Andrej Bán – Marián Kuffa 0:1

Denník N dnes zverejnil rozhovor „Dialóg s Kuffom“ v ktorom sa reportér zhovára s Mariánom Kuffom. Úplnou zhodou okolností sme dnes ráno na Facebook zavesili tento obrázok – prvý z našej novej osvetovej kampane o metódach propagandy.

Dezinfo scéna roky legitimizuje témy a naratívy, ktoré potom presakujú zo spoločenskej periférie do strednoprúdového verejného diskurzu, kde ich preberajú tí, ktorí by inak v politike nemali čo ponúknuť. Teraz už majú – teplý vzduch. Napríklad táto Facebookova stránka, ktorá vo veľkej miere zdieľa obsah z webu www.hlavnespravy.sk ktorý preberá kremeľskú propagandu a dezinformácie z anonymných ruských webov.

ZDROJ: Facebook Národnej Koalície

Spýtajte sa samých seba, prečo neponúkajú konkrétne riešenia problémov, ktoré reálne trápia krajinu a jej ľudí. Poučka hovorí, že takíto hráči sa uchádzajú o priazeň voličov, aby získali prístup k zdrojom štátu či, ako v tomto prípade, EU.

Propaganda končí tam, kde začína dialóg je ďalšia z najzákladnejších poučiek politickej komunikácie. Keď sa začneme spolu zhovárať, rýchlo pochopíme, že ako ľudia, či občania máme oveľa viac spoločného, ako sa nám snažia nahovoriť. Máme viesť dialóg medzi sebou, nie so samotnými manipulátormi.

Dáme im totiž len priestor aby prezentovali svoje názory, obhajovali neobhájiteľné a konsolidovali vlastný vplyv. Prijmeme tým ich témy a celému svetu ukážeme, že je úplne normálne baviť sa o nich. Napríklad o tom, že Kuffa nerieši filozofiu Kotlebu a Harabina, len to, že zachraňujú životy – podobne ako on.

Nad dnešným vlastným gólom Andreja Bána môžeme len krútiť hlavou a čudovať sa, ako veľmi tento skúsený reportér nepochopil Kuffovu komunikačnú zručnosť a metódy. Zostáva len veriť, že to urobil z presvedčenia o sile dialógu, dobrej vôle a nie z akejsi detsky-naivnej úcty voči kňažskému stavu.

Victor Breiner
Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk