Kremeľ šíri klamstvá o údajnom ukrajinskom úsilí vybudovať nukleárny arzenál

Už pred inváziou na Ukrajinu tvrdilo politické vedenie Ruskej federácie, že Ukrajina plánuje obnoviť svoj jadrový štatút, a že jej v tom budú pomáhať západné krajiny. Ukrajina, USA a ďalšie západné štáty tieto nepravdivé obvinenia opakovane vyvrátili.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sme svedkami silnej propagandy zo strany Kremľa. Tá má za cieľ obhájiť svoju nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu v očiach domáceho, ale aj zahraničného publika.

Oblasti, v ktorých ruská dezinformačná kampaň pôsobí, je veľa a jadrový arzenál nie je výnimkou. Prokremeľské médiá ako štátna agentúra Ria Novosti alebo Prvý kanál už niekoľko mesiacov nasadzujú bojovný tón. Navrhujú prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby podnikol mimoriadny krok a uskutočnil jadrový úder proti Ukrajine.

Rétorika o jadrovom arzenáli, ktorým Ukrajina v skutočnosti nedisponuje, si privlastnili aj vládni predstavitelia Ruska. „Naše informácie o potenciálnych provokáciách Ukrajiny zahŕňajúcich použitie jadrovej bomby sú dostatočne spoľahlivé, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na tlačovej konferencii 24. októbra 2022.

Tento dezinformačný naratív sa šíri aj počas toho ako Vladimir Putin oznámil rozmiestnenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku a šíri dezinformácie o nábojoch s ochudobneným uránom, ktoré Ukrajine dodala Veľká Británia.

Rusko pokračuje v presadzovaní falošných naratívov

Podľa Fóra pre ukrajinské štúdie (FUS), výskumnej organizácie zameriavajúcej sa na súčasné záležitosti na Ukrajine, sa Rusko snaží presadiť tri typy falošných naratívov o jadrových a rádiologických zbraniach na Ukrajine. Tými sú tvrdenia:

  • Ukrajina má ambície získať jadrové zbrane;
  • má pripravené technické kapacity na výrobu nejakého druhu jadrového alebo rádioaktívneho zariadenia;
  • využíva pritom pomoc Západu. 

V prvom prípade podľa FUS ťažia ruské médiá z ukrajinských lídrov. Tí sa vyjadrili negatívne o Budapeštianskom memorande o bezpečnostných zárukách z roku 1994, v ktorom sa Ukrajina zaviazala k bezjadrovému štatútu.

Dohoda spočívala v dobrovoľnom vzdaní sa jadrového arzenálu Ukrajiny, za čo jej boli ostatnými signatármi dohody – USA, Rusko, Veľká Británia, Francúzsko a Čína – poskytnuté niektoré bezpečnostné záruky, napríklad rešpektovať ukrajinskú nezávislosť a suverenitu.

Okrem toho ruské médiá citovali vyjadrenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v roku 2022. Vo svojom prejave Zelenskyj vyjadril obavy, že Ukrajina sa vzdala jadrových zbraní zbytočne, keďže bezpečnostné záruky, ktoré dostala od iných krajín (vrátane Ruska), sa nenaplnili.

Zavádzajúce a skresľujúce naratívy Ruska sú založené na vytrhávaní týchto citátov z kontextu. Preberajú ich pritom najmä z ukrajinských a západných médií, aby tak svojmu naratívu dodali legitimitu.

Rusko zahŕňa do svojej propagandy aj údajnú podporu Číny a Saudskej Arábie v rámci vývinu špinavej bomby” pre Ukrajinu

V druhom prípade podľa FUS ruskí vojenskí a spravodajskí predstavitelia tvrdili, že Ukrajina v súčasnosti má alebo môže rýchlo získať technické možnosti na vytvorenie zbrane hromadného ničenia – ak nie jadrovej, tak aspoň rádiologickej bomby.

Ruskí politickí a vojenskí predstavitelia hovorili o niektorých starých sovietskych spôsobilostiach, ako napríklad o rakete Tochka-U, ktorá by mohla niesť jadrový náklad. Dodnes však neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by ukrajinské vojenské alebo energetické orgány niekedy vyvíjali jadrové zbrane v akejkoľvek forme.

V treťom prípade sa FUS odvoláva na článok v ruskom časopise Military-Industrial Courier. V ňom sa hovorilo o tom, že Čína môže dodať technológiu a Saudská Arábia by mohla poskytnúť peniaze na výskum, ktorý by Ukrajine umožnil vyvinúť „špinavú bombu“, alebo dokonca jadrovú zbraň.

Jedným z dôvodov, prečo sa tieto tvrdenia môžu zdať ruskému publiku vierohodné, je skutočnosť, že Rusko a Ukrajina majú dlhú históriu spoločnej práce na vývoji jadrových zbraní počas sovietskej éry.

Podľa FUS je Ukrajina Rusmi vykresľovaná ako zástupná krajina Západu. Tá je údajne zbavená akejkoľvek rozhodovacej schopnosti, a napriek tomu je schopná zasadiť Rusku ničivý jadrový úder.

Kremeľ šíri jadrovú propagandu aj o dodávkach západných zbraní Ukrajine

Medzi cieľmi ruského propagandistického naratívu sa ocitli aj dodávky západnej munície. Stalo sa tak po tom, keď britské ministerstvo obrany potvrdilo, že poskytne Ukrajine pancierové strely obsahujúce ochudobnený urán.

Táto munícia je súčasťou balíka dodávok britských tankov Challenger 2 Ukrajine, pre ktoré je munícia na báze uránu určená. Takéto strely vyvinuli USA počas studenej vojny na ničenie sovietskych tankov vrátane tankov T-72. Tým teraz čelí Ukrajina pri snahe prelomiť patovú situáciu na východe.

Vladimir Putin na dodávky uránových nábojov reagoval počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve. Ruský prezident sa vyjadril, že „ak sa toto všetko stane, Rusko bude musieť primerane reagovať vzhľadom na to, že Západ už kolektívne začína používať zbrane s jadrovou zložkou“.

Britské ministerstvo obrany sa voči vyhláseniam Moskvy ohradilo. Zdôraznilo, že urán „je štandardnou súčasťou (týchto pancierových striel) a nemá nič spoločné s jadrovými zbraňami“. Ďalej uviedlo, že britská armáda používa ochudobnený urán vo svojich pancierových strelách už desaťročia. „Rusko to vie, ale zámerne sa snaží dezinformovať,“ dodalo.

Dezinformačná kampaň sa deje na pozadí rozmiestňovania ruských jadrových zbraní v Bielorusku

Len nedávno ohlásili ruské štátne médiá umiestnenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku. Deje sa to práve počas stupňujúcej sa intenzity ruskej propagandy a na konci zimy, keď sa blíži možné zahájenia ukrajinskej jarnej protiofenzívy na východe územia s podporou západnej vojenskej techniky.

Putin tento krok obhájil naliehaním bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Ten už dlhodobo žiadal Moskvu o rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku. Zároveň uviedol, že bezprostredným podnetom na nasadenie ruských taktických jadrových zbraní v Bielorusku bolo rozhodnutie vlády Spojeného kráľovstva dodať Ukrajine pancierové strely obsahujúce ochudobnený urán.

Predstavitelia NATO odsúdili „nebezpečnú a  „nezodpovednú“ rétoriku Ruska. Ďalej uviedli, že organizácia pozorne sleduje situáciu a že tento krok ju nepovedie k zmene vlastnej jadrovej stratégie. USA taktiež uviedli, že neveria, že Rusko sa pripravuje na použitie jadrových zbraní.

Medzitým Ukrajina vyzvala na zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN, aby sa zaoberala najnovšími plánmi Putina.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent bakalárskeho stupňa Európskych štúdií na Univerzite Komenského v Bratislave. Počas svojho štúdia absolvoval výmenný pobyt na TalTech University v Estónsku. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, hybridné hrozby a medzinárodné vzťahy. Vo svojom záverečnom výskume pre bakalársku prácu sa venuje analýze výrokov prezidenta Zelenského.