Smola dezinformátorov: Zvolenie Čaputovej podporujú 2 milióny voličov

Zdroj: Facebook Zuzany Čaputovej

Prakticky okamžite, odkedy sa Zuzana Čaputová stala favoritkou druhého kola, začali sa do nej navážať trollovia slovenskej dezinfo scény. Paľba smerom k Čaputovej neutíchla ani po jej zvolení. Najčastejším naratívom bola nelegitímnosť jej mandátu, vzhľadom na rekordne nízku volebnú účasť.

Dnes zverejnený prieskum agentúry Focus (vykonaný medzi 8. a 14. aprílom) však ukazuje, že so zvolením prvej slovenskej prezidentky je spokojných viac ako dva milióny voličov (vo voľbách získala 1,056 milióna hlasov). Čísla hovoria, že jej mandát má napriek tvrdeniam dezinformátorov v slovenskej spoločnosti silnú podporu.

Zdroj: DenníkN – http://tiny.cc/wtp75y

Pre nás najpozoruhodnejší ukazovateľ prieskumu hovorí, že až 33% z tých, ktorí sa nezúčastnili druhého kola sú s výsledkom volieb spokojní.

Boj proti propagande má svoje výsledky, no tiež má hranice. Prezidentka sa musí naďalej usilovať osloviť tých, ktorí v druhom kole kandidáta nemali a voliť neprišli. Ľudí zo šedej zóny antisystému, ktorí sa k nemu pridali, pretože stratili vieru v spravodlivosť a inú možnosť nevideli.

Ak pretaví nádeje ktoré do nej dnes 48% voličov vkladá v skutočnosť, stane sa našou najsilnejšou zbraňou v boji proti fašistom, antisistému a ich dezinformátorom.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk