Dezinformátori podkopávajú dôveru vo voľby. Strašia manipuláciou a víťazstvom „provojnových strán“

S blížiacimi sa predčasnými parlamentnými voľbami je možné badať zvýšenú aktivitu dezinformačných aktérov. Tí šíria klamlivé naratívy o sfalšovaných voľbách alebo strašia vojnou.

Dezinformácie o možnom ovplyvňovaní, či dokonca zmanipulovaní volieb sú šírené najmä na Facebooku a na dezinformačných weboch.

Na nárast dezinformácií ohľadne nadchádzajúcich volieb a na potenciálne riziká vyplývajúce zo šírenia takýchto falošných správ informoval aj Policajný zbor Slovenskej republiky na svojej webovej stránke. Uviedol, že ich šírenie prispieva k zvyšovaniu nedôvery v štátne orgány a umocňuje informačný chaos.

Štátne inštitúcie hoaxy aktívne vyvracajú

Policajný zbor na svoj facebookový profil Hoaxy a podvody – Polícia SR nedávno nahral sériu videí s odborníkom na monitoring médií a volieb z organizácie MEMO98 Rasťom Kužeľom. Videá sú zamerané napríklad na objasnenie toho, prečo je strašenie zmanipulovanými voľbami nebezpečné, kedy môžeme o zmanipulovaných voľbách hovoriť alebo na čo slúžia volební pozorovatelia.

Polícia sa takýmto spôsobom snaží šíriť osvetu a zabrániť možným nepokojom po voľbách, tak ako tomu bolo v roku 2021 v Spojených štátoch amerických. Dav priaznivcov Donalda Trumpa vtedy násilne vtrhol do budovy Kapitolu, pretože mylne považoval výsledky prezidentských volieb za sfalšované.

Hoci sa môže zdať, že situácia na Slovensku je oveľa pokojnejšia, niektoré dezinformačné médiá pripravujú svojich čitateľov na situáciu, že voľby údajne neférovo vyhrajú „prozápadné, proatlantické a provojnové strany“.

Organizátori „pochodov za mier“ opäť strašia vojnou

Spolok Archa, ktorý je známy organizovaním tzv. „pochodov za mier“, na svojej internetovej stránke už teraz varuje pred priamym vstupom Slovenska do vojny na Ukrajine v prípade víťazstva Progresívneho Slovenska (PS) v parlamentných voľbách.

Taktika strašenia vojnou pritom nie je ničím novým. Obdobné snahy bolo možné vidieť aj počas predvolebnej kampane v susednej Českej republike. Billboardy Andreja Babiša, ktorý v tom čase kandidoval na prezidenta, hlásali, že on Česko do vojny „nezavlečie“, a naopak, že jeho protikandidát generál Peter Pavel chce vojnu.

Snaha strašiť vstupom do vojny vyplýva z napätej geopolitickej situácie, ktorú sa jednotliví aktéri snažia využiť vo svoj prospech. Dezinformátori vedia, že negatívne emócie, ako napríklad strach, dokážu najrýchlejšie zmobilizovať ľudí. Nikto predsa nechce zažiť hrôzy, ktoré so sebou vojna prináša.

Poukázaním na domnelého nepriateľa, ktorému má údajne ísť o ohrozenie vlastnej krajiny a jej ľudí, sa títo aktéri snažia o jeho diskreditovanie. Takíto aktéri samých seba naopak vykresľujú ako tých, ktorým ide o verejné blaho.

Priamy vstup Slovenska do ozbrojeného konfliktu je pritom v aktuálnej situácii nereálny. Na to, aby Slovensko vyhlásilo vojnový stav, je potrebné uznesenie Národnej rady SR. Nie jedinej strany, ako to tvrdí Spolok Archa.

Zároveň si poslanci takéto uznesenie nemôžu odhlasovať z ľubovôle. Podmienkou je, že Slovensko by muselo byť napadnuté iným štátom, prípadne by parlament takéto uznesenie schválil po tom, čo by bol napadnutý iný členský štát Severoatlantickej aliancie. Tento krok totiž Slovensku vyplýva z členstva v obrannej aliancii. Avšak Ukrajina zatiaľ nie je jej členom.

Spolok Archa zároveň vyzýva, že v prípade, ak by PS vyhralo voľby, musia byť občania pripravení vyjsť do ulíc a zastaviť chod štátu generálnym štrajkom. Nabáda tiež budúce opozičné strany, aby povolali svojich voličov a spolu sa pridali k odporu.

Uhrík tvrdí, že pretrvávajúca mimoriadna situácia môže byť využitá na ovplyvnenie volieb

Predseda strany Republika Milan Uhrík sa v jednom zo svojich videí venuje možnej spojitosti medzi pretrvávajúcou mimoriadnou situáciou a nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami. Momentálne na Slovensku platia dve mimoriadne situácie. Jedna pretrváva od pandémie Covid-19, druhá bola vyhlásená kvôli situácii na Ukrajine.

Uhrík vo videu poukazuje na to, že hrozba pandémie je už minulosťou a preto nerozumie, prečo by mimoriadna situácia mala platiť aj naďalej. Údajným dôvodom pre jej pokračovanie je podľa neho buď neschopnosť kompetentných alebo možná snaha umelo udržiavať mimoriadnu situáciu s cieľom ovplyvniť voľby. Podľa jeho slov sa dokonca ľudia obávajú, či sa voľby na poslednú chvíľu nezrušia.

Tvrdenia o spojitosti medzi mimoriadnou situáciou a ovplyvňovaním volieb sú neadekvátne. Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením Covid-19 bola vyhlásená za účelom ochrany života a zdravia občanov Slovenska. Samotné vyhlásenie mimoriadnej situácie sa teda nijakým spôsobom netýka volieb.

Hoci volebný zákon pripúšťa, že ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia môže byť prekážkou pri zúčastnení sa na voľbách, ministerstvo zdravotníctva už dávnejšie zrušilo povinnú karanténu, a preto sa volieb môže zúčastniť každý bez obmedzení.

Vo februári roku 2022 bola vyhlásená ďalšia mimoriadna situácia, tentokrát pre hromadný príchod ukrajinských občanov utekajúcich pred ruskou agresiou. Cieľom vyhlásenia mimoriadnej situácie bolo efektívnejšie prijímanie rozhodnutí a opatrení v súvislosti so zmiernením dopadov mimoriadnej udalosti. Opäť teda nemožno hovoriť o súvise s voľbami.

Taktiež neexistuje dôvod, prečo by mohli byť nadchádzajúce voľby zrušené. Navyše je možné poukázať na konanie posledných volieb, ktoré sa uskutočnili 29. októbra 2022, a ktoré aj napriek mimoriadnej situácii prebehli bezproblémovo.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/