Infovojna a Zvedavec dezinformujú, že opičie kiahne boli vyvinuté v amerických laboratóriách na Ukrajine

Infovojna a Zvedavec publikovali dezinformačný článok o opičích kiahňach, ktoré mali byť údajne vyvinuté v laboratóriu na Ukrajine. Podľa všetkých dostupných dôkazov však vírus pochádza z Afriky a v Európe ho rozšírili infikovaní turisti prichádzajúci z tejto oblasti.

Portál Infovojna a Zvedavec.news zverejnili 28. mája 2022 konšpiračný článok s názvom „Opičí neštovice a jejich politické pozadí“.

Podľa príspevku mali byť opičie kiahne vyvinuté pravdepodobne v amerických laboratóriách na Ukrajine, pričom hlavným cieľom je, aby „si nikto nevšimol skutočne dôležité záležitosti, ktoré sú na nás tajne chystané.“

O aké dôležitejšie záležitosti ide, autorka bližšie nešpecifikovala, v článku je však čitateľovi predložená séria konšpiračných teórií, ktoré naznačujú, že za všetkým je celosvetové sprisahanie.

V príspevku sa napríklad objavili konšpiračné tvrdenia, že za jedného z vinníkov sa dá považovať Bill Gates, alebo že utečenci z Ukrajiny a Afriky sú vládami dovážaní iba preto, aby nebolo viditeľné, koľko ľudí umrelo na následky očkovania proti Covid-19.

Vírus opičích kiahní nie je laboratórneho pôvodu

V článku sa uvádza, že analýza vírusu opičích kiahní potvrdila, že ide o „laboratórnu odrodu s neznámymi vlastnosťami.“ Autorka sa odvoláva na neznámy kontakt v Európskom centre pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Toto tvrdenie sa nedá priamo overiť, keďže v článku nie je daný kontakt bližšie špecifikovaný, čím sa argument stáva irelevantným. Navyše neexistuje žiadne oficiálne stanovisko ECDC, ktoré by tieto slová potvrdzovalo.

Ostatné dôkazy konšpirácie o víruse vyrobenom v laboratóriu priamo vyvracajú. Všetky genetické sekvencie, ktoré boli pre vírus opičích kiahní doteraz získané, ho priraďujú ku kmeňu opičích kiahní, ktorý sa bežne šíri v západnej Afrike. Sekvenovanie DNA je spôsob, akým sa zisťuje pôvod vírusu.

Prvá genetická analýza vírusov opičích kiahní naznačuje, že nákaza sa do Európy dostala z Nigérie prostredníctvom infikovaných cestovateľov. Výskumníci však pokračujú v analýze genetických údajov, aby získali lepšiu predstavu, či a ako všetky prípady so sebou súvisia.

V neposlednom rade, vo všetkých predchádzajúcich prípadoch, keď sa vírus výraznejšie rozšíril, so sebou priniesli nákazu ľudia alebo dovezené zvieratá. V roku 2018 a 2021 sa tak vyskytlo niekoľko prípadov opičích kiahní vo Veľkej Británii alebo väčšie ohnisko nákazy v USA.

Podľa genetičky Fatimy Tokhmafshanovej a Petra Horbyho, riaditeľa Centra pre pandemické vedy na Oxfordskej univerzite, všetko toto dokazuje, že vírus nebol vytvorený v laboratóriu.

Okrem zavádzania o samotnom víruse opičích kiahní, autorka článku dezinformuje aj o vakcínach proti nim. Tie údajne neboli testované a očkovanie vraj so sebou prináša viac rizík ako benefitov. Tvrdenia sú aj v tomto prípade nepravdivé.

Na očkovanie proti opičím kiahňam sa používa rovnaká vakcína ako proti kiahňam pravým. Oba vírusy totiž patria do rodu vírusov Orthopoxvirus a vďaka tzv. skríženej ochrane fungujú vakcíny proti obom ochoreniam.

Podľa štúdií vykonaných na ľuďoch v Afrike, ktorí boli zaočkovaní proti opičím kiahňam, boli po dvoch dávkach vakcíny účinné na 85 %. 

Tieto vakcíny boli v roku 2019 schválené americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Podobne bola v Európskej únii odobrená vakcína Imvanex na prevenciu kiahní, ktorú vyrába dánska biotechnologická spoločnosť Bavarian Nordic.

Autor článku sa snaží čitateľov presvedčiť, že tieto vakcíny sú nebezpečné a neplnia svoju funkciu. V skutočnosti sa však kiahne, ktoré len v 20. storočí zabili viac ako 300 miliónov ľudí, podarilo eliminovať predovšetkým vďaka očkovaniu.

Článok konšpiruje o svetovom sprisahaní, Billovi Gatesovi a o Covid-19

Článok sa snaží vzbudzovať dojem odbornosti pomocou faktických informácií, tie sú však doplnené o nespočetné množstvo dezinformácií a konšpirácií.

Autorka napríklad tvrdí, že opičie kiahne si vymysleli svetové vlády a Bill Gates, aby udržali ľudstvo v panike. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vraj na základe malého počtu prípadov môže vyhlásiť celosvetovú epidémiu a následne „prebrať vládu nad všetkými krajinami sveta a všetkým diktovať, čo sa jej zapáči“. Vďaka tomu sa generálny riaditeľ WHO vraj stane celosvetovým vládcom alebo diktátorom.

Tieto tvrdenia sú však nepravdivé. WHO nemá žiadnu právomoc diktovať štátom zdravotnú politiku. WHO môže po vyhlásení celosvetového núdzového stavu vydávať odporúčania, ale nad samotnými rozhodnutiami krajín nemá kontrolu.

Hlavná manipulačná taktika, ktorá je v príspevku využívaná, je tzv. argument šikmou plochou. Pomocou nej sa autorka usiluje publikum presvedčiť, že malé kroky vedú k reťazovej reakcii a k výrazným negatívnym následkom. Článok napríklad presviedča, že WHO čoskoro začne nútiť ľudí k očkovaniu, budú zavedené nové obmedzenia a lockdowny, čo povedie ku kolapsu ekonomiky a zotročeniu ľudstva.

WHO pritom jasne uviedla, že masové očkovacie kampane proti opičím kiahňam nie sú potrebné. V porovnaní s Covid-19  totiž opičie kiahne menej nákazlivé a medzi ľuďmi sa šíria pomalšie. Z tohto dôvodu sa neočakáva, že by vírus opičích kiahní mohol spôsobiť pandémiu podobných rozmerov ako Covid-19.

Organizácia vyzvala iba na zintenzívnenie úsilia na obmedzenie šírenia vírusu. Medzi odporúčané kroky patrí včasné odhaľovanie a izolácia prípadov, sledovanie kontaktov či vymieňanie informácií o zásobách vakcín proti kiahňam.

Okrem toho príspevok obsahuje aj ďalšie známe konšpiračné teórie a dezinformácie, ktoré zarezonovali aj v slovenskom informačnom priestore. Každé očkovanie je vraj genocídou, najlepšie je užívať preventívne ivermektín a zaočkovaní ľudia proti Covid-19 majú v sebe látky, ktoré môžu byť aktivované elektromagnetickým žiarením 5G. Ako to však už pri všetkých konšpiráciách býva, ani k jednému z týchto tvrdení neexistuje žiadny overiteľný dôkaz.

Infovojna a Zvedavec sú známi šíritelia ruskej propagandy na Slovensku

Portály Infovojna a Zvedavec patria v slovenskom prostredí medzi obľúbené dezinformačné stránky. Obidve boli zaradené na zoznam stránok so sporným obsahom na základe hodnotenia nezávislej komisie v rámci projektu Konšpirátori.sk.

Stránka Zvedavec.news je podľa viacerých nezávislých analytikov antisystémový web, ktorý šíri konšpirácie, dezinformácie, materiály šarlatánskeho charakteru a ruskú propagandu.Portál Infovojna bol zároveň zaradený na zoznam zdrojov, ktoré šíria na Slovensku kremeľskú propagandu a predstavujú veľkú hrozbu pre spoločnosť v informačnom priestore. Zoznam zostrojila analytická spoločnosť Gerulata Technologies.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Karlovej univerzite v Prahe so zameraním na vnútroštátne a medzinárodné konflikty. Aktuálne sa venuje témam zaoberajúcim sa informačnou bezpečnosťou a problematike regulácie online platforiem. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk