Na Facebookovej stránke spojenej s OĽANO sa objavilo video opitého Fica. Ide o podvrh.

Facebooková stránka „STOP Štátnej MAFIi“, ktorá má 50.000 fanúšikov včera uverejnila video opitého Roberta Fica. Ide o manipulácialu. Administrátor stránky, ktorý kampaňuje s členmi OĽANO ho napriek výzvam prezentuje ako pravé.

Video uverejnila FB stránka STOP Štátnej MAFIi, ktorá je prepojená na OĽANO

Rovnako upravené video Nancy Pelosi predsedníčky Snemovne reprezentantov Kongresu USA spôsobilo pred niekoľkými mesiacmi škandál. Prominentná politička na zázname, javí známky opitosti, no hlas Pelosi bol iba spomalený a jeho výška následne upravená (pitch-corrected), aby pôsobil prirodzene. Zostrihanú verziu zverejnil aj Donald Trump, čo následne medzi oboma politikmi viedlo k verejnej výmene vzájomných urážok. O prípade sme písali.

Video (záloha) s Robertom Ficom (neupravené video), je uverejnené na jednej zo stránok, spojených s OĽANO. Táto má 50.000 fanúšikov a spravuje skupiny OĽaNO – Trenčiansky krajOĽANO – ODVÁŽNE SympatizantiOBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti – sme na vašej strane – majú spolu viac ako 11.500 členov.

STOP Štátnej MAFIi spravuje niekoľko FB skupín spojených s OĽANO

Admin s ktorým sme si písali, svoju totožnosť odhaliť nechcel. Skutočnosť, že video so zavádzajúcou popiskou môže za pravé považovať nemalá skupina užívateľov, zľahčoval:

„Každému rozumnému priemerne inteligentnému užívateľovi je vopred jasné, že video je spomalené. Na komentáre, ktoré upozorňujú na manipuláciu videa nereagujeme (…) Kotlebovci zdieľajú na opozíciu odpad a upravene videá a to Vám nevadí? Treba používať aj ich zbrane, nie sa nechať neustále ošpiňovať…“

Komentáre pod predmetným videom: Veľa užívateľov jeho pravosť vyhodnotiť nevie.

Stanovisko OĽANO

V maile hovorcovi strany OĽANO Matúšovi Bystrianskemu sme poukázali na horeuvedené skutočnosti, prepojenie jej admina na politikov strany (foto dole) a požiadali ho o stanovisko. Zaujímalo nás, či strana súhlasí s netransparentným a zavádzajúcim štýlom politickej komunikácie v prospech OĽANO. Od manipulatívneho obsahu sa nedištancoval. Pán Bystriansky uvádza:

„Hnutie OĽANO, ani nikto z jeho členov, nespravuje žiadnu z Vami uvedených stránok či skupín. OĽANO preto nezodpovedá za obsah Vami uvedenej stránky, resp. videa, ktoré ste nám zaslali. Jednoznačné zavádzanie a lži Roberta Fica v uvedenom videu považujeme za neprípustné a manipulatívne.“

Totožnosť jedného z adminov, pána Pánisa stránka „STOP Štátnej MAFIi“ neskrýva.
Jedným z administrátorov FB stránky STOP Štátnej MAFIi, je pán Roman Pánis. Na fotografii s členmi OĽANO Jarom Naďom a Miroslavom Sopkom ako člen „Tímu Jara Naďa.“

Keď bude posledný mafián za mrežami…

Admin stránky „STOP Štátnej MAFIi“ má pravdu. ĽSNS prevádzkuje Magazin1, KulturBlog, Prehladsprav a plejádu Facebookových stránok, ktoré propagujú ideológiu strany a priamo aj jej predstaviteľov, šíria dezinformácie, strach a nenávisť. Pochopili ako funguje nový verejný informačný priestor a obrátili to vo svoj prospech tak, ako to neurobila žiadna iná politická sila na Slovensku.

Pravdu má aj hovorca OĽANO Bystriansky, keď hovorí o lžiach a zavádzaní Roberta Fica, ktoré v predmetnom videu predvádza.

Sám Igor Matovič nedávno o sebe povedal, že je „homo vulgaris“ s vysvetlením, že „proti mafii treba ísť tvrdo a občas za čiaru.“

Svätí účel prostriedky? Môže „demafianizácia“ krajiny a politický boj proti antisystému stáť na metódach bezohľadného protivníka? Je v informačnej vojne povolené všetko alebo platia pravidlá, tak ako by mali vo vojne tradičnej?

Keď sa na ceste za spravodlivosťou v mene bezpečnosti vzdáme vlastných hodnôt, keď si v mene efektivity zvolíme morálne kľučky a skratky, nevchádzame do vopred prehratého boja? Keď bude posledný mafián za mrežami, posledný fašista na smetisku dejín, aká bude krajina ktorú sme si vytvorili?

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk