Opičie kiahne dostali svoje pomenovanie podľa opice, u ktorej bol vírus prvýkrát objavený v 50. rokoch minulého storočia. Primárnym hostiteľom tohto ochorenia sú však najmä hlodavce či iné malé cicavce.
U človeka bol prvý prípad nákazy ochorením zaznamenaný v Konžskej demokratickej republike v roku 1970. Opičie kiahne sa však do sveta príliš nerozšírili a infikovaní jedinci sa mimo územia Afriky objavovali len sporadicky.
V posledných mesiacoch sa prípady nakazenia človeka týmto vírusom začali vyskytovať v európskych krajinách, štátoch Severnej Ameriky či v Austrálii. V polovici júna Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že za rok 2022 sa doposiaľ vyskytlo 1 600 prípadov opičích kiahní. Ochorenie sa objavilo v 39 krajinách.
Momentálne je vírus v centre pozornosti vedcov, ktorí zisťujú, prečo sa tak rýchlo rozšíril do sveta a nakoľko je situácia riziková. Koncom júna 2022 WHO vydala stanovisko, v ktorom uvádza, že pre opičie kiahne nie je potrebné vyhlasovať stav núdze. Upozorňuje, že šírenie vírusu treba dôkladne monitorovať.
Opičie kiahne sú nový Covid-19
Dezinformačné a konšpiračné naratívy na seba nenechali dlho čakať. V mnohých prípadoch pritom ide o recykláciu už používaných nepravdivých tvrdení. Dezinformační aktéri si totiž veľa práce s vymýšľaním nových vysvetlení nedali.
Konšpirácie, ktoré sa po výskyte prípadov opičích kiahní začali šíriť, sa nápadne podobajú na naratívy, ktoré boli virálnymi počas pandémie Covid-19.
Príspevky na sociálnych sieťach tvrdili, že výskyt ochorenia je výsledkom laboratórneho úniku alebo použitia opičích kiahní ako biologickej zbrane. Vedci tieto dezinformácie okamžite vyvrátili. Čítanie genetických informácií vírusu totiž umožňuje identifikovať, odkiaľ vírus pravdepodobne pochádza. Všetky doteraz prevedené skúmania potvrdzujú, že vírus nie je umelo vytvorený. Pôvod má v kmeni opičích kiahní, ktoré sa bežne šíria v západnej Afrike.
Tak, ako sa pri Covid-19 vyskytovali útoky či obvinenia smerujúce na ázijské komunity, aj pri opičích kiahňach používatelia sietí zdieľajú príspevky, ktoré stigmatizujú černošskú populáciu a LGBTQ+ komunitu.
Objavil sa však aj celkom nový druh konšpirácií, ktoré prepájajú šírenie vírusu s pandémiou Covid-19, a to najmä v spojitosti s vakcínami. Tento druh príspevkov naznačuje vzťah medzi zložkami vakcín proti Covid-19 a vypuknutím opičích kiahní u človeka. Vedci z Health Feedback, ktorí overujú informácie súvisiace s medicínou upozorňujú, že toto tvrdenie je nepravdivé. Žiadna z vakcín COVID-19 neobsahuje vírus opičích kiahní a neexistuje žiadna kauzalita, ktorá by preukazovala prepojenie medzi vakcínami proti Covid-19 a prepuknutím opičích kiahní.
Online priestorom sa šíria aj tvrdenia, že vakcína proti Covid-19 oslabuje imunitný systém a organizmus je tak zraniteľnejší voči iným ochoreniam. Ani tieto tvrdenia však nie sú založené na pravde, keďže vakcíny naopak posilňujú imunitný systém. Objavili sa aj tvrdenia, že ľudia sa majú pripraviť na ďalšie obmedzenia pohybu v podobe lockdownov.
Simpsonovci v centre konšpirácií
Americký animovaný seriál Simpsonovci býva často prezentovaný ako studnica predpovedí budúcnosti. Počas pandémie Covid-19 sa internetom šírili konšpirácie o tom, že seriál predzvestoval výskyt tohto vírusu.
Konšpirátori sa pokúšali použiť žltú rodinku ako dôkaz, že pandémia bola naplánovaná. V skutočnosti však epizóda, v ktorej bolo vykreslené rozšírenie „Osaka chrípky“, bola vo viacerých vedeckých ohľadoch nereálna a v mnohom sa odlišovala od pandémie Covid-19.
Podobné snahy môžeme znovu pozorovať aj pri aktuálnom šírení opičích kiahní. Na internete sa totiž vyskytujú príspevky, ktoré tvrdia, že rozšírenie tejto choroby bolo vopred naplánované. Dôkazom majú byť zábery Homera Simpsona. Ten je na jednej snímke zobrazovaný s opicou a na druhej sa objavuje s vyrážkami po celom tele. Takéto príspevky zvyčajne dopĺňajú vyjadrenia typu „niektorí to vždy vedia vopred a varujú nás“.
Hoci sa obe spomínané snímky v seriáli naozaj vyskytujú, nemajú vzájomne nič spoločné. Záber s opicou pochádza z epizódy, v ktorej si Homer adoptuje opicu na pomoc v domácnosti. Druhá snímka, ktorá zobrazuje hlavnú postavu s vyrážkami, je súčasťou inej epizódy, v ktorej Homer dostal ovčie kiahne od dcéry Maggie.
Časti epizód sa teda ani v jednom prípade netýkajú opičích kiahní a tvrdenia, ktoré seriál prezentujú ako prorocký, sú často falošné. Využívajú kombináciu nesúvisiacich snímok z viacerých dielov seriálu, alebo zavádzajúco upravujú priebeh epizód.
Podobnosť ako stmeľujúci prvok konšpirácií
V 21. storočí sa bezprecedentná pandémia Covid-19 stala vzorom pre šírenie dezinformácií a konšpiračných teórií o chorobách. Rovnako ako pri Covid-19, aj opičie kiahne sa stávajú zámienkou na vyvolávanie strachu, spochybňovanie zloženia či účinkov vakcín a delegitimizáciu inštitúcií pôsobiacich v oblasti verejného zdravia. Dezinformační aktéri sa taktiež snažia polarizovať spoločnosť vyvolávaním pochybností o tom, kto vírus „vypustil“, prípadne „kto z toho profituje“.
Konšpirátori majú istý set naratívov, ktorý možno použiť na rôzne situácie. Často pritom recyklujú jednotlivé teórie, pričom menia len detaily a hlavná myšlienka zostáva rovnaká.
Tento trend sa potvrdzuje pri pozorovaní a porovnávaní naratívov o chorobách Covid-19 a opičích kiahňach. Podľa autora kníh o konšpiračných teóriách Teda Goertzela konšpiračné teórie v konečnom dôsledku vytvárajú „udržiavajúcu sa sieť presvedčení, pretože sa všetky navzájom podporujú“. Vzostup sociálnych médií, rastúca polarizácia obyvateľstva a vlny populizmu v mnohých krajinách vedú k vyššiemu výskytu konšpiračných teórií v informačnom priestore. Pre politikov sú dezinformácie a konšpirácie lacnými politickými zbraňami. Vedenie ku kritickému mysleniu a mediálnej gramotnosti je tak dnes naliehavejšie ako kedykoľvek predtým.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/