Marek Krajčí mal byť na ruských voľbách ako nezávislý pozorovateľ, pozvala ho však Duma

Európska platforma pre demokratické voľby (EPDE) zverejnila výskumnú správu, podľa ktorej sa v roku 2018 súčasný minister zdravotníctva Marek Krajčí zúčastnil ruských prezidentských volieb ako nezávislý pozorovateľ. Skoro.

Podľa EPDE sa niekoľkých podobných pozorovacích misií zúčastnil aj známy slovenský podporovateľ Kremľa Ján Čarnogurský, prezident Slovensko-ruskej spoločnosti. Známy je aj tým, že verejne obhajuje politiku Kremľa, kritizuje sankcie EÚ proti Rusku a pravidelne uverejňuje komentáre na ruskom štátom kontrolovanom portáli Sputnik.

Na Krajčího ceste do Ruska je problematická najmä skutočnosť, že ho miestne médiá, pre ktoré sa ku priebehu volieb vyjadroval, uvádzali ako poslanca NR SR napriek tomu, že také poverenie od Národnej rady nikdy nemal.

Stephanie Schifferová, prezidentka EPDE, sa preto obrátila priamo na vtedajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) a oficiálnou cestou ho požiadala o objasnenie.

Schifferová vo svojom liste liste uvádza, že tým, že „úmyselne protirečil záverom pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), pán Krajčí usiloval o dezinformovanie ruskej verejnosti o skutočnej povahe medzinárodnej verejnej mienky o volebnom procese [v krajine].“

Vtedajší predseda parlamentu Andrej Danko vo svojej odpovedi uviedol, že „žiaden vecne príslušný útvar Kancelárie Národnej rady Slovenskej Republiky nebol o uvedenej zahraničnej ceste informovaný, a ani úradnou cestou požiadaný o jej prípravu v zmysle zaužívaných vnútorných postupov. (…) Národná rada Slovenskej republiky, ani jej kancelária, uvedenú cestu žiadnym spôsobom neorganizovali ani nefinancovali. (…) V tomto kontexte je predmetnú cestu potrebné vnímať výlučne ako súkromnú cestu pána Mareka Krejčího.“

Kontroverzná cesta

Slovenský expert na monitoring médií a dlhoročný medzinárodný pozorovateľ volieb Rasťo Kužel vníma Krajčího cestu nanajvýš problematicky.

Podľa Kužela „pán Krajčí odišiel do Ruska pozorovať voľby, no v tom čase pôsobil ako poslanec NR SR, čiže neobstojí tvrdenie, že tam bol ako nezávislý pozorovateľ súkromne. Svojou účasťou na voľbách a svojimi vyjadreniami pre ruské médiá legitimizoval volebný proces, pričom je sekundárne, či išlo v jeho prípade iba o značnú dávku naivity, alebo bol za tým ideologický zámer – keďže v konečnom dôsledku poslúžil súčasnému režimu v Rusku a diskreditoval nezávislé pozorovanie zo strany OBSE alebo nezávislých domácich ruských pozorovateľov z organizácie Golos.“

EPDE identifikuje tri možné dôvody, pre ktoré si Federálne zhromaždenie Ruskej federácie (Duma) na voľby okrem oficiálnych pozorovateľov OBSE pozvalo aj vlastných:

  1. Ruské médiá potrebovali priaznivé vyjadrenia od medzinárodných pozorovateľov priamo v deň volieb, aby tak mohli ukázať ich riadny a pokojný priebeh.
  2. Ruské médiá potrebovali pozorovateľov, ktorí mali kladný vzťah ku Kremľu, aby relativizovali a neutralizovali kritiku prezidentských volieb, najmä však tú zo strany oficiálnej pozorovacej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
  3. Ruské médiá a úrady použili priaznivé komentáre pozorovateľov na dezinformovanie ruskej verejnosti o skutočnej povahe medzinárodnej verejnej mienky o volebnom procese [v krajine].

Vyjadrenia v ruských médiách 

Vyjadrenia Krajčího v ruských médiách zostali na webe dodnes. Portál Коммерсантъ uvádza, že podľa „medzinárodného experta a poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Krajčího (…) boli dodržané všetky demokratické štandardy, ktoré existujú v západných krajinách.“

Podobne Krajčího cituje aj portál Izhlife. Obe ruské médiá pravdepodobne čerpajú z videa, v ktorom Krajčí a Janusz Niedźwiecki z poľskej proruskej mimoparlamentnej strany Zmiana odpovedajú na otázky novinárov. „Celý volebný proces bol vedený veľmi transparentným spôsobom,“ ubezpečuje ich Krajčí.

Politológ a analytik Grigorij Mesežnikov komentuje nové zistenie kriticky.

„Zaradenie Mareka Krajčiho na zoznam problematických volebných pozorovateľov ma nepríjemne prekvapilo. Stále nevieme o okolnostiach jeho misie, o tom, kto ho pozval a  čo bolo v pozadí jeho pozorovateľských aktivít. Dúfam, že jeho účasť mimo oficiálnej misie OBSE bola iba omylom z neznalosti a jeho výroky pre ruské médiá boli výsledkom nedostatočnej kvalifikácie pri hodnotení situácie v Rusku. Pre predstaviteľa demokratického politického spektra je totiž účasť na legitimizácii volebných aktov autoritárskych režimov absolútne neakceptovateľná, v prípade Ruska najmä po roku 2014, keď režim tohto štátu sa správa ako agresor voči susednej Ukrajine a ako faktický nepriateľ EÚ.“

Minister reagoval

Minister Marek Krajčí na otázky o svojom pôsobení v Rusku zaslal nasledujúce stanovisko, ktoré uvádzame v plnom znení:

„Prezidentské voľby v Ruskej federácii v roku 2018 sledoval celý svet. Zúčastnil som sa ich aj ja ako nezávislý medzinárodný pozorovateľ. Nie v rámci OBSE, ale ako súkromná osoba na pozvanie ruskej Štátnej dumy. Cestu financovala Ruská mierová nadácia, s ktorou som nikdy nemal a ani nemám žiadne väzby a kontakty.

Pozvanie som vnímal ako príležitosť sledovať voľby v Rusku osobne a hodnotil som iba to, čo som mal možnosť vidieť počas hlasovania vo viacerých volebných miestnostiach. Po ich návšteve som konštatoval, že vo vybraných volebných okrskoch, kde som sa ako pozorovateľ zúčastnil, mali voľby transparentný priebeh hlasovania, hoci som zaznamenal aj malé procesné pochybenia. Hodnotil som len akt hlasovania a akt sčítavania hlasov, nie predvolebnú kampaň, čo som vo svojich vystúpeniach vždy uviedol.

V Rusku som sa nestretol ani s pánom Čarnogurským, ani s pánom Marčekom a ani som netušil, že tam tiež vtedy boli. V kontakte na predmetnej akcii som bol len s pánom Osuským, ktorý bol do Ruska oficiálne vyslaný ako zástupca NR SR za OBSE. Zároveň sa plne stotožňujem so závermi, ktoré po voľbách zverejnila OBSE.

Ako člen tejto vlády presadzujem jasné prozápadné a euroatlantické smerovanie Slovenska. Akékoľvek spochybňovanie mojej osoby vnímam ako aktivitu finančných skupín, ktoré sa obávajú o svoju budúcnosť v zdravotníctve.“

Rasťo Kužel dodáva, že to, čo urobil Krajčí, sa nazýva volebná turistika. 

„Turisti sú väčšinou priamo platení vládou krajiny, kde pozorujú a prichádzajú väčšinou iba na akt hlasovania, prejdú zopár volebných okrskov a vyjadria sa pre miestne médiá, že všetko, čo videli, bolo v súlade s medzinárodnými štandardmi – čo presne urobil aj pán Krajčí. Avšak je zásadnou chybou vyjadrovať sa k niečomu, čo je iba zlomkom celého volebneho procesu. Môže sa stať, že zatiaľ čo v tých osemnástich okrskoch bolo všetko v poriadku, v ostatných viac ako deväťdesiattisíc boli problémy. (…) OBSE ma v tomto striktne pravidla, do krajiny posiela dlhodobých pozorovateľov, ktorí tam pôsobia najmenej niekolko týždňov pred voľbami, aby dostatočne preskúmali všetky aspekty volebného procesu.“

Povinnosť dodržiavať prísne pravidlá, podľa ktorých sa musia držať všetci pozorovatelia potvrdil aj Peter Osuský, ktorý dlhodobo pôsobí ako medzinárodný volebný pozorovateľ pre OBSE.

Náhodné stretnutie v Moskve

Podľa vlastných slov stretol Osuský Krajčího úplnou náhodou na letisku v Moskve.

„To že niekto príde na pozvanie Dumy na voľby, akou je Putiniáda (…) Ja to pripisujem naivite. (…) Myslím, že Marek bol využitý,“ povedal.

Marek Krajčí svojou účasťou na ruských voľbách legitimizoval ich nedemokratický priebeh a sekundárne Putinov autoritársky režim. Že to robil kvôli svojej zahraničnopolitickej naivite je tá lepšia z možností. Zatiaľ nič nenasvedčuje, že by tomu malo byť inak.

Ak sa minister naozaj stotožňuje so závermi OBSE jasným prozápadným a euroatlantickým smerovaním Slovenska, tak ako trvdí, mal by vo svetle odbornej kritiky na svoje pôsobenie v ruských voľbách reflektovať a ospravedlniť sa zaň. Zbytočná posledná veta jeho stanoviska, v ktorej pripisuje prípadné snahy o diskreditáciu finančným skupinám vyznieva v kontexte veci a názorov odborníkov komicky.

Osuský na otázku, či by prijal pozvanie pozorovať voľby priamo od ruského Federálneho zhromaždenia, odpovedal jedným slovom: „Nikdy!“

Článok vyšiel aj na portáli Aktuality.sk

Rasťo Kužel k incidentu napísal vlastný článok.

Investigatíva, analýzy, komentáre, spravodajstvo, monitoring, newsletter, PODCASTY, vzdelávacie články – bez reklamy a zamykania obsahu.

Začína desaťročie kyber-propagandy a jeho súkolie sa iba roztáča. Pomôžte nám tvoriť digitálnu investigatívu a informovať o propagande, dezinformáciách a tých, ktorí za nimi stoja.

Kvalitne informovaná verejnosť je jedným zo základných pilierov dobre fungujúcej demokratickej spoločnosti. Budeme sa naďalej usilovať, našou malou troškou prispievať.

Podporte Infosecurity.sk – bude to možné aj vďaka vám. Veľmi vám za to ďakujeme!

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk