzinárodnej investigatívnej skupiny Organized Crime and Corruption Project (OCCRP). Stopu tohto biznismena objavili vo veľkej schéme, pripomínajúcej práčku špinavých peňazí. Podľa zistení investigatívcov údajne posielal veľké sumy peňazí mužovi, ktorý pôvodne pôsobil v jednej dánskej banke. Tok peňazí sa rozprúdil krátko po tom, ako bankár z finančnej inštitúcie odišiel. Podľa odborníkov na bankový sektor, ktorých cituje OCCRP, je takého konanie neprípustné a naznačuje, že vzťah medzi klientom a zamestnancom banky bol neštandardný.

Kolosnitsyn na Slovensku figuruje vo firme Bardli, o ktorej sme informovali minulý týždeň. Jej zakladateľom a dodnes aj konateľom v jednej osobe je mladík Sergej Tregub, ktorého Veľká Británia zaradila na sankčné zoznamy. Dostal sa tam najmä pre aktivity, ktoré vyvíjal v prospech svojho otca. Tregub starší podľa investigatívneho združenia Proekt kryje majetky riaditeľa plynárskeho giganta Gazprom – Alexeja Millera.

Čast z týchto majetkov, konkrétne jelenia farma na Altaji, patrí aj Sergejovi Tregubovi mladšiemu, o ktorom sa nám podarilo zistiť, že má prechodný pobyt v paneláku v Bardejove.

Bytovka v Bardejove kde si píše prechodný pobyt Sergej Tregub mladší.

Aj Sergeja Treguba mladšieho možno prepojiť s účtovníkom Milanom Benkom. Svoj prechodný pobyt uvádza na adrese Partizánska 45, teda na rovnakej adrese, ktorú využívajú firmy Milana Benku ako prevádzky. Spoločnosti Being SK a Natandr uvádzajú v živnostenskom registri, že na tejto adrese spracúvajú údaje, poskytujú kancelárske či sekretárske služby a vedú účtovníctvo.

Milana Benku sme požiadali o vyjadrenie, či Kolosnitsynovi a Tregubovi pomáhal so získaním prechodného pobytu na Slovensku. Takisto sme chceli preveriť jeho vzťahy zo stranou Hlas a prečo jej v uplynulých rokoch poslal dvakrát po 10-tisíc eur. Na naše otázky však ani po urgencii nereagoval.

Hoci Hlasu poslal štedré dary, vo verejne dostupných dokumentoch, respektíve na internete nikde nevystupuje ako člen či sympatizant strany, neobjavil sa ani na žiadnych kandidátkach strany. Pýtali sme sa teda aj Hlasu na vzťah Benku k tejto strane, ale jej tlačové oddelenie ani okresná organizácia do uzávierky nereagovali.

Najprv vpravo, potom v strede a nakoniec naľavo

Milan Benka sa na verejnosti neprezentoval v minulosti len ako účtovník či daňový poradca. Viackrát sa totiž objavil na kandidátnych listinách v komunálnych voľbách. V roku 2014 sa ako náhradník posadil aj do poslaneckých lavíc v Bardejove. Vo voľbách vtedy kandidoval za stranu Sloboda a solidarita (SaS), no do mestského zastupiteľstva už nastupoval pod hlavičkou strany NoVa.

Ani v tejto strane však Benka dlho nevydržal, pretože už v roku 2016 bol na kandidátke strany Slovenská občianska koalícia, známej pod svojou skratkou Skok. Strana, ktorú založili odídenci z SaS okolo Juraja Miškova, nakoniec vo voľbách získala len 0,84 percenta hlasov.

Benka však zrejme svoju politickú orientáciu napokon stočil, pretože, ako sme už spomínali, od roku 2021 finančne podporil stranu Hlas, ktorá sa hlási k sociálnej demokracii a ľavicovej politike. V Bardejove má práve táto strana veľmi silné zázemie a silnú voličskú podporu.

Bardejov blízko k Hlasu a Rusku

Mesto na východe republiky, neďaleko poľských hraníc, možno označiť za baštu strany Hlas. Na čele mesta stojí primátor Boris Hanuščak z Hlasu, pričom na najvyššom poste na radnici pôsobí už viac ako 24 rokov.

Šéfom kancelárie primátora a súčasne okresným predsedom strany Hlas je Jozef Guliga, ktorý po voľbách v roku 2023 z radnice prestúpil do čela Okresného úradu v Bardejove. Samotný Hlas v Bardejove získal vo voľbách viac ako 17 percent hlasov, čo bol lepší výsledok ako za celé Slovensko. Celkovo však v parlamentných voľbách v Bardejove vyhral Smer.

V oboch kolách prezidentských volieb vyhral v Bardejove vtedajší predseda Hlasu Peter Pellegrini. V meste na východe Slovenska sa zúčastnil aj osláv Medzinárodného dňa žien, pričom prítomným ženám rozdával karafiáty, ktoré boli nakúpené z mestských peňazí. Časť mestských poslancov takýto krok ostro kritizovala, keďže o návšteve Pellegriniho neboli informovaní a považovali ho takpovediac za súčasť kampane. Ako ďalej informoval denník Korzár, keď sa chcel občan Bardejova primátora a Pellegriniho spolustraníka Hanuščaka na tieto veci spýtať, ten ho zastavil a na otázku ani neodpovedal.

Primátor Boris Hanuščak sa dostal do pozornosti médií aj po tom, čo na pôdu radnice pozval veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku Igora Bratčikova. Tento krok šéfa radnice pobúril občianskych aktivistov, ako aj väčšiu časť mestského parlamentu. Mestskí poslanci preto v auguste o tejto návšteve rokovali a prijali uznesenie, ktorým sa od krokov primátora dištancovali. Vyhlásili, že ruský veľvyslanec nie je na území mesta vítaný, pokiaľ sa na Ukrajine neskončí vojna, ktorú Rusku rozpútalo.

Primátor sa k uzneseniu nevyjadril, len prostredníctvom tlačovej správy uviedol krátku reakciu. V nej v mene mesta uviedol, že je v ňom vítaný každý. „Bardejov je mestom, ktoré je otvorené dialógu a otázkam spolupráce, nech už by sa týkali akýchkoľvek oblastí či štátov. Je mestom, kde si ctia tradície a prejavujú hosťom príslovečnú pohostinnosť a vrelé prijatia.“

Projekt financovaný z Fondu investigatívnej žurnalistiky