Tibor Gašpar – obeť liberálnych médií, mimovládnych organizácií a bývalého prezidenta Kisku

Bývalý policajný prezident na Facebookovej stránke prezentuje svoju novú verejnú persónu: bezúhonný, svedomitý pán so zmyslom pre tradičné hodnoty s rétorikou antisystému a dezinformátorov. Podáva trestné oznámenie na administrátorov stránky ZOMRI. Nevylučuje vstup do politiky.

Najneskôr od hlasovania o Istanbulskom dohovore sa ukázalo, že slovenská politická scéna sa polarizuje. Pravo-ľavé spektrum sa mení na dva tábory. Ten prvý dáva do centra tvrdú formu nacionalizmu, druhý propaguje umiernené vlastenectvo – so všetkým, čo týmto ideológiám patrí.

Podrobne sme sa fenoménu už venovali. Predtým ako budete pokračovať v čítaní o Tiborovi Gašparovi, vám preto odporúčame, aby ste sa pozreli na to, ako dnes u nás nacionalizmus a vlastenectvo funguje. Bude vám to trvať asi tri minúty.

Soroš, Kočner a Tibor Gašpar na Facebooku

Dezinformačná scéna našu spoločnosť aktívne polarizuje už od roku 2014. Bolo iba otázkou času, kedy jej naratívy a spôsoby presiaknu do hlavnoprúdovej politiky. V niektorých prípadoch teda už nie sú súčasťou cudzích informačných operácií, ale iba náhradou konštruktívneho programu pre politikov, ktorí hľadajú prístup ku zdrojom štátu.

U nás sa to stalo najneskôr vtedy, keď bezradní Róbert Fico, Róbert Kaliňák a Tibor Gašpar po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej položili na stôl milión eur. O niekoľko dní neskôr vytiahol Fico Soroša a zahraničné sprisahanie.

Zdroj: iDnes.cz – tv.hnonline.sk

V kontexte odhalení ktoré v dnešných dňoch prináša proces s Mariánom Kočnerom o stave polície počas doby kedy bol Gašpar jej prezidentom, sa tento rozhodol na Facebooku prezentovať svoju novú verejnú persónu.

Aký je nový Gašpar?

Podľa vlastných slov je svedomitý, slušný človek so zmyslom pre tradičnú rodinu. Krátkym úvodom prichádza čitateľ k citátu:

Čím dlhšie od novembra 1989 budujeme slobodnú demokratickú spoločnosť, tým viac silnie môj pocit, že slobody a demokracie je čoraz menej.

Gašpar krátky text o sebe uzatvára odôvodnením, prečo sa rozhodol vstúpiť „do boja za lepšie, slušnejšie a bezpečnejšie Slovensko“:

Sám som sa stal za svoj názor cieľom masívnej diskreditačnej kampane. Prostredníctvom politiky nenávisti a polarizácie spoločnosti sa niektoré médiá a politici snažia pomocou vykonštruovaných a nepravdivých tvrdení vytvoriť zo mňa akýsi symbol zla.

V príspevku zo dňa 29.7. Gašpar opisuje obdobie po vražde Jána Kuciaka a Mariny Kušnírovej ako,

bezcitne zneužité opozičnými, ale aj niektorými koaličnými politikmi za masívnej podpory liberálnych médií, mimovládnych organizácií a bývalého prezidenta Kisku … plné lží a manipulácie.

Krátkou analýzou Gašparových textov, nachádzame témy a naratívy, ktorých sa pravidelne zhosťujú konšpiračné a dezinformačné médiá, či jednotlivci.

V inom príspevku Gašpar píše:

Samozrejme som pripravený prijať aj negatívnu kritiku a nevyhýbať sa aj problémovým otázkam a názorom. Bohužiaľ objavujú sa tu aj mnohí bojovníci „Za Slušné Slovensko”, ktorí tu v komentároch šíria zlo a kriminalizujú spoločnosť bez dôkazov a argumentácie faktami. Za vyjadrenie iného názoru nemajú problém ostatným diskutujúcim vulgárne nadávať. Takéto správanie je výsledkom polarizácie spoločnosti, ktorú prináša nová politická kultúra, a je presne tým proti čomu chcem bojovať

O Facebookovej stránke pána Gašpara sme sa dozvedeli pomerne včas. Umožnilo nám to, monitorovať ju systémom Blbec.Online, ktorý nám poskytuje štatistické informácie, a tiež archivuje všetky komentáre, ktoré boli zo stránky vymazané.

Ku dnešnému dňu napísali užívatelia Gašparovi 434 komentárov, z ktorých administrátor odstránil 113, čiže presne 26%. Sú vulgárne, polarizujúce, či šíria zlo? Krátky výber niektorých z nich:

Tibor Gašpar sa prostredníctvom svojej novej online persóny štylizuje do role, v ktorej za jeho osobnými a kariérnymi problémami posledných sedemnástich mesiacov môže výlučne vnútorný a vonkajší nepriateľ. On sám je bezúhonný.


Prečítajte si aj nasledujúci článok o tom, že Tibor Gašpar nerešpektuje pravidlá transparentnej reklamy a tiež o tom, čo sa stane, keď ho na problém upozornia užívatelia.

Titulná fotografia – Zdroj: Facebook Tibora Gašpara

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk