Digitálne vyšetrovanie: anonymná konšpiračná Facebooková stránka IdemVoliť.sk je prepojená na lekára z Považskej Bystrice

Infosecurity.sk sa podarilo zistiť, že známa anonymná Facebooková stránka IdemVoliť.sk, ktorá šíri konšpirácie, antisemitizmus, nenávistné prejavy proti LGTBI, imigrantom a vybraným osobnostiam verejného života je spojená s lekárom z Považskej Bystrice MUDr. Radoslavom Čičalom.

Právnik vidí konšpirácie a porušenie zákona za ktoré hrozí pokuta do výšky 100 000 Euro.

IdemVolit.sk zdieľalo počas moratória pred prezidentskými voľbami konšpiračné video o Zuzane Čaputovej. Podľa právnika Daniela Mila sa jedná o jasné porušenie zákona o volebnej kampani, za ktorý môže byť udelená pokuta do 100 000 Euro.

Prečo sme sa rozhodli zverejniť meno admina?

Anonymita a právo na súkromie patrí k základnej výbave a prvotným predpokladom každej zdravej demokratickej spoločnosti. Súkromie, teda aj demokracia sama však ešte nikdy neboli v takej kríze v akej sú dnes. Internetoví giganti o nás vedia takmer všetko, vlády plošne zbierajú súkromné dáta, mediálna gramotnosť a návyky digitálnej hygieny sú na minimálnej úrovni, úniky osobných informácií na dennom poriadku.

Informačný priestor v ktorom navzájom komunikujeme sa za poslednú generáciu zmenil na nepoznanie. Verejná debata, politické zápolenie a predvolebná kampaň sa presunuli do kyberpriestoru, ktorého pravidlá už nie sú pod kontrolou štátu. Ten nevie, nechce alebo nemôže reagovať na negatívne javy, ktoré táto radikálna zmena so sebou nutne prináša.

Tak ako v skutočnom svete, aj v infopriestore niektoré funkcie štátu dopĺňa občianska spoločnosť.

V prípade že anonymná Facebooková stránka, šíri dezinformácie, nenávistné prejavy, podieľa sa na polarizácii spoločnosti, či erózii spoločenskej súdržnosti alebo je dôvodne podozrivá z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu alebo priestupku, resp. existuje podozrenie na jej spojenie s cudzou mocou, považuje Infosecurity.sk za legitímne, v prípade, že ju má k dispozícii, zverejniť identitu jej administrátora.

Úvod a kontext

Každá komunikačná stratégia založená na strachu z ohrozenia (islamizácia, zánik tradičného spôsobu života a rodiny, cudzie vojenské základne, terorizmus…) ktoré má byť spôsobené vonkajším, či vnútorným nepriateľom (migranti, moslimovia, liberáli, slniečka, homosexuáli, Židia, Rómovia…) je vždy založená na dehumanizácii protivníka.

Cieľom dehumanizácie je odstránenie platných spoločenských noriem etického správania a ich nahradenie vierou v oprávnené, dokonca nevyhnutné násilie proti spoločnému nepriateľovi – pravdaže v sebaobrane. Ide o rovnakú komunikačnú stratégiu ktorou sa v minulosti mobilizovalo a pripravovalo civilné obyvateľstvo na vojenský konflikt.

Dnes je vlastná tým, ktorí majú ambíciu dostať sa, často opakovane, k zdrojom štátu bez toho, aby ponúkali konštruktívne riešenia pre krajinu, či pre tých, ktorých primárnym záujmom je destabilizácia spoločenskej súdržnosti a tým, v kontexte hybridných hrozieb, priame ohrozenie národnej bezpečnosti.

Na článku sme spolupracovali s portálom Aktuality.sk

Metóda: Odhalenie skrytých prepojení medzi web stránkami prostredníctvom kódu Google Analytics

Google Analytics  je bežne používaný analytický nástroj, ktorý umožňuje majiteľom web stránok získavať štatistické údaje o ich návštevnosti. Stáva sa pomerne často, že tí ktorí spravujú niekoľko stránok súčasne, použijú na svojich weboch rovnaký kód a získavajú tak všetky údaje na jednom mieste – je to praktické a jedná sa o bežný postup. O štruktúre a charaktere svojho nástroja ponúka Google detailnú príručku (archív).

Jedinečné číslo Google Analytics v zdrojovom kóde stránky www.idemvolit.sk

Jedná sa o pomerne známu metódu digitálneho vyšetrovania o ktorej písal napríklad spravodajský portál WIRED (archív) už v roku 2011:

„Nájsť anonymných autorov cez Google Analytics je menej pravdepodobné ako použitie iných metód. … No je to tiež oveľa presnejšie ako iné spôsoby. Státisíce ľudí môžu zdieľať rovnakú IP adresu servera, informácie o doméne sa dajú falšovať, ale zdieľaný kód Google Analytics je spoľahlivým dôkazom, že obe stránky spravuje rovnaká osoba.“

Lawrence Alexander, prispevateľ investigatívneho portálu Bellingcat, týmto spôsobom v roku 2015 odhalil (archív) skrytú sieť pro-kremeľských stránok, ktoré sa vydávali za Ukrajinské weby, no boli spravované zo známej továrne na trollov v Petrohrade.

Digitálne vyšetrovanie IdemVolit.sk sme s ním konzultovali. Alexander pre Infosecurity.sk potvrdil správnosť metodológie a záver vyšetrovania.

Digitálne vyšetrovanie prebiehalo v troch fázach

1. Najprv sme ukázali prepojenie medzi Facebookovou stránkou IdemVoliť (archív tu a tu) a web stránkou www.idemvolit.sk (archív tu a tu). Vzhľadom na informácie, ktoré prevádzkovateľ na oboch miestach doplnil sám, uvádzame tento krok iba pre úplnosť.

Web stránka www.idemvolit.sk má v registri majiteľov domén WhoIS anonymný zápis (archív) a preto na prvý pohľad nie je jasné, kto za ňou môže stáť. Web stránka však používa jedinečný kód Google Analytics UA-12190077, ktorý sme našli ešte v zdrojovom kóde najmenej troch iných webov. Ich spoločným menovateľom je pán Peter Blahút Facebook (archív); LinkedIn (archív). V nasledujúcich segmentoch ukážeme:

2. ako sa stránky www.techmed.sk, www.presbium.sk a www.kanekalon.sk viažu na pána Blahúta.

3. že uvedené stránky sú prepojené s webom www.idemvolit.sk práve na základe toho, že zdieľajú, alebo v minulosti zdieľali rovnaký Google Analytics kód UA-12190077.

Zistenia

1. Poukázať na prepojenie webovej stránky www.idemvoliť.sk s Facebookovou stránkou IdemVolit.sk je jednoduché. Stránky na seba navzájom odkazujú. Príslušné informácie doplnil sám autor.

Web stránka www.idemvolit.sk – link na archív tu a tu
Facebooková stránka IdemVolit.sk – link na archív tu a tu

V nasledujúcej časti ukážeme, že menované weby sú:

2. spojené s Petrom Blahútom:

  • www.techmed.sk (osobná stránka Petra Blahúta) – Registrácia WhoIs odkazuje na Petra Blahúta (archív)
  • www.presbium.sk (burza práce) – Stránka je neaktívna, súčasná WhoIs registrácia je anonymná (archív), no existujú iné referencie tu a tu (archív tu a tu)
  • www.kanekalon.sk („Afro účesy a zapletanie“) – Registrácia WhoIs odkazuje na osobu Petra Blahúta (archív)
Záznam z registra domén WhoIs pre doménu www.techmed.sk
Záznam z registra domén WhoIs pre doménu www.kanekalon.sk
Profil Petra Blahüta s fotografiou na platforme SlideShare, ktorá je súčasťou sociálnej siete LinkedIn
Staršia verzia stránky www.kanekalon.sk z 8.5.2015 priamo odkazuje na online burzu práce www.presbium.sk

3. používajú rovnaký jedinečný Google Analytics kód UA-12190077 ako stránka www.idemvolit.sk (archív z 22.7.2019 tu) – Všetky uvedené weby majú, alebo v istom období mali, v zdrojovom kóde UA-12190077. Da sa to jednoducho overiť:

  • www.kanekalon.sk (archív 08.05.2015 tu)
  • www.presbium.sk (archív z 27.11.2011 tu)
  • www.techmed.sk (archív z 22.7.2019 tu)

Od programátora k Čičalovi

Na základe našich zistení sme sa spojili s pánom Blahútom, ktorý priznal, že ako amatérsky programátor pred rokmi pomohol vytvoriť známemu web www.idemvolit.sk a rovnomennú facebookovú stránku. Blahút tvrdí, že jemu deklarovaný koncept projektu bol však o niečom inom. Malo ísť o:

„databázu článkov z internetových médii, kde budu informácie z viacerých zdrojov pokope, ako napr. že SaS volí predsedu…, viac o téme sa dočítate na: (Dennik N, trend, SME, Pravda, Týždeň).“

Pán Blahút sa od súčasného obsahu dištancuje a tvrdí, že s ním od samého začiatku nemá nič spoločné. Poskytol nám meno a kontakt na pána Radoslava Čičalu, ktorému web a FB stránku odovzdal.

Mudr. Radoslav Čičala je psychiater, ktorý pracuje v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici a v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Ilave.

Čičala potvrdil že Blahút bol iba programátor a do vytvárania obsahu sa ďalej nezapájal. Priznáva, že je autorom niektorých príspevkov a článkov, no tvrdí, že administrátorov je niekoľko:

„O tých ľuďoch nemôžem vzhľadom na ich žiadosť hovoriť … Ja vám to nemôžem vysvetliť, lebo viete, to funguje na nejakom princípe, a uškodil by som nejakým ľuďom a to ja nemám v záujme … je to citlivá vec.“

Čičala prispieva aj na známe dezinformačné weby Infovojna (archív), Panobcan.sk (archív) a Hlavné Správy (tu a tu) archív (tu a tu).

Admin odmieta prepojenie s ĽSNS

Viacerí novinári a médiá (viď dole „zmienky v médiách“) označili IdemVoliť.sk za jasne pro-Kotlebovskú operáciu, čo pán Čičala v rozhovore odmietol. Stránka však už od svojho vzniku útočí prakticky na každého politika a stranu s jedinou výnimkou – ĽSNS.

Len pred niekoľkými dňami jej admin zdieľal príspevok Milana Uhríka v ktorom Marián Kotleba verejne vyzýva Štefana Harabina, aby do volieb 2020 šli spoločne. Podobný priestor IdemVoliť.sk od svojho vzniku nedalo nikomu.

„S touto stránkou nemáme žiadnu spoluprácu,“ uviedol podpredseda ĽSNS Martin Beluský.

Právnik vidí konšpirácie a porušenie zákona

Právnik a odborník na extrémizmus Daniel Milo je presvedčený, že sa administrátor stránky IdemVoliť.sk dopustil:

„jasného porušenia zákona o volebnej kampani za šírenie sponzorovaného obsahu zameraného voči kandidátke na prezidenta SR Zuzane Čaputovej v čase, keď platilo moratórium … Za takéto konanie hrozí subjektu, ktorý sa dopustil tohto konania správna pokuta až do výšku 100 000 Euro.“

Dodáva, že:

„niekto by mal podať oficiálny podnet na stránku Idemvolit.sk za porušenie volebného moratória a Ministerstvo vnútra adminovi alebo osobe ktoré platila za takúto reklamu uloží pokutu.“

Milo však nevidí jednoznačné naplnenie skutkovej podstaty § 424 Trestného zákona o podnecovaní k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti:

„Facebookové posty a info-grafiky stánky idemvolit.sk obsahujú klasické konšpiračné naratívy o vplyve Židov na chod sveta … Zároveň obsahujú viaceré iné konšpirácie týkajúce sa vraždy Jána Kuciaka, či prepojení medzi rodinami politikov na Slovensku.“

„Nevylučujem, že čitateľ vystavený takýmto obsahom môže začať nenávidieť Židov … Je však otázne či miera týchto prejavov je za hranicou danou tak trestným zákonom ako aj platnou judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva týkajúcej sa slobody prejavu,“ dodáva Milo.

Porušenie moratória – vyjadrenie Ministerstva vnútra

Odbor volieb referenda a politických strán Ministerstva vnútra píše, že

„v prípade podozrenia zo spáchania správneho deliktu podľa zákona č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani a o zmene a doplnení zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov je možné zaslať podnet odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra Slovenskej republiky s uvedením všetkých skutočností a dôkazov, ktoré sú podávateľovi podnetu v predmetnej veci známe, a to na poštovú adresu: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, sekcia verejnej správy, odbor volieb, referenda a politických strán, Drieňová 22, 826 86 Bratislava alebo na e-mailovú adresu volby@minv.sk.“

Vyjadrenie Nemocnice

Nemocnica s Poliklinikou v Považskej Bystrici poskytla nasledujúce stanovisko:

„NsP Považská Bystrica je apolitická organizácia, ktorá nijakým spôsobom nezisťuje a neovplyvňuje politické a spoločenské názory a preferencie uchádzačov o zamestnanie ani zamestnancov, čo by bolo napokon aj v rozpore s antidiskriminačnými predpismi platnými v SR. Pokiaľ ide o obsah článkov uverejnených na webových stránkach, ktoré uvádzate, vedenie NsP Považská Bystrica sa od tohto v celom rozsahu dištancuje a uvádza, že ide o striktne súkromné aktivity a činnosť MUDr. Čičalu, na ktoré nemá a nemôže mať jeho zamestnávateľ dosah. Pre úplnosť dodávame, že pracovný pomer MUDr. Čičalu v NsP Považská Bystrica skončí dňom 31.10.2019.

IdemVoliť.sk – zmienky v médiách

www.konšpirátori.sk

Projekt konspiratori.sk (archív), je podľa vlastných slov je autorov verejná databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom. Zoznam má pomôcť zadávateľom reklamy, aby sa ich obsah nezobrazoval na weboch, ktorý by mohol poškodiť ich reputáciu.

IdemVoliť.sk sa na zozname nachádza na 35. mieste z celkového počtu 144 a portál mu priraďuje bodové hodnotenie 9,2. Stránky na prvých troch priečkach zoznamu majú bodové hodnotenie 9,8.

Zdroj: www.konspiratori.sk

Omediach.com

Zdroj: www.omediach.com (archív)

Portál Omediach.com ďalej píše, že:

„web idemvolit.sk je pochybný anonymný web, ktorý slúži na propagáciu kotlebovcov a očierňuje protikandidátov Mariána Kotlebu v župných voľbách. Šíri aj hoaxy, nenávistné či antisemitské texty, o bežných médiách píše ako o protislovenských, útočí na mimovládky, Rómov, Židov.“

DenníkN

Zdroj: DenníkN (archív)

Filip Struhárik z DenníkaN píše (archív), že ĽSNS sú v šírení dezinformácií sebestační:

„Kotlebova strana dokáže efektívne šíriť svoje posolstvá aj bez pomoci médií, a to aj bez tých alternatívnych. Na Facebooku si totiž postupne vytvorila sieť stránok, Denník N ich zmapoval 139. Taký arzenál nemá žiadna iná slovenská politická strana.“

„Medzi tieto stránky patria napríklad osobné stránky predstaviteľov strany (napríklad Marian Kotleba, Milan Mazurek, Milan Uhrík), účty regionálnych pobočiek strany a viaceré ďalšie stránky, ktoré podporujú kotlebovcov – napríklad ich dvorný propagandista vystupujúci pod menom Marťan z Kuchajdy, stránky typu „Som Slovák a som nato hrdý“ či fanpage stránky IdemVolit.sk.

Antipropaganda.sk

Na stránku IdemVolit.sk dva krát upozornil aj portál www.antipropaganda.sk ktorý prevádzkuje Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SSPI) (archív tu a tu):

„O otcovi Zuzany Čaputovej Štefanovi Strapákovi informovala facebooková stránka demVolit.sk, ktorá tvrdí, že Strapák má vyvolený pôvod, hrdo sa hlási k Izraelu a že podnikal s milionármi z Eurovea alebo Tesla.“

„Ďalej stránka tvrdí, že v kauze pezinskej skládky Čaputovú využil práve jej otec, ktorý pôsobil vo firme s odpadom Petmas-Gerber, odkiaľ ho vyhodili a z pomsty poslal svoju dcéru Zuzanu bojovať proti skládke. Samozrejme, objavilo sa aj spájanie s Georgeom Sorosom, ktorý je dnes na Slovensku odpoveďou na všetko.“

Zdroj: www.antipropaganda.sk
Nárast fanúšikov Facebookovej stránky IdemVolit.sk. Zdroj: Blbec.Online (archív)

Ukážky produkcie Facebookovej stránky IdemVolit.sk

Screenshoty linkujú na archívne kópie

IdemVoliť.sk zdieľa aj toto konšpiračné video, ktoré za vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vidí plánovaný pokus o prevrat, organizovaný George Sorosom. Odkaz (archív), archív infosecurity.sk (doplniť youtube link)

Viac podobného obsahu nájdete nielen na našom webe, ale aj v našom pravidelnom newsletteri. V ňom vás čakajú prehľadne a na jednom mieste všetky články z daného týždňa a tiež súhrn najnovších udalostí zo slovenskej i zahraničnej dezinfoscény. Prehľad doterajších newsletterov môžete nájsť na tomto odkaze.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk